Trik na komáry a klíšťata

Nálety všemožného hmyzu dokážou člověka pěkně otrávit. Pokud si na sebe nechcete stříkat čisté chemikálie, mohlo by vás bavit vytvořit si vlastní repelent s čistě přírodních surovin. Éterické oleje jsou v tomto směru silným spojencem, protože ochrana před žravými škůdci, hmyzem, viry a bakteriemi je jednou ze základních funkcí, kterou silice obsažené v rostlinách mají. Vsaďte na citronelu!

„Nakapejte 20 - 30 kapek do 50 ml vody v lahvičce s rozprašovačem, pořádně obsah protřepejte a ihned stříkejte na oblečení. Protřepání je důležité před každým použitím, aby se obě složky co nejlépe smísily,“ radí aromaterapeutka. Citronelu můžete navíc použít i na noc do aromalampy nebo difuzéru. Komáry odpuzuje taky levandule nebo lemongrass. Čistý éterický olej z levandule si můžete nanést taky na okraje nohavic, na boty, případně na tričko, abyste odradili klíšťata nebo mravence.

Zdroj: Youtube

Afrodiziakum pro každého

Některé éterické oleje skutečně zvyšují sexuální touhu, nicméně tak jako tak je vybírejte s rozmyslem. Nejčastěji se dočtete, že do této skupiny patří ylang - ylang, jasmín nebo santal, ale už se tak často neuvádí, že konkrétně tyhle tři působí skvěle jen na ty z vás, kteří často mají stres, nervy na pochodu a potřebují výrazně zklidnit. Máte-li ale pocit, že jste oslabení, zimomřiví a unavení, bude tahle afrodisiakální trojice působit spíš opačně - uspí vás. A to vzhledem k očekávanému efektu úplně nechcete.

K povzbuzovačům patří spíš rozmarýn, muškátový oříšek nebo ještě silnější skořice nebo hřebíček. „Pro workoholiky a všechny ty, kdo mají potíže dát průchod svým emocím, je mimořádně účinná směs geránia a mandarinky, ta přináší nejen uvolnění, ale i hravost a radost. Co se týká zmíněného jasmínu, podporovatele sexuální touhy, je to mimo jiné jeden z nejlepších antidepresivních éterických olejů,“ radí diplomovaná aromaterapeutka Adéla Zrubecká.

Hojivý lék na spáleniny

Asi každému se už někdy stalo, že to přehnal se sluněním. Nejčastěji se to přihodí při letních sportech nebo pobytu ve vodě, kdy přestaneme vnímat čas. I v tomto případě vám může pomoct aromaterapie, konkrétně éterák z levandule. Ostatně společně s tea tree je to jediný éterický (nebo jinak esenciální) olej, který si můžete neředěný aplikovat přímo na pokožku. Jiné mohou kůži v přímém kontaktu podráždit nebo dokonce popálit (např. skořice).

Levandule se dobře uplatní u všech spálenin, které nepotřebují lékařské ošetření - hned jak je objevíte, natřete si na ně neředěný levandulový olej ideálně v bio kvalitě - zabráníte tím tvorbě puchýřů, zmírní se bolestivost a pokožka se velmi rychle zregeneruje. Proces hojení můžete podpořit natíráním měsíčkového nebo šípkového oleje a také levandulového hydrolátu ve spreji (květové vody), který přináší poškozené kůži okamžitou úlevu.

Koupel pro unavené nohy

Po pořádném výšlapu nebo túře se vám může hodit tahle voňavá koupel. Budete potřebovat níže uvedené éterické oleje. Do zhruba osmi litrů teplé vody přidejte lžíci medu nebo hydrofilního oleje, smíchejte s éteráky a nechte nohy aspoň 10 minut odpočívat.

  • 3 kapky levandule
  • 3 kapky rozmarýnu
  • 2 kapky citrónu
  • 1 kapka hřebíčku

Zdroj: iGlanc.cz, aromaterapeutka Adéla Zrubecká

Související články