Vitamin D patří k nejdůležitějším vitaminům, na jeho doplňování přitom často zapomínáme s mylnou představou, že si jej naše tělo tak nějak samo vyrobí. Zatímco v létě jej sice díky vystavení kůže slunečnímu záření dokážeme vstřebat velmi dobře, odborníci potvrzují, že s příchodem podzimu a zimy se jeho hladina v těle razantně snižuje. Jestliže samozřejmě žijete v teplých krajích, nemusíte se nedostatkem déčka zabývat. Pokud se do našich končin přestěhují lidé zvyklí na život v oblastech s intenzivním slunečním zářením, už by si měli hladinu vitaminu D pečlivě hlídat. Lidem s větším obsahu melaninu navíc trvá déle než vitamin ze slunce vstřebají, i v létě tak na sluníčku musí kvůli "dávce déčka" trávit delší dobu.

Vitamin, nebo hormon?

Vitamin D je klíčový i pro zdraví pokožky, protože se podílí na obnově kožních buněk a na ochraně kožní bariéry. "Vitamin D je zároveň také hormon. Hormony pomáhají ovlivňovat funkci buněk a orgánů," říká endokrinolog John Bilezikian. Déčko se využívá i při léčbě nejrůznějších kožních onemocnění, například akné, ekzému či lupénky. Studie navíc ukazují, že pokud trpíte na suchou a podrážděnou kůži, možná v tom má prsty právě nedostatek vitaminu D. Proto jej najdete také v kosmetice, například v krémech. Samotná kosmetika však nestačí, ideální je kombinovat péči o pleť s vyváženou stravou a kvalitními doplňky stravy.

Vitamin je dále důležitý i pro celkovou psychickou pohodu, možná jej tak po konzultaci s lékařem můžete zkusit zařadit, pokud trpíte například na sezónní deprese. Důležitý je i pro zdraví kostí a srdce. Vitamin D může navíc snižovat riziko nejrůznějších autoimunitních onemocnění, protože posiluje imunitu. "Špatná funkce imunitního systému může také zhoršit kožní bariéru, zvýšit její suchost a rozjet infekce," varuje dermatoložka Jennifer Herrmann.

D2 versus D3

Nemusíte hned sahat po doplňcích stravy, vitamin můžete doplnit i obyčejnou úpravou jídelníčku. Na déčko jsou bohaté tučné ryby, vaječné žloutky, hovězí játra, dále sójové či mandlové mléko a houby. Vegani mohou dále vitamin doplnit rostlinným zdrojem, tedy vitaminem D2. Živočišný zdroj vitaminu, vitamin D3, je však lépe vstřebatelný.

"Většina lékařů doporučuje vitamin D3 z toho důvodu, že je lehce efektivnější. Vitamin D3 přirozeně produkují zvířata, ale i lidé. Vitamin D2 je jeho rostlinnou formou," říká doktor Bilezikian. Doplňky stravy vybírejte vždy v té nejvyšší kvalitě a nezapomínejte, že je vitamin D rozpustný v tucích. Konzumujte jej tak například s hrstkou ořechů.

Jeden z největších strašáků

Pokud máte podezření, že máte déčka nedostatek, můžete si nechat udělat krevní testy. Nedostatek vitaminu D se může projevovat celkovou slabostí, únavou, bolestí svalů, kostí a oslabenou imunitou, tedy i častější nemocností. U dětí může jeho nedostatek způsobovat rachitidu, u dospělých řídnutí kostí. Protože je déčko spojené s produkcí serotoninu, může jeho nedostatek negativně ovlivňovat náladu. A my už jsme psali, že psychická pohoda je zase klíčová například v boji s neplodností.

"Konečně jsme dospěli do fáze, kdy si začínáme uvědomovat, že nedostatek vitaminu D je jedním z celosvětově nejčastějších zdravotních problémů u dětí i dospělých," říká doktor Michael F. Holick. Podle toho může nedostatek vitaminu D souviset i s dalším rozsáhlým seznamem nemocí včetně schizofrenie, diabetu nebo rakoviny prsu či prostaty. Na to je ovšem třeba dalších budoucích výzkumů.

Zdroj: iGlanc.cz, Baylor College of Medicine, Nature Wise, Columbia University Irving Medical Centrer, I M Matters, CNBC, Byrdie