Nechutná fakta na úvod

Tak ať to máme co nejrychleji za sebou. Trochu už jsem to nakousla. Až litr potu za noc, to je hodně! Pomáhá množení bakterií. Na naší odumřelé kůži si zase pochutnávají neviditelní roztoči, kteří nám mohou způsobit dýchací potíže a bolesti hlavy, někdy dokonce přispívají k rozvoji astmatu či kožních problémů. Nehledě na to, že neudržovaná matrace začne dříve nebo později zapáchat. V tom přece spát nechcete.

Když se o matraci budete starat, nejen že vám déle vydrží, ale také vám nepřerostou přes hlavu všechny výše zmíněné ’chuťovky’ a ten pocit z čisté a voňavé postele je zkrátka k nezaplacení. Ideální je čistit matraci jednou za dva týdny. Naštěstí to není nic složitého, takže to určitě zvládnete.

Na pot a roztoče s jedlou sodou

Jedlá soda je všestranný pomocník, který by doma nikomu neměl chybět. Je skvělá do pečení místo kypřicího prášku, pomůže při pálení žáhy, ale také nasává vlhkost, pohlcuje pachy a ničí bakterie. Sama o sobě roztoče z matrace samozřejmě neodstraní, ale když jí pomůžete, budete jich mít v posteli minimum.

Znepříjemněte roztočům život

Na doporučení úklidové influencerky Kateřiny Brožové začněte potahy matrace, pokud jsou sundavací. Návod na praní najdete na štítku, každý výrobce to bude mít jinak. K zahubení roztočů a bakterií je ale potřeba nejméně teplota 60 °C. Jestliže odnímatelný potah nemá, zvažte pořízení chrániče na matraci. Když jsou potahy v pračce, matrace vysajte výkonným vysavačem, tím je zbavíte prachu a nečistot na povrchu. Otevřete si k tomu okna a nechte pořádně proudit vzduch. Roztoči mají rádi vlhké a teplé prostředí, tak jim trochu znepříjemníte život. Jestli máte zahradu, vytáhněte matrace ven na sluníčko nebo do mrazu.

Teď přijde na řadu zmiňovaná jedlá soda, připravte si větší množství. Nakapejte do ní pár kapek esenciálního oleje, takového, co má dezinfekční účinky, jako levandule, citron nebo tea tree. Sodu rozprašte po celé matraci a rukama zapracujte do jejího povrchu. Tady se sodou opravdu nešetřit. Nechte půl hodiny působit, klidně i déle, pak celou matraci znovu vysajte. Nezapomeňte stejný postup zopakovat i na druhé straně matrace, hlavně jestli ji pravidelně otáčíte. Až pračka vypere potahy matrace, rovnou do ní hoďte povlečení a dvakrát do roka byste měli dát vyprat i polštáře a přikrývky. V nich se též bakteriím a roztočům daří.

Na fleky je potřeba silnějších zbraní

Nehody se stávají, hlavně když do postele taháte jídlo a pití, ale i jinak; fleky od potu, od krve, od moči, na to už je samotná jedlá soda krátká.

Žluté skvrny od potu

Na žluté skvrny Kateřina Brožová doporučuje zapojit ještě 3% peroxid vodíku, který matraci vydezinfikuje, aniž by zatěžoval přírodu, a prostředek na mytí nádobí. Smíchejte někde bokem 200-300 ml peroxidu vodíku, lžičku jedlé sody a lžičku prostředku na mytí nádobí a poté směs přelijte do lahve s rozprašovačem. Postříkejte skvrny a nechte působit. Můžete si pomoci houbičkou nebo kartáčem a do látky ji zapracovat. Skvrny po chvíli zmizí. Matraci nechte řádně proschnout a máte hotovo.

Skvrny od moči

Při takové nehodě jednejte co nejrychleji. Co nejvíce moči nasajte papírovými utěrkami, aby se nedostala hluboko do matrace. Matraci posypejte štědrou dávkou jedlé sody s pár kapkami esenciálního oleje (není nutný), zapracujte ji do povrchu a nechte působit. Soda vlhkost nasaje a odstraní zápach. Sodu z matrace stačí potom jen vysát. Kdyby na matraci zůstal žlutý flek, už víte jak postupovat.

Krev na matraci

Krev z matrace vyčistíte stejnou směsí jako žluté fleky od potu nebo moči. Peroxid je v tomto případě zkrátka perfektní pomocník. Směs nastříkáte přímo na skvrnu a necháte působit. Namočte hadřík a ještě ji ručně dočistěte. V případě krve platí také čím dřív, tím líp. U zaschlé skvrny bude možná potřeba postup zopakovat, nakonec ale s jistotou pustí. Matraci necháte proschnout a je hotovo.

Preventivní péče o matraci pro zdravější spánek

Koho doma rodiče kárali, že nestele postel? Na pohled je to hezké, ale ze zdravotního hlediska je to vlastně špatně (promiň, tati). Každé ráno byste peřiny měli dát na kraj postele a nejdříve nechat matraci vychladnout a proschnout, protože když postel rovnou ustelete, peřina v ní vytvoří ideální podmínky pro roztoče. Také byste měli matraci na doporučení výrobců jednou až dvakrát do roka otočit, pokud máte oboustrannou. Poslední výstraha je hlavně pro alergiky, kterým se vyplatí jednou do roka hloubkové čištění tepovačem. Není nutné ho kupovat, specializované firmy matrace přijdou vyčistit k vám domů.

Zdroj: iGlanc.cz, úklidová influencerka Kateřina Brožová

Související články