Před dvaceti lety se říkalo, že koupání ve vodě vám prodlouží dobu krvácení. Vůbec netuším, odkud se tohle moudro vzalo. A ani jsem si nikdy nevšimla, že by to tak opravdu bylo. Dokonce se teď některé ženy naopak bojí, že koupání během menstruace krvácení zastaví. Ale to také není tak úplně pravda. Menstruace v létě a na dovolené obzvlášť pohodlná není, ale důvody k přehnaným obavám nejsou třeba.
Koupání a hygiena
Když už to nastalo, máte na výběr z velkého množství pomůcek dámské hygieny, jejichž sortiment dávno nečítá jen vložky, případně tampony. Pohodlnou i ekonomickou alternativou je též menstruační kalíšek, menstruační houba a na trhu se začínají objevovat i menstruační plavky, které jsou ideálním řešením zejména pro ty, jimž z nějakého důvodu nevyhovuje kalíšek či tampon.
Koupání v moři ani jinde pak problém není. Nemusíte dopadnout jako ve filmu Vesničko má středisková, kdy chce Turek jet s Janou k vodě, ale ona mu opáčí: „Já se koupat nemůžu.” „Tak se budeš koukat, jak se koupu já.” Jen je třeba dodržet hygienické zásady, ať vám dovolenou nezkazí nějaká nepříjemnost, přestože koupání v přírodě, kde není voda nějak znečištěná, nebývá příčinou žádného zvýšeného rizika infekce. V moři je riziko nejmenší a paradoxně bazén možné vaginální infekci nahrává nejvíc, vlivem možného působení chlóru na poševní mikroflóru.
- Tampon: Obecně platí, že by se měl zavést těsně před vstupem do vody a po koupání co nejdříve vyměnit, jelikož spolu s menstruační krví do sebe nasákl i vodu.
- Menstruační houba: Platí pro ni stejná pravidla jako pro tampon.
- Menstruační kalíšek: Některé ženy ho užívají do vody dokonce i mimo své dny, protože tvoří jakousi bariéru proti nežádoucímu výplachu. Díky tomu, že nezadržuje žádnou vodu z jezera či bazénu, nemusíte ho hned běžet vypláchnout a měnit, což při celém dni u vody poskytuje jistý komfort.
- Menstruační plavky: Nejsou jen na opalování. Opravdu se v nich dá plavat i koupat. Ve dnech silného krvácení se je doporučuje kombinovat s další menstruační pomůckou, ale jinak slibují výdrž i několik hodin (je to však velmi individuální). Mají savou i voděodolnou vrstvu, takže se nemusíte bát, že vám ve vodě ”nabobtná” zadek. Po koupání je nutné je samozřejmě sundat co nejdřív a vymýt pod studenou vodou.
Jak se dá oddálit menstruace, anebo urychlit?
Jestli i přesto nejste namotivovaná a chcete se menstruaci na dovolené vyhnout, můžete ji oddálit. Buď hormonální antikoncepcí nebo hormonálními léky. „Pokud například žena nečekaně odjíždí na last minute a ví, že bude mít za tři dny menstruaci, může si nechat od svého gynekologa předepsat léky, které jí krvácení oddálí. Užívat je bude po celou dobu své dovolené. Menstruace se dostaví za několik dnů poté, co je vysadí,“ popisuje MUDr. Martina Novotná, gynekoložka z reprodukční kliniky. V případě dovolené plánované déle dopředu se dá předem naplánovat i oddálení menstruace.
Oddálit menstruaci dokážou podle babských rad i některé potraviny. Citron prý posune měsíčky až o týden, ale po velkém množství čerstvé citronové šťávy se můžete osypat, tudíž se doporučuje spíš zvýšená suplementace vitamínu C ve formě doplňků stravy. Meloun a salátová okurka, jelikož ochlazují organismus. Zelené fazolky, říká se, že dokáží krvácení zeslabit natolik, že některé ženy v daném měsíci nemenstruují vůbec. Dále užívání prášku z kořene lékořice, odvar ze semínek koriandru nebo pití kopřivového čaje.
Naopak jestli si chcete své dny odbýt co nejdřív před odjezdem, některé ženy sází na užívání několika polévkových lžic medu denně. Obecně se doporučuje horká koupel, kterou podpoříte sklenkou červeného vína a sex. U bylinek vyzkoušejte čaj z třezalky, měsíčku či šalvěje a pozitivně v tomto případě působí i kontryhel.
Jak řešit křeče na dovolené nebo si to v rámci mezí zpříjemnit?
Snad ještě horší řešit koupání s menstruací je řešit na dovolené křeče. Každá své dny prožíváme v jiné intenzitě, ale některé z nás to dokáže úplně vyřadit z provozu. Rychlým nouzovým řešením je samozřejmě pilulka proti bolesti, ale opět jsou nasnadě i jiné, přírodní alternativy.
Křeče a bolesti pomáhá zmírnit pravidelná fyzická aktivita. Pohyb navíc stimuluje uvolňování endorfinů, které tlumí bolest a zlepšují náladu. „Při menstruaci se některé ženy cítí podrážděně až úzkostně. Jejich bolesti jsou přitom často důsledkem spasmu – křeče svalů, proto je hodně důležitý pravidelný strečink. Správné protahování udržuje svaly uvolněné a podporuje regeneraci,“ říká MUDr. Novotná.
Někdy je ale bolest tak silná, že je problém dojít i do koupelny, natož si zacvičit. Úlevu přináší teplo, proto se běžte naložit třeba do vany nebo si přiložte na podbřišek nahřátý ručník či termofor. Vyhněte se kofeinu, alkoholu a nikotinu, protože jejich stimulující účinky bolestivé stavy ještě zhorší. Místo toho si raději uvařte čaj z mateřídoušky, měsíčku, zázvoru nebo hluchavky.
Zdroj: iGlanc.cz, Reprofit, Herbářka, Lady Bio