Vaginální mykóza neboli kandidóza je poševní kvasinková infekce, způsobená přemnožením kvasinky rodu Candida albicans. Mezi hlavní projevy onemocnění patří svědění, otok, vaginální suchost, pálení při močení, výtok, bolesti při pohlavním styku či nespavost, přičemž zpravidla jde však o kombinaci těchto projevů.

Zdroj: Youtube

Spouštěče

Ke vzniku mykózy dochází z různých příčin. Nezdravým životním stylem, konzumací cukru, alkoholu, stresem, užíváním antibiotik, hormonálními změnami, jako je těhotenství nebo menopauza, či používáním sprchových gelů a kosmetiky s nevhodným složením. Opomíjeným faktorem je zapaření vaginy. Ukázkovým příkladem je cyklistika, při níž v pochvě nastávají ideální podmínky pro množení kvasinek. Přestože kandidóza není vyloženě pohlavní nemoc, je sexuálně přenosná. Žena se může nakazit i nechráněným pohlavním stykem.

Jak poznat mykózu?

Nemoc provázejí obtíže, které umějí znepříjemnit život: bílý hrudkovitý výtok, svědění, pálení, bolest při styku i sportu a otok. Obvykle se objeví kombinace těchto projevů, naopak samotný výtok nemusí znamenat infekci.

Proč se nemoc vrací...

Recidiva je u této nemoci poměrně vysoká. Opakované obtíže má polovina žen, která se s mykózou setkala. „Někdo onemocní jednou za rok, jiný jednou za život. Jsou ale ženy, mající tyto obtíže každý měsíc s příchodem menstruace,“ uvádí gynekoložka MUDr. Kristýna Koutná. Vyšší riziko infekce mají ženy s oslabenou imunitou, které trápí další onemocnění, například záněty močových cest. Právě s nimi se potýká mnoho žen v letních měsících.

Trápí i muže

Mykózou mohou onemocnět i muži, přesto se u nich příznaky málokdy objeví. Pokud onemocní oba partneři, může začít fungovat ping-pong efekt, kdy si muž se ženou nemoc předávají tam a zpět. Pak je potřeba přeléčit i muže a na nezbytnou dobu doporučit sexuální abstinenci,“ říká gynekoložka MUDr. Kristýna Koutná. Dnes už existují speciální sady určené na podporu léčby obou partnerů.

Domácí léčba...

Ne vždy je čas a možnost navštívit lékaře. Třeba na dovolené v zahraničí, pod stanem či na vodě. Na mykózu existují volně prodejné prostředky, které mohou ulevit. V lékárně jsou k dostání například vaginální probiotika. Ta pomáhají bojovat s přemnoženými kvasinkami. Užívají se i preventivně, klidně po návštěvě bazénu.

ODBORNÍK RADÍ

Aby se zamezilo vzniku a návratu infekce, doporučuji nezůstávat v mokrých plavkách. Bránit se zapaření při sportu, nosit vhodné oblečení z bavlny nebo funkčních materiálů a volné sukně,“ uvádí gynekoložka MUDr. Kristýna Koutná a dodává: „Velmi podstatná je samoléčba. Hlavní je terapii nepřerušovat při první úlevě a doléčit se. Svým pacientkám doporučuji přípravky se stříbrem, které funguje proti bakteriím, virům i kvasinkám, a následně užívání probiotik na podporu mikrobiomu. Tam, kde se obtíže pravidelně opakují, radím též léčbu partnera, který může být přenašečem, aniž by měl jakékoli příznaky.“ V neposlední řadě je třeba myslet na intimní hygienu. Používat správné přípravky na mytí, které udržují vhodné pH a neškodí vnitřnímu ekosystému. Hygiena je důležitá, ale nic se nemá přehánět. Dostatečné je mytí jednou až dvakrát denně. Častěji už by mohlo být na škodu. Pokud se obtíže nezlepší, vždy je nutné navštívit odborníka – gynekologa.

Víte, že

Vaginální infekce postihují nejméně 75 % žen, z toho polovinu i několikrát ročně. Na ženy s opakovanými infekcemi se zaměřil nový průzkum značky Gynella, z něhož vyplynulo, že většina se léčí sama volně prodejným přípravkem z lékárny. Polovina z nich podstupuje léčbu spolu s partnerem. Průzkumu se zúčastnilo téměř 600 žen z Česka a Slovenska, které někdy prodělaly vaginální mykózu. U pouhých 9 % se obtíže vyskytly jen jednou, zbylé ženy mají s mykózami opakovanou zkušenost. Celých 73 % tázaných uvedlo, že se s nimi potýká i několikrát ročně.

Zdroj: iGlanc.cz, časopis Story, gynekoložka MUDr. Kristýna Koutná

Související články