Výraz libido se běžně užívá k vyjádření touhy po sexuální aktivitě. Máte chuť na sex? Pak je vaše libido na výši. Čím dál více na něj však nahlížíme komplexněji, takže už víme, že sexuální zdraví je otázkou fyzické, emocionální, duševní i sociální pohody. Že se vám tam dole zrovna neplaší hormony proto hned nemusí znamenat, že jste frigidní nebo že vás opouští mládí. Libido je tak jedním z klíčových ukazatelů celkového zdraví a kvality života.

Můžou za to hormony

Hormony se na libidu podílejí značně. S různými fázemi měsíce, a teď nemáme na mysli čekání na úplněk, se různí i chuť na sex. Když se předně naučíte chápat svůj menstruační cyklus, porozumíte lépe i svému apetitu. Příroda to zařídila tak, že nejvíc toužíme po kontaktu v době ovulace. Před menstruací naopak obvykle toužíme leda po kontaktu s čokoládou. S fázemi menstruačního cyklu ale souvisí rovněž i způsob, jakým se chceme milovat, zda rychle a vášnivě, nebo dlouze a romanticky.

Užíváte hormonální antikoncepci? Pak se na vás vztahují její pravidla. Při užívání HA je tělo ve stavu jakéhosi umělého těhotenství. Účel milování byl naplněn a jeho potřeba zákonitě klesá. Je to sice pohodlný způsob ochrany, ale za cenu toho, že snižuje i celkový prožitek.

K nevyhnutelným hormonálním změnám dochází s věkem v období menopauzy, kdy v těle klesá hladina estrogenu a testosteronu a pohlavní ústrojí se mění. Vagína ztrácí svou elasticitu, sliznice jsou sušší, může nastoupit i bolest a určitý nekomfort. V takovém případě můžete zkusit doplňky stravy nebo se poradit se svým lékařem.

Když zkrátka nejste v pohodě

Za jeden z největších zabijáků libida je v moderní době považován stres. Má vliv úplně na všechno. Muži možná používají sex jako jistou formu uvolnění napětí, ale když my ženy nejsme v pohodě, neláká nás ani postelové dobrodružství. Sex nás prostě nezajímá. Když občas nemáte svůj den, stane se, ale velký pozor si dejte na chronický stres. Ten s sebou totiž obvykle přináší i další zdravotní komplikace, než je libido pod bodem mrazu.

Doma to skřípe

S osobní pohodou souvisí i domácí pohoda. Udobřovací sex je možná jeden z nejlepších, ale když se partnerské hádky a rozepře stanou vaším denním chlebem, s takovým člověkem pak samozřejmě nemáte na milování ani pomyšlení.

Nuda a stereotyp

Ajaj. Tak to bohužel je. Dlouhodobé vztahy zkrátka vedou k tomu, že se sobě navzájem omrzíte. Než se nadějete, už se nemilujete třikrát denně, ale sotva třikrát do měsíce (možná ani třikrát do roka ne).

Marně si snažíte vybavit, jak vás vzrušovaly jeho polibky. Jak se vám chvělo tělo i jen pouhou jeho přítomností. Teď ho denně vídáte na gauči v teplákách, dělat bez ostychu všechny ty typicky mužské záležitosti, a vzájemný dotek se vám úplně příčí. Pokud nezahrnuje ránu po hlavě, aby se probral a zase se aspoň trošku snažil vás okouzlit.

Jestli to nehodláte řešit nevěrou nebo rozchodem, nezbývá než na vašem společném soužití začít pravidelně pracovat. Kvalitní a fungující vztah je totiž nikdy nekončící úsilí vás obou. Odměnou vám bude plnohodnotný sex s někým, kdo vás skutečně zná a komu můžete důvěřovat, protože už jste spolu paradoxně tak dlouho. Vytěžte z toho maximum.

Hýbete se málo, anebo až moc

Když se nehýbete, nemá to vliv jen na vaši váhu, ale také na tok sexuální energie. Zní to možná příliš ezo, ale když jenom od rána do večera sedíte na zadku, pánevní oblast se vám dostatečně neprokrvuje. A kdo by pak měl chuť na sex. Což se ostatně týká i mužů, pro které je prokrvování dolní oblasti hodně důležité. Takže až zase jednou nebudete po celodenním sezení při chuti, zkuste si spolu dát před spaním krátkou procházku a třeba právě taková blbost zase oživí vaše touhy.

Pohyb může být problém i v opačném případě. Třeba když se snažíte celodenní sezení dohnat nebo si na sebe kladete příliš vysoké cíle. Vyčerpané a přetrénované tělo ale také nechce sex, proto si příště místo jednoho setu v posilovně dopřejte společné spalování kalorií v posteli.

Děti a péče o domácnost

Dá rozum, že starat se o chod domácnosti je vysilující. Muži také víceméně přispívají, ale péči o děti a domov ani v nejmenším neprožívají tak silně jako my. A občas už je toho zkrátka příliš, takže je logické, když potom místo sexu chcete mít jen chvilku pro sebe nebo se konečně prostě jen vyspat. Jestli se v tom poznáváte, co takhle občas děti šoupnout někomu na hlídání. Spadne z vás spousta starostí a bez nich se chuť na sex zase vrátí. Uvidíte.

Životospráva a elektrosmog

Kolik hodin denně spíte? Jak se stravujete? Pijete alkohol? To vše jsou další faktory, které ovlivňují libido, proto než začnete panikařit, že stárnete a váš sexuální život uvadá, zamyslete se nad tím, jak ke svému tělu přistupujete. Na pozoru se mějte také před drastickými dietami.

V souvislosti s tím si dejte pozor i na přílišné užívání elektroniky, protože rovněž takové neviditelné věci, jako záření z počítačů, antén a mobilů, ovlivňuje náš sexuální život. Moderní technologie nám mnohé usnadňují, ale na to konto nás vyčerpávají a oslabují. Zkuste doma takový malý experiment, že ve večerních hodinách se elektronickým přístrojům budete vyhýbat. Nejenže se lépe vyspíte, ale budete mít najednou i chuť se zase vyspat se svým partnerem.

Potlačujete svoji přirozenou ženskost

V souvislosti se ztrátou libida se hodně hovoří také o našem ženském elementu. Občas se totiž tak urputně snažíme vyrovnat mužům, až se z nás muži nakonec stanou. Ne vždy za to můžeme my samy. Ono se to po nás totiž kolikrát i chce! Vede to však ke dvěma věcem. První, že mizí naše přirozené chtíče. Druhá, že se pro partnera stáváme méně atraktivní. On se chce totiž milovat se ženou, ne s mužem.

Zdroj: iGlanc.cz, Cyklická žena, Botanic