V dobách mého dětství mi rodiče na klíště nejdřív kápli olej a pak ho párátkem vytočili, dokud neodpadlo. Nikdy jsem si nedokázala zapamatovat, zda ve směru hodinových ručiček, nebo proti směru. Pak jsem si v ordinaci u lékařky všimla plakátu, který nabádá klíště vyviklat nasucho speciální pinzetou. Znám dokonce i lidi, kteří klíště vytrhávají holýma rukama. To je pohled jen pro silné povahy. Postup, jak vytáhnout klíště, má každý svůj, který je ten správný?

Vytáhnout klíště lze kýváním i otáčením

Postup je velmi prostý, hlavně se však klíštěte nedotýkejte holýma rukama a použijte speciální kleště, kartu, pinzetu nebo háček.

  1. Na přisáté klíště nedávejte žádné oleje ani masti, které by jej udusily. Klíště by mohlo vyvrhnout do rány obsah střev, a tím zvýšit pravděpodobnost přenosu nákazy.
  2. Vezměte si k ruce nástroj, který máte z výše zmíněných k dispozici, klíště uchopte co nejblíž kůži a kývavými pohyby nebo otáčením ho pomalu vyviklejte. Každopádně točení není nutné. Hlavní je, aby použitý nástroj netlačil klíštěti na zadeček. Pokud přece jen musíte na klíště sáhnout holýma rukama, pečlivě si je poté umyjte. Klíště nemačkejte.
  3. Pokud jde o opravdu malé klíště a nedaří se vám ho ničím vytáhnout, použijte vatovou tyčinku navlhčenou mýdlem nebo sirku a klíště vyviklejte. V krajním případě nezbývá než použít ostrou pinzetu, klíště chytit těsně u kůže a vytrhnout.
  4. Místo po klíštěti ihned vydezinfikujte. Někteří odborníci doporučují místo dezinfikovat i předem.

Po vytažení klíštěte může v místě kousnutí zůstat dva až tři dny zarudlá skvrna se svěděním, buďte v klidu, to je normální a nemusí to hned znamenat, že klíště bylo nakažené. Lukáš Bouz z Ústavní lékárny IKEM však doporučuje, ať místo hlídáte ještě další tři týdny, zda se skvrna nezačne výrazně zvětšovat s vyblednutým středem. Kdyby se navíc objevily další příznaky podobné chřipce, neprodleně informujte lékaře.

Za jak dlouho klíště infikuje

Klíště je parazit, který přenáší nemoci ze zvířat na člověka. MUDr. Hana Roháčová z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických chorob nemocnice na Bulovce zmiňuje v článku, že na území České republiky je to hlavně klíšťová encefalitida, lymeská borrelióza, ehrlichióza a tularémie, přičemž nejčastěji jsou skloňované první dvě.

  • K přenosu lymeské borreliózy dochází po 48 hodinách, ale nelze ji vyloučit již po 24 hodinách.
  • K přenosu klíšťové encefalitidy může dojít už po 2 hodinách.

Je tedy relativně jedno JAK, ale hlavní je vyndat klíště co nejdříve, protože čím dříve klíště vyndáte, tím minimalizujete riziko přenosu infekce. Je to doslova hra o čas, takže když na těle najdete přisátého parazita, nečekejte a okamžitě s ním ven.

Co když zůstanou kusadla

Kusadla klíštěte nás straší ve snech. Ani v tomto případě však nemusíte panikařit. Samotná kusadla do vás žádnou infekci nepřenesou, proto je nechte být. Pro tělo to je něco jako tříska, takže je časem i samo vydrolí nebo vypudí hnisem. Ránu samozřejmě i tak vydezinfikujte a sledujte, aby se nezanítila.

Jak bezpečně zlikvidovat vytažené klíště

Když už jste klíště tak pracně vyndali, nemusíte ho hned vyhazovat. Jestli vás zajímá, zda bylo infikované, vložte klíště do igelitového sáčku a co nejdřív - ideálně do týdně - pošlete na testování do laboratoře, kde vyšetří jeho infekčnost. Pokud jste k vytažení klíštěte použili mýdlo, mast či dezinfekci, nemá to na analýzu vliv. V opačném případě, co teď s ním? Vhodné způsoby likvidace klíštěte jsou:

  • Hoďte ho do záchoda, spláchněte a zamávejte mu na cestu. Kontrolujte však, jestli se opravdu spláchlo, klíště je schopné přežít dlouho i pod vodou.
  • Zabalte ho do kousku papíru a zapalte. Ještě ho předtím můžete zakápnout dezinfekcí. Bude lépe hořet a je to pro něj dvojitá smrt. Nikdy ho nepalte jen tak samotné, infekce se vám rozprskne všude okolo a to je přesně to, co nechcete.
  • Někteří pejskaři mají doma lahvičku s lihem, kam hází vytažená klíšťata. Ne každému se totiž chce každé klíště zvlášť balit a pálit, ale zase ne každý se chce dívat doma na klíšťata naložená v lihu.

NIKDY klíště nerozmačkávejte nehty, prsty a jinými předměty. Ani ho v plastovém sáčku nestrkejte do mikrovlnky (ano, někteří lidé to opravdu dělají). Ta představa, že klíště exploduje v místě, kde si připravujete jídlo, je nadmíru špatná.

Zdroj: iGlanc.cz, Klíště prevence, Interní medicína, Klíšťová encefalitida

Související články