Když se řekne tuk, obvykle si představíme faldy na břiše, svoje široká stehna nebo mohutné paže. Zajímá nás hlavně estetika, která jde v případě viscerálního tuku stranou. Viscerální tuk se od klasického podkožního tuku liší. Nachází se uvnitř břišní dutiny a obaluje životně důležité orgány. Je v zájmu každého udržovat jeho hodnoty nízké. Bez diety se to neobejde, nicméně v tomto článku se zaměříme na účinný pohyb, který viscerální tuk pomáhá rozpouštět.

Co je viscerální tuk

Rostoucí břicho je nejzřetelnějším příznakem viscerálního tuku. Zejména jestli máte postavu ve tvaru jablka, je pravděpodobné, že můžete mít viscerálního tuku více. Může se samozřejmě jednat i o podkožní tuk, což je typ tuku, který je uložen těsně pod kůží a můžete za něj snadno chytit. Viscerální tuk se může hromadit i v tepnách a říká se mu také ”aktivní tuk”, protože může aktivně zvyšovat riziko závažných zdravotních problémů, jako srdeční choroby, cukrovka či obezita.

Viscerální tuk je vnímán negativně, protože negativní je. Ale zato je jeho odbourávání překvapivě snadnější, než zbavit se tuku podkožního. Je to proto, že se rychleji metabolizuje a tělo jej odplaví ve formě potu nebo moči. Když začnete pravidelně cvičit a zdravě se stravovat, měli byste začít vidět výsledky klidně už za dva měsíce.

Intenzivní HIIT je nejlepší

Nejefektivnější jsou vysoce intenzivní tréninky, protože zapojí více svalových skupin, zvednou srdeční frekvenci a spálí spoustu kalorií. Zařaďte do své rutiny pravidelný HIIT trénink či možná ještě lépe tabatu. Vysoce intenzivní intervalové tréninky pálí tuk nejen během cvičení, ale i po něm, za což vděčíme efektu zvanému afterburn. Znamená to, že tělo pokračuje ve spalování i v době, kdy se po tréninku zotavuje. Celkově se jedná o skvělou volbu pro každého, kdo chce rychle shodit tuk. Doporučené množství cvičení o vysoké intenzitě je 75 až 150 minut týdně.

Aerobní a silový trénink

Aerobní cvičení (spadá sem například plavání, běh nebo jízda na kole) o střední intenzitě nebo kardio rovněž zvyšují srdeční frekvenci a pomáhají spálit viscerální tuk. Opomíjený by neměl zůstat ani silový trénink pro zachování svalové hmoty, který je pro redukci viscerálního tuku klíčový. Kombinace těchto dvou typů cvičení s dobře sestaveným jídelníčkem může být velmi efektivní způsob, jak rozpouštět viscerální tuk. Doporučené množství cvičení o střední intenzitě je 150 až 300 minut týdně.

Chůze a viscerální tuk

Mezi aerobní aktivity se řadí i rychlá chůze, na ni se však zaměříme zvlášť. Chůze je totiž něco tak obyčejného, kvůli čemuž máme tendenci její benefity podceňovat. V případě pálení viscerálního tuku je přitom rychlá chůze mnohonásobně účinnější než bodová cvičení typu sedy-lehy, které sice zpevní břišní svaly, ale s viscerálním tukem nehnou. Jedna studie dokonce zjistila, že pomalá i rychlá chůze snížila stejné množství viscerálního tuku u žen po menopauze, takže v tomto ohledu ani na tempu zase tolik nezáleží. Nejdůležitější je zvýšit četnost svých procházek.

Zdroj: iGlanc.cz, Healthline, Prevention, Eat This Not That