Na stresu a pomůckách, které nám pomáhají proti němu bojovat, se dobře vydělává. Nedivila bych se, kdyby dnes na trhu existovaly antistresové pastelky, které uvolňují esenciální oleje, a tím umocní zážitek z vybarvování meditační mandaly. Někdo se upíná k bylinkám, pro dalšího jsou jasnou volbou pilulky od doktora, běháme, cvičíme, podstupujeme ajurvédské detoxikační kůry. Anebo si jako vévodkyně Meghan nalepíme modré kolečko přímo na čakru! Ale z kolika procent jsme svědky zázraků a z kolika šarlatánství?

Antistresové náplasti

Velmi brzy se ukázalo, že podivná modrá nálepka, co má vévodkyně ze Sussexu na zápěstí, je ve skutečnosti vychytávka za 4 dolary, která má vysílat do mozku uklidňující signály. Lepší reklamu si výrobce zřejmě přát nemohl, ostatně jako se vším, co (klidně i bývalý) člen královské rodiny vynese.

Americká společnost, která Biosignal Processing Discs prodává, hlásá, že jejich výrobky klinicky prokazatelně snižují stres a zlepšují spánek. Nepotřebujeme ani další dokumenty na Netflixu k tomu, abychom si domysleli, že s obojím Meghan Markle poslední roky bojuje. Odborníkům se ale tyto náplasti příliš nezamlouvají, například profesor Guy Leschziner, neurolog z King’s College London vnímá jako velmi podezřelé tvrzení, že nošení nálepky po 20 minut vydá za 2 hodiny spánku.

Představte si tyto ”magické” antistresové náplasti jako nabíječku vašich biologických baterek. Lepí se na konkrétní akupunkturní bod - na stejném principu jsou založené například náramky proti nevolnosti.

Stejný ”zázrak” jako od Gwyneth Paltrow?

Trochu nám to připomíná pomůcku, ze sortimentu herečky Gwyneth Paltrow. Z už tak bizarní řady produktů od svíčky s vůní vagíny po anální ozonovou terapii jste u ní na webu mohli najít biofrekvenční nálepky. Ty se zaměřují na energetickou nerovnováhu těla, jež rovnají pomocí vodivého uhlíkového materiálu. Jen se svého času nepohodla s NASA, která jí do toho tak trochu hodila vidle.

Šperky proti stresu a úzkosti

Stres cloumá s námi všemi, tudíž není divu, že neustále přicházíme s novými nápady, jak ho v běžném životě odbourat. Velké popularitě se proto těší i šperky proti stresu. Ty mohou být různé, klidně se dá sehnat náramek s esenciálními oleji nebo náhrdelník s difuzérem. Populární jsou pak antistresové prstýnky, které mají několik pohyblivých kuliček. Jakmile pociťujete úzkost nebo jste nervózní, stačí přes kuličky jezdit, pohybovat s nimi, rolovat. Funguje to jako hromosvod. Je to druh uzemňovací techniky, která přesměruje vaše myšlenky.

Antistresová pomůcka se stala hitem na TikToku. Předpokládá se, že svůj původ má prstýnek ve starobylých buddhistických meditačních tradicích, jež využívají otáčející se ”modlitební kolečka”. „Existuje dostatek důkazů o tom, že odvedení pozornosti od úzkostných myšlenek k nějakému předmětu může krátkodobě přinést úlevu. Lidé k tomuto účelu používají šperky již mnoho let, dávno předtím, než je zpopularizoval TikTok,” vysvětluje diplomovaná psycholožka Catherine Hallissey. „Prstýnky proti úzkosti sice neléčí příčinu úzkosti, ale lze je použít ke zmírnění úzkosti tím, že vás ukotví v přítomném okamžiku,” dodává. Z toho plyne, že ať už budete mít na prstenu sebevíc tibetských znaků, příčinu šperk neřeší. Podobnou službu by vám udělala propiska nebo obal od žvýkaček, ale to samozřejmě není tak líbivé řešení.

Krystaly a drahé kamení

Posouváme se do čím dál větší mystiky. Už od nepaměti lidstvo vkládá důvěru do drahokamů a vzácných kamenů naší matičky Země. Některé prý umí pohltit negaci, jiné zlepšit imunitu. Nemalé procento žen má v koupelnové skříňce face roller nebo destičku zvanou gua sha, které používáme v touze udržení či navrácení mladistvého vzhledu.

Kdo chce, tak věří, že každý krystal má své jedinečné energetické pole; usměrňuje, absorbuje, zesiluje či soustřeďuje energii. Aby se zvýšila jejich účinnost, přikládají se na akupresurní body a čakry. Pro někoho zase hodně těžká magie a pseudověda.

  • Ametyst - fialový drahokam oblíbený v léčitelství, podporuje klid, uvolňuje negativní energii
  • Celestin - je nositelem uklidňující energie, podporuje duševní pohodu a emoční stabilitu. Funguje jako ochrana před úzkostí a depresí.
  • Howlit - navozuje klid a stabilitu, učí trpělivosti a podporuje uvědomění
  • Růženín - růžový krystal si spojujeme s láskou, soucitem a péčí o sebe sama
  • Černý turmalín - máme ho za jeden z nejsilnějších ochranných kamenů, podle odborníků přináší hluboký pocit rovnováhy a stability. Rovněž dokáže čistit mysl od negativních myšlenek a odstraňuje stres.

Zdroj: iGlanc.cz, NuCalm, House of Wellness, Stylist

Související články