Určitě chcete pro své dítě to nejlepší, z toho důvodu musí i školní batoh splňovat samá nej. Jde totiž o vyvíjející se záda té drobné bytosti. Určitě jí nechcete v tak raném věku přivodit bolesti zad, hlavy nebo dokonce deformaci páteře.

Ergonomicky tvarovaná záda a široké popruhy


Školní batoh či aktovka musí mít pevná záda, anatomicky tvarovaná a dostatečně široké (minimálně 4 cm) a dlouhé (aspoň 70 cm) polstrované popruhy s protiskluzovou úpravou. Díky tomu se dětská páteř, která ještě není zcela vyvinuta, nezatěžuje. Váha naplněné tašky se optimálně rozloží. Některé aktovky disponují i možností nastavení celého zádového systému podle výšky dítěte. Tvar má být podélný, delší stranou svisle.

Nízká hmotnost

Učebnice a sešity budou samy o sobě už tak dost těžké. V ČR není žádná norma, ale podle Státního zdravotního ústavu je vhodné, aby hmotnost batohu nepřesáhla 15 % váhy dítěte, takže čím drobnější dítě, tím lehčí taška. Optimálně by měla vážit okolo 1 kg.

Reflexní prvky

Bude vaše dítě dostatečně viditelné i ve tmě a za snížené viditelnosti? I to je důležitý faktor. Aktovka nebo batoh by měl být pokud možno výrazné barvy (u dívek to asi nebude takový problém), s dostatkem reflexních prvků. Vítané jsou i tzv. signální a svítivé barvy.

Konstrukce, která odolá času

Kolik dní má školní rok? Přibližně 190. K tomu musí batoh vydržet nápor učebnic, válení po zemi, slunce, déšť i zimu. Plusem je tedy pevné dno s plastovými hranami, výborné jsou též nožičky a nepromokavá látka, která ochrání obsah tašky.

Velikost tak akorát

Máte doma drobotinu nebo siláka? Každý potřebuje něco jiného. Taška musí sedět akorát a také ji musíte správně nastavit.

  • Školní aktovka nemá být výrazně širší než ramena
  • K zádům by měla přilnout co nejblíže a kopírovat páteř
  • Spodek dosahuje na úroveň kyčlí, ve výšce pánevní kosti
  • Vršek ve stejné výši jako ramena
  • Popruhy by se neměly dotýkat krku dítěte, pravidelně je kontrolujte a nastavujte podle růstu dítěte, zohledněte též více a méně vrstev oblečení

Batoh nebo aktovka?

V zásadě je to jedno a záleží na preferencích vašeho dítka. Koneckonců s batohem či taškou bude chodit ono, takže má jeho slovo při výběru stejně důležitou váhu.

  • Aktovky jsou většinou vhodnější pro prvňáčky, drží tvar, jsou pevné a po jejich otevření má dítě okamžitý přehled o obsahu.
  • Batoh bude spíš vyhovovat staršímu dítěti. Má více komor i kapes. Jak budou přibývat školní pomůcky, praktické členění pomůže s organizací.

Nákupem to nekončí. Jak aktovku nebo batoh správně nosit?

Pamatuju si, že můj batoh do školy měl standardně i pět kilo a víc. Děti nosí mnoho pomůcek, učebnic, sešitů atd. Některé z lenosti, nebo protože se bojí, že něco zapomenou, nosí pořád všechno každý den. To není dobré a je to zbytečné. Na tohle jako rodič dohlédněte.

Láhev na vodu se má nosit uprostřed, aby nepřevažovala k jedné straně. Pokud to nejde jinak, vyvažte to jinou školní pomůckou na straně druhé.

TIP: Láhev na pití ať si dítě naplní vodou až ve škole, je zbytečné se s ní nosit už z domova.

Zdroj: iGlanc.cz, NZIP, Matky v nesnázích, SEVT

Související články