Zaoblený hrb na šíji nazývaný “vdovský hrb” se správně jmenuje kyfóza a v posledních letech trápí čím dál více lidí. Je výsledkem chronického držení těla nakloněného dopředu. Nejčastěji tedy vlivem spousty hodin za počítačem a neustálým hrbením se nad chytrým telefonem. Postupně se z nepřirozeného naklánění stává zvyk, kvůli kterému nepřirozeně zakřivujeme horní obratle. Když se podle magazínu Woman’s World ke všemu je přidá stres, tak se šance na “vdovský hrb” ještě zvyšuje. 

Zdroj: Youtube

Co způsobuje kyfóza?

Jakmile se totiž začneme takto hrbit, přirozeně to kompenzujeme natažením krku dopředu a tím příliš namáháme záda a krk. „Tato křivka dopředu zvyšuje riziko problémů s ploténkami a únavy krku kvůli zvýšenému tlaku na ploténky a zvýšené zátěži svalů. Krk totiž musí pracovat proti gravitaci, aby držel hlavu nahoře, místo aby s ní balancoval,“ vysvětluje pro Health Essentials Candice Price. Výsledek? Bolesti hlavy, krku i zad. Někdy se mohou přidat také potíže s dýcháním, větší únava a omezení některých pohybů.

Jak předejít kyfóze?

Budete muset ve své denní rutině změnit pár věcí. Například upravit svůj pracovní prostor, tedy dát si obrazovku počítače pomocí stojanu nebo podstavce do úrovně očí. Také si dělat větší přestávky od počítače i mobilu, během kterých se narovnáte a protáhnete. "Snažte se uvědomovat si, jak sedíte a stojíte, abyste zabránili, že to budete opakovat" řekla pro Newsweek fyzioterapeutka Neal Mead. Jóga a pilates jsou podle ní také skvělé způsoby, jak zvýšit flexibilitu a svalovou sílu. Existuje také spousta tipů a návodů, které najdete na internetu. Tady jsou 3 velmi jednoduché protahovací cviky, které vám pomohou posílit svaly hrudní páteře a vrátit tak hlavu zpátky do správné polohy.

Tři snadné cviky

  1. Protažení prsních svalů
    K provedení tohoto protažení hrudníku potřebujete pouze zárubeň dveří. Umístěte ruce na obě strany rámu dveří a svírejte s každým ramenem úhel 90 stupňů. Naklánějte se stále dále, jak cítíte, jak se vaše svaly uvolňují.
  2. Protažení horní části zad
    Postavte se čelem ke zdi a položte ruce naplocho na zeď nad hlavu. Držte hlavu a krk ve vertikální poloze a protahujte se. Dbejte na to, aby vám při protahování neklesala hlava. Soustřeďte se na to, abyste udrželi uši v jedné linii s rameny.
  3. Vysunování brady
    Cílem tohoto protažení je zlepšit vaše držení těla tím, že zaujmete předsunutý postoj hlavy, který je typický pro “vdovský hrb” a vrátíte ji zpět v jedné a té samé linii. Představte si, že vaše uši a čelist jsou na kolejnici a zajíždí rovně dozadu. Toto protažení můžete provádět téměř kdekoli, abyste si pomohli s držením těla.

Nepodceňujte kyfózu

Existuje několik druhů a příčin kyfózy, proto je vždy lepší obrátit se na lékaře nebo požádat o radu zkušeného fyzioterapeuta, který vám pomůže se správným držením těla i provádění cviků.

Zdroj: iGlanc.cz, healthessencials, newsweek.com, womansworld.com, towsonchiro.com

Související články