Cvičení, sport, zkrátka jakákoliv aktivita neslouží k tomu, abyste se zničili do úmoru. Naše tělo potřebuje pohyb, aby bylo funkční. Aby nám neztuhly svaly, díky čemuž bychom nebyli tak ohební. Pohyb pomáhá udržovat i standardní funkce vnitřních orgánů. Pokud člověk pouze posedává, vystavuje se riziku kardiovaskulárních nemocí, u žen neaktivita může způsobit nepravidelnou periodu. Zejména v době covidu, kdy jsme byli zavření doma, si na tento problém stěžovalo mnoho dam. Neberte tedy sport jako nutné zlo, ale jako refresh dne.

Jak se donutit cvičit?

Vše je o nastavení v hlavě. Spousta lidí se nemůže dokopat ke sportu, protože se nechce zadýchávat, nechce cítit bolest, kterou dělá při silových cvičeních, zkrátka ležení na gauči je pohodlnější. To bezpochyby. Na druhou stranu, když už se ke cvičení donutíte, zjistíte, že to není tak strašné, navíc posléze budete mít skvělý pocit nabuzení z vykonané aktivity. Pokud si seženete osobního trenéra, on vás ke cvičení donutí. Proto využíváme služby profíků, aby nás k aktivitě dokopali. Zkuste to však i sami. Najděte si na cvičení něco pozitivního. Určitě to bude mnoho věcí.  

Jak si zpříjemnit cvičení?

Sport je variabilní činnost, takže pokud máte osypky, že budete dělat sklapovačky kvůli plochému bříšku, zároveň vás ale zabolí záda, tak se na sklapovačky vykašlete. Existuje spousta cviků, které posílí břicho a nijak nezatíží svaly zádové. Ty, mimochodem, můžete posílit samostatně a později vám sklapovačky nebudou vadit. Vezměme to ale od začátku.

Spousta lidí dělá zásadní chybu na začátku cvičení. Chce to mít rychle za sebou, takže se vrhnou na posilování. A co rozcvička? Mnoho lidí ji vynechává, protože při ní nic nebolí, tudíž mají pocit, že je zbytečná. Aha! Takže zde máte aktivitu, která nebolí, a vyhýbáte se jí? Honem to napravte. Rozcvička vás zahřeje, svaly zmobilní, takže pro ně nebudou šokem namáhavější cviky.

Jak zhubnout břicho. Nezapomeňte na kardio

Na rozcvičení skvěle pomáhá kardio. Běh, chůze, veslování na trenažéru, samozřejmě se počítá tato forma rozcvičení i venku. Dokonale se vám rozhýbe celé tělo. Navíc i takto můžete hubnout jednotlivé partie těla. Spousta lidí hledá odpověď na nejpalčivější otázku „jak zhubnout břicho?“ v různých posilovacích cvicích, přitom řešení mohou nalézt právě při chůzi nebo běhu, kdy tělo rovnoměrně trénuje a shazují se kila. Různé sklapovačky apod. břicho rovnou posilují. Pokud však potřebujete odstranit tuk, zaměřte se spíš na kardio. Na buchtičky máte ještě čas.

Jak zhubnout? Stanovte si reálné cíle.

Jestli je něco efektivní, pak je to pravidelnost. Stanovte si, že denně ujdete třeba 10 000 kroků, než abyste třikrát týdně horko těžko zvládali 15 000 kroků. Podle potřeby můžete zátěž zvyšovat, jedině při pravidelnosti pohybu si tělo zvykne na nějaký režim a podle něj bude spalovat. Po cvičení se odměňte, ať se na aktivitu ještě víc těšíte. Dejte si třeba horkou vanu, namažte se krémy, osvěžte se drinkem. Asi vám nebudeme doporučovat sladkosti, to by bylo trochu kontraproduktivní, na druhou stranu je lepší mlsat, když cvičíte, než když se nehýbete. Jednou za čas tak můžete zahřešit.

Cvičení vás musí bavit

Jak si udělat cvičení hezčí? Jak píšeme na začátku, není důvod se trápit u cviků, které jsou vám odporné. Pokud vás bolí sklapovačky, zkuste obyčejné rytmické dýchání, kdy při nadechnutí vypoulíte bříško a při výdechu jej vcucnete. Stahování a uvolňování břišních svalů je rovněž trénuje, zádové svalstvo pak zůstane nedotčeno.

Cvičení vás může nudit i proto, že je monotónní. Proto střídejte různé cviky, ať nemáte v hlavě, že musíte udělat ještě dva cviky ve stoje, pak přijde pět na zemi, přičemž ten třetí nesnášíte. Měňte si trénink dle toho, jak chcete. Klidně si místo půl hodiny kardia/běhu a půl hodiny silového tréninku  dejte třeba hodinu a půl jen rychlejší chůze. I to se počítá. Střídejte cvičení, ať je variabilní. Na závěr se uvolněte protažením, ať vaše tělo zakončí námahu relaxem. A víte, co pomáhá? Hudba. Nasaďte sluchátka a uvidíte, že cvičení bude krásně plynout, protože nebudete mít čas si v hlavě odpočítávat, kdy ten trénink skončí. A co také pomáhá zpříjemnit cvičení? Nákup fitness oděvů. Takže se jednou za čas odměňte outfitem, u něhož se budete těšit, až ho vezmete na sebe.

Musíte se do cvičení nutit?

Ano, a někdy se nepřinutím. 51 %
Ano, ale vždy si splním cíl. I když je to velká námaha. 15 %
Ne, cvičení je můj život. 16 %
Necvičím pravidelně, takže toto neřeším. 17 %
Hlasovalo: 581

Související články