Hodně běžců vám řekne, že nejdřív začali z nutnosti, pak se z toho stal zvyk, posedlost a nakonec závislost. Hodně z nich jsou přesně ti, kteří od ”nechápu, jak může někdo běhat” přešli k ”nemůžu bez běhu žít”. Proč vůbec ta náhlá záliba v běhání? Není to jen zvýšený zájem o zdravý životní styl, ale do jisté míry i jednoduchý a cenově dostupný způsob pohybu. Na běh kromě běžeckých bot nepotřebujete nic dalšího. Když vám to umožňuje zdravotní stav, můžete začít prakticky hned teď. Navíc v tom nikdy nebudete sami. „Vznikají běžecké komunity a skupiny, což pomáhá v udržení zájmu o tento sport a vytvořit pozitivní prostředí pro nové běžce,“ říká Tereza Horová, trenérka známé fitness sítě.

Proč je běhání tak návykové?

Podstatou je fenomén obecně známý jako ”běžecké opojení”, anglicky runner’s high. Je to pocit euforie, kterou běžec zažívá po delším běhu, spojený s uvolňováním endorfinů, které tlumí bolesti a zvyšují pocit blaha. Droga v podání běhu pomáhá redukovat stres a zlepšuje celkovou náladu, což je jeden z hlavních důvodů, proč se lidi k běhání pravidelně vrací.

Dneska je těžké najít duševní pohodu a uniknout každodenním stresorům. Když si utáhnete tkaničky a vyrazíte ven, máte možnost svou mysl vyčistit od nepořádku, uvolnit myšlenky a získat nové pohledy třeba na problémy, které právě řešíte. Ta jasnost se snadno stává návykovou. Když běháte častěji, mozek si všechny ty procesy dá dohromady. Najednou je to zábava. Každý vášnivý běžec to dobře zná a pak už je to snadné, vyběhnout.

Musíte překonat počáteční porodní bolesti

Kdo se v minulosti pokoušel o běh, ale tyto pocity mu nic neříkají, ten to vzdal ještě v počáteční fázi, která prostě bolí. A je to ten důvod, proč se mnoho lidí na běhání nakonec vykašle a najde si jinou aktivitu. Nebo kdo raději vůbec nezačne. Běhání je výzva, kterou doprovází bolest a frustrace, takže musíte mít hodně dobrou motivaci, abyste se jednoho krásného dne zařadili do běžecké famílie. „Podobně jako při změně stravovacích návyků byste neměli mít jako hlavní důvod pouze hubnutí, ale měli byste o tom přemýšlet v širším měřítku. Například že když se vám podaří zhubnout, zbavíte se i řady zdravotních potíží,“ vysvětluje nutriční poradkyně Monika Bartolomějová. Podobně byste měli přemýšlet i o běhu a nebrat ho pouze jako způsob, jak spálit co nejvíc kalorií. Řekněte si raději, že pak vylezete do kopce bez zadýchání, že budete psychicky v pohodě a krásné tělo vám bude odměnou.

Začněte pomalu a pomálu

Je hezké mít velké sny a velké cíle, ale když mluvíme o běhání, zklidněte hormon. Pro začátek to nepřehánějte, přestože všichni kolem vás už běhají maratony. Ale s těmi se jakožto začínající běžec zatím měřit nemůžete. „Pokud jste úplní začátečníci, střídejte běh s rychlou chůzí, tzv. indiánský běh,“ radí Tereza Horová. Svaly a klouby se musí na nový pohyb a zátěž s ním spojenou adaptovat. Začátky pak budou bolet méně. Nezapomínejte také na dostatek regenerace. Nepřiměřené zatížení bez dostatečného času na odpočinek a regeneraci způsobí přetížení svalů,“ varuje fitness trenérka.

Běháte správně?

Já jsem si hned vybavila, jak běhá Phoebe ze seriálu Přátelé, ale když vynechám ji, jasně že běhat umí každý. Ovšem jestli máte něco vydržet a pocítit blahodárné účinky na zdraví, měli byste se naučit správné technice běhu. Požádejte zkušenějšího běžce, ať se s vámi podělí o rady, jak docílit správného postavení nohou při dopadu, abyste minimalizovali zátěž na klouby a rizika zranění, jak vypadá efektivní pohyb rukou, uvolněné držení těla a jak správně dýchat, aby vás po pár metrech nepíchalo v boku.

Krize? Zažeňte ji

Krize přijde. Ztráta motivace, ta vás může potkat kdykoliv, a nejen u běhu. Ale byla by škoda s tím seknout, co myslíte? Abyste se do fáze ”já na to kašlu” vůbec nedostali, vytvořte si svoji běžeckou rutinu. „Stanovte si, které dny budete chodit běhat, ideálně i s určením přesného času. Tato pevná rutina vám pomůže integrovat běhání do vašeho každodenního života,“ tvrdí Horová. Ale jsme zase u toho, stanovte si něco reálného, něco, co pro začátek nezahrnuje ”chodím běhat šest dní v týdnu”. Zohledněte nejen svůj aktuální fyzický stav, ale i časové možnosti, a zahrňte do plánu kromě běhu i odpočinek a další formy cvičení, ať to máte pestré.

Udržet motivaci vám pomohou i různé běžecké techniky. Můžete střídat klasický běh, intervalový běh, sprint, běhání do kopce apod. Kdo má rád na všechno tabulky, lístečky a poznámky, ten si může vést běžecký deník, kam si budete kromě běžeckých pokroků psát i svoje pocity během nebo po tréninku. Koho na psaní příliš neužije, běžecká komunita je obrovská. Připojte se k různým skupinám nebo si vyberte jednu ze svého bydliště a motivujte se navzájem. Běžecká rutina vyžaduje čas a trpělivost, ale když překonáte začátky, stane se běh vaší novou součástí.

Zdroj: iGlanc.cz, Rundure, Tereza Horová - trenérka fitness sítě Form Factory, Monika Bartolomějová - nutriční poradkyně, odborná garantka a zakladatelka Nutričního institutu

Související články