Proč je dieta vždy takovým utrpením? Problémem není ani tak skladba zdravého jídelníčku jako náš mindset. Když si uvědomíme, že nějaké to kilo by mělo jít dolů, hned nám v hlavě zabliká, že se budeme muset omezit, vzdát se dobrot z rychlého občerstvení či sladkých hříchů. Když k tomu připočteme větší sportovní aktivitu, která bolí, naše mysl si i bez pomoci AI vytvoří obrázek galejí. Tak se uklidníme. Chvilku se to dá vydržet. Pak budete jíst normálněji. Ne snad, že byste se měli vrátit k vyloženě nezdravému způsobu života, ale nějaký ten hřích tělo odpustí. To je dobrá myšlenka na startu. A co se týká jídel? I ta zdravá mohou být chutná, pomohou vám v boji proti hladu a nezatíží vás kaloriemi nebo tuky. Poznejte mocné vlastnosti například melounu, luštěnin nebo třeba vaječného bílku.

Jak rychle zhubnout? Vše je v hlavě

Důležité je si hlavně uvědomit, že se nevydáváte na trýznivou cestu. Pokud se nastavíte tak, že se těšíte na nový, lehký jídelníček, bude se vám i s lehkostí dodržovat. Využijte i současného klimatu. V horku přece jen nemáme takový hlad jako v zimě, takže se do jídla ani nenuťte, když budete na nějaké grilovačce nebo když uvidíte nějaký nový recept či se otevře nová restaurace. Nic vám neuteče, nemusíte vše hned zkoušet. Zkuste také vsadit na sport. I kdyby to měl být jen navýšený počet kroků při chůzi. Aktivita organismu pomáhá tlumit chutě. Pokud se i trochu zničíte, nebudete mít ani pomyšlení na velkou večeři. A kdyby vás honila mlsná, spláchněte ji po výkonu proteinovým nápojem. Tím i podpoříte formování svalů.

Meloun zažene žízeň i hlad

Zelené ovoce plné tekutiny skvěle hydratuje, navíc díky červené dužině zaplní žaludek, takže nebudete mít chutě na něco těžšího. Pokud chcete hubnout, je ideální doba, jelikož melouny můžete zařadit na váš stůl. Je nám jasné, že po pár dnech se budete cítit jako na vodě a meloun vám poleze i ušima. Když už nebudete chtít jen okusovat nakrájené srpečky tohoto ovoce, můžete si z něj udělat salát. Přidejte například sýr cottage, aby měl pokrm slané chutě, pro osvěžení lze použít mátu, někdo přidá i pár kapek limetky. Meloun je naštěstí variabilní potravina, která se snoubí s více chutěmi.

Bílek jako dietní špička dokonalosti

Někteří na něj pějí ódy, dokonce tvrdí, že nemá žádné kalorie. Jiní zase mírní nadšení a nabízí hádanku: Jaký je rozdíl mezi bílkem a celým vejcem? Ve vejci je přece žloutek. O jeho kalorie, tuky atd. se navýší hodnoty pokrmu, ale nijak markantně. Ale přece jen, zatímco běžné vejce má asi 5 gramů tuku, bílek nemá žádné. Proto si někteří dělají omelety jen z bílků.     

Z avokáda si udělejte nutelu

Ne, nezbláznili jsme se. Ta čokoládová pomazánka je velký hřích, dá se však vyrobit zdravěji. Vezměte si banán, avokádo, dvě lžíce holandského kakaa a dvě lžíce javorového sirupu. Rozmixujte a máte čokoládou směs, která není tak těžká jako klasický čokoládový krém. Můžete jí ozdobit třeba chia puding nebo proteinové palačinky.

Protein pomáhá hubnout

A když jsme u proteinu, tedy u bílkovin. Jde o velký hit, ostatně o proteinu, jeho účincích a užívání jsme již psali. Jde o velmi efektivní prvek při hubnutí, ale hlavně cvičení. Pomáhá nabírat svalovou hmotu, stejně tak vás ale zasytí. Zkuste si dát klasickou čokoládovou tyčinku, a poté si vezměte proteinový kousek o stejné gramáži. Možná jej ani nesníte. Zatímco čokoláda představuje tak trochu prázdné kalorie, protein vám mnohem rychleji dodá pocit plnosti a vy tak do sebe nebudete ládovat více sacharidů, tuků a tak dále.

Dieta je drahá? Ale kdeže. Kolik stojí třeba čočka?

Vláknina. Luštěniny. To jsou další potraviny, které skvěle pomáhají hubnout. Pokud někdo tvrdí, že zdravé potraviny jsou drahé, podívejte se právě do tohoto segmentu. Když si uděláte například hrstkovou polévku, zasytí vás, že ani nebudete mít chutě na velký hlavní chod. Luštěniny zaplní žaludek a pomohou i s metabolickými procesy.

Borůvky a další bobulky zmátnou smysly

Borůvky a vůbec bobulovité ovoce obsahují méně cukru než jiné ovoce, takže je si můžete dopřát. Třeba ve smoothie. Borůvky mají rovněž hodně vody a vysoký obsah antioxidantů, což je bonus navíc.

Vsaďte na negativní kalorie

Co to znamená? Že daná potravina má méně kalorií, než kolik vypotřebujete v energii na její trávení. Předně tedy upozorňujeme, že jde o tvrzení, o němž experti mezi sebou vedou spory. Někteří tvrdí, že je nesmysl, aby jídlo, které polknete, mělo méně kalorií, než kolik spotřebujete žvýkáním, polykáním apod. Tim Garvey, nutriční specialista z Alabamské univerzity, však připouští, že je to sporné. Na tom možná něco je, nicméně si můžete vzít jako příklad potraviny, které se kaloricky blíží aktivitě, kterou vykonáme na spořádání právě těchto surovin. Může jít o grapefruit, pomeranč, limetku, citron, hlávkový salát, brokolici nebo celer.

Ideální maso na hubnutí? Losos

Pokud bychom hledali v klasickém výběru mas, pak určitě upřednostněte bílá masa před červenými. Jinak je nejlepší losos, jelikož je plný zdravých tuků a bílkovin, také podporuje správnou činnost srdce a zabraňuje přejídání.

Máte pocit, že už se dostáváme do fáze, kdy radíme jídla s větším obsahem tuků a kalorií, a to už není žádoucí, pokud se hodnoty neblíží nule? Tuto myšlenku také zavrhněte. Váš mozek si může říkat, že je super přijímat nulové hodnoty, zbytek těla zpanikaří, že se mu nedostává výživy, takže si začne hromadit zásoby. A hubnutí se o to ztíží.

Související články