Je skloňovaná v mnoha pádech. Pomáhá zbavit se otoků prakticky všude na těle. Když máte pocit jisté zavodněnosti, rýsují se vám otoky i pod očima či potřebujete odlehčit nohy, pomůže vám aktivace lymfatického systému, aby odplavil vše špatné. Jak na to? Metod je spousta, ovšem ne všechny jsou tak účinné.

Zdroj: Youtube

Na celulitidu i otoky je lymfodrenáž nejlepší

Něco zvládnete doma, účinnější je však péče zkušeného terapeuta, který umí rozpohybovat lymfu v podobě lymfodrenáží, tedy speciálních masáží. Alespoň na začátku vám odborník řekne, co je pro vás nejlepší, a jak se o sebe máte starat i doma. Jestli vás trápí nevzhledné hrbolky celulitidy, jistá těžkost a kila navíc, která se v těle drží zuby nehty, je čas vyrazit k expertovi, který poradí a aplikuje nejvhodnější metodu na vaše tělo.

Manuální, nebo přístrojová masáž?

Pokud jste se o lymfodrenáže již někdy zajímali, jistě vám neuniklo, že se obecně dělí na dva typy – manuální a přístrojové. Určitě doporučujeme tu manuální, kdy se terapeut dostane více do hloubky kůže. Přístrojová metoda je spíš taková udržovací. Při ruční masáži se terapeut zaměřuje na určité body těla, na některá místa tlačí, jiná promasírovává, další hladí. Můžete leccos odkoukat, přesto profesionální lymfodrenáž není sranda a bez nějakého kurzu to nezvládnete. Terapeut se k vám dostává z jiného úhlu. Ví, kde právě hladit a jinde spíš masírovat. Umí aktivovat například podklíčkovou žílu, jež vrací lymfu do krevního řečiště. A i ono hlazení má svá specifika, po těchto dotecích můžete cítit jistou námahu daných svalů, ačkoli jste je nijak neposilovali. Takto je masáž provedena správně. Spíš než na masážní um se proto soustřeďte na domácí péči.

Nikde ji nezařezávejte

Lymfa je transferní tekutina, jež proudí tělem, proto bychom jí neměli stavět zábrany. Jimi myslíme například škrtící spodní rádlo. Častým nešvarem jsou malé podprsenky, které se zařezávají do kůže. Pokud takové kousky doma máte, rozlučte se s nimi a kupte si to, co vám bude sedět nejlépe. Ona zaříznutá podprsenka vytváří i nehezké faldíky.

Pijte, pijte, pijte

Lymfodrenáž umí například rozbourat i zbytnělé tukové buňky, které se v těle už zahnízdily. Jenže jak s nimi ven? Lymfa vezme tyto zbytečnosti na pomyslnou vlnu a společně budou pádit únikovými cestami. Aby šlo o generální úklid, podpořte jej dostatečným přísunem vody, která všechny nečistoty prostě spláchne. Tělo se tak rychleji očistí, pokud budete častěji vylučovat.

Pozor na teplo

Otoky nás často trápí v momentech, kdy je teplo. Jen se podívejte na nohy v létě. Nebývají oteklé? Naopak studená voda vám prospěje, vždyť si vezměte, jak vám splaskne oteklý obličej, pokud jej opláchnete ledovou vodou.

Nepřehánějte to se sportem

Někdo chce ztrátu kil maximalizovat, ovšem pozor! Nesportujte příliš. Při velké aktivitě se totiž uvolňuje kyselina mléčná a lymfa se tímto začne spíš ucpávat. Samozřejmě druhý extrém také není dobrý. Vyvarujte se například i dlouhého setrvání v jedné poloze, která blokuje lymfu (sezení v tureckém sedu apod.). Lymfu rovněž popožene i dýchání s pomocí bránice, kdy se vám při hlubokém dechu rozvibruje vnitřní prostředí včetně cévního systému.

Jaký jídelníček lymfě (ne)svědčí?

I potrava hraje svoji roli. Lymfatický systém vám spolehlivě zanese větší množství mléčných výrobků, také káva, sladké, bílé pečivo nebo černý čaj. Naopak tělu prospějí zelenina, luštěniny, oříšky a semínka, vejce, maso či rybí olej.

Nejjednodušší domácí lymfatická masáž

I když vaše hmaty třeba nebudou tak dokonalé jako od profíka, máme tu na konec radu, jak se masírovat doma. Vybuďte lymfu například speciální žínkou z lufy nebo jemnějším kartáčem. Pamatujte, že masážní technika vede k srdci, jelikož lymfa proudí tímto směrem. Vy ji takto popoženete, aby si pospíšila a dálnicí cév odvedla nežádoucí pryč z těla.

Zdroj: iGlanc.cz, Muscle Freedom, Synergy Health Associastes, The Daily Best

Související články