Chřipka je virové onemocnění dýchacích cest. V Evropě se objevuje pravidelně každý rok a to období je nám všem dobře známé jako chřipková epidemie. Odhadem se v zemích EU sezonní chřipkou nakazí každý rok až 50 milionů osob.
Typické příznaky jsou:
- Horečka nebo zimnice
- Bolest hlavy
- Bolest svalů
- Rýma
- Bolest v krku
- Kašel
- Cítíte se zkrátka bídně
Průběh onemocnění je samozřejmě u každého jiný, ale u nekomplikovaných případů příznaky obvykle do jednoho týdne odezní. Jako prevence se nabízí očkování proti chřipce, ale je toho víc, co můžete pro zdravý domov udělat.
1. Zakrývejte si pusu
Chřipka se velmi snadno šíří z jedné osoby na druhou kapénkami z úst a nosu. Takže když kašlete a kýcháte, zakryjte si obličej kapesníkem nejen venku, mezi lidmi, ale i doma. Kapesník nikde neválejte, rovnou ho vyhoďte a běžte si umýt ruce. Když nemáte kapesník, alespoň použijte ohbí lokte. Nejtěžší na tom celém bude přimět děti, aby si tyto návyky osvojily.
2. Umýt ruce hned
Na klávesnici vydrží virus chřipky i dva dny, zato na rukou asi jenom pět minut. Takže se snadno nakazíte, aniž byste o tom věděli. Jakmile přijdete domů, na nic nesahejte a běžte si umýt ruce. V době chřipkové sezony je dobré denně otírat kliky a vypínače, alespoň ty, na které saháte hned po příchodu. Stejně tak klíče a mobil otřete alespoň antibakteriálním ubrouskem.
Ruce nejdřív opláchněte teplou vodou, naneste mýdlo a drhněte aspoň 20 sekund, opláchněte a osušte. Když budete tohle dodržovat, není potřeba se neustále potírat dezinfekcí, která pleť vysušuje, a tím snižuje její přirozenou imunitu.
Dětem připomínejte, aby si ruce umyly vždy, když:
- Jdou na záchod
- Před jídlem
- Po příchodu do školy/ze školy
- Po hraní s ostatními dětmi
A jako rodiče samozřejmě musíte jít příkladem.
3. Vyhněte se kontaktu s nakaženým
To v jedné domácnosti tak úplně nejde, ale když už někdo z vás onemocní, podnikněte tyto kroky:
- Nemocný ať je doma
- Omezte blízký kontakt na minimum, pokud je to možné, ať spí nemocný odděleně od ostatních
- Nesdílejte s nemocným ručníky, nádobí, hračky apod.
4. Pravidelně uklízejte a větrejte
Doma se neustále něčeho dotýkáme, proto i pravidelný úklid je jistou prevencí. Viry a bakterie se rády usadí nejen na zmiňované klávesnici a všech klikách, úchytkách, i taková utěrka a houbička na nádobí může být zdrojem nákazy.
TIP: Houbičku můžete na minutu hodit do mikrovlnné trouby, abyste zničili choroboplodné zárodky.
Když už máte doma nemocného, mytí jeho věcí věnujte extra pozornost. Prádlo nemusíte prát zvlášť, ale po manipulaci s ním si hned umyjte ruce.
Nezapomínejte také pravidelně větrat, hlavně v zimě máme tendenci se zabarikádovat, aby nám neutíkalo drahé teplo. Tak otevřete okna a vyměňte vydýchaný vzduch za čerstvý.
5. Starejte se o sebe
Nepodceňujte sílu zdravého životního stylu - pestrá a vyvážená strava, hodně tekutin, pravidelný pohyb a dostatek spánku. To všechno jsou věci, kterými přirozeně podpoříte svůj imunitní systém, aby byl při kontaktu s viry a bakteriemi připravený vás ochránit.
Zdroj: iGlanc.cz, Healthline, EU očkování, VPL ordinace