Prohřát kosti, klouby a svaly je přesně to, o čem sníme, jakmile se venku ochladí. Existuje několik druhů sauny, ale po návštěvě každé z nich je potřeba zchladit tělo, abyste maximalizovali zdravotní přínosy a bezpečně ukončili saunovací cyklus. Vidina chladu už tak lákavá není, je ovšem nezbytná.
Proč je dobré chodit do sauny
Ačkoliv normálně děláme vše pro to, abychom eliminovali pocení, při saunování je žádoucí. Pocení jako terapii praktikovali Mayové už před 3000 lety. Hlavní přínosy sauny spočívají v relaxaci a posílení kardiovaskulárního systému. Pobyt v sauně dokáže zmírnit bolesti a odbourat stres. Může pomoci s kožními problémy a úlevu v ní nacházejí i astmatici. Finští vědci zkoumali během dvacetileté studie saunování jako prevenci proti vzniku demence a Alzheimerovy choroby a výsledky rovněž vypadaly velmi slibně. Pravidelná návštěva sauny též posiluje imunitu, čímž snižuje pravděpodobnost, že vás dostane některá ze sezónních nemocí.
Bez ochlazování to nejde
Pro plné využití benefitů ze sauny je však důležité každou z fází saunovacího cyklu provést správně. Nejméně oblíbená je ochlazovací část. Bez ní by ale sauna ztrácela smysl. Poté, co je tělo vystavené extrémním teplotám sauny, zchlazení mu pomůže:
- vrátit se k normální teplotě, zabraňuje přehřátí
- střídáním horka a chladu stimulovat krevní oběh, posílit cévy a srdce
- eliminovat záněty a urychlit regeneraci svalů po fyzické námaze
- posilovat imunitní systém
Jak se správně ochlazovat po sauně
Jak se ochlazovat správně? Na šokovou terapii zapomeňte. Má své zastánce, zejména proto, že je to jako strhnout náplast. Velmi rychlé. Jenže je to zároveň obrovská rána pro rozpálené tělo. Z toho důvodu se doporučuje spíše ochlazování postupné. V závislosti na sauně a prostředí, kde se nachází, na to můžete jít různými způsoby.
- Čerstvý vzduch: Po saunování vyjděte ven a několikrát se zhluboka nadechněte. Osvěžíte dýchací cesty, stabilizujete krevní oběh a připravíte tělo na změnu teploty. Pak se běžte zchladit některou z následujících metod nebo pokračujte procházkou na čerstvém vzduchu.
- Studená sprcha: Začněte na končetinách a postupně zchlaďte celé tělo. Hlava by měla jít až jako poslední. Můžete nejdřív začít s vlažnou vodou a postupně přejít na studenou. Tělo se nedostane do šoku, takže zejména pro začátečníky je sprcha ideální. Ochlazovací vědro nechte pokročilým.
- Ochlazovací bazének: Neskákejte do něj, vstupujte pomalu a nechte tělo přivyknout na ledovou vodu. Bohatě stačí v bazénku pobýt dvě minuty a běžte ven.
- Ochlazování na sněhu: Jako první končetiny – a až tělo přivykne chladu, můžete se ve sněhu třeba vyválet. Nebo si sněhem postupně potírat celé tělo.
- Ledová tříšť: To samé lze provést s ledovou tříští. Přikládejte ji na tělo, masírujte a ochlazujte pozvolna.
Doplňte tekutiny a odpočiňte si
Saunování vede ke ztrátě tekutin, proto je důležité dostatečně pít předtím i potom, abyste předešli dehydrataci. Vyhněte se kofeinu a alkoholu. Obyčejná voda tělo rovněž ochladí. Potom už nezbývá než si aspoň na půl hodiny odpočinout v relaxační místnosti nebo na lehátku. Tělo se příjemně zotaví a vy odejdete jako znovuzrození.
Zdroj: iGlanc.cz, Healthline, Saunazeit, Medical News Today, Central Kladno, Zavadilka 2620