ŽÁDNÉ SROVNÁVÁNÍ

Existuje mnoho faktorů, které mohou hrát roli v tom, proč to někomu jde líp než vám. Pokud třeba vaše kamarádka v dětství závodně sportovala, půjde jí běh snadněji než celoživotní nesportovkyni. Ale to neznamená, že se nesportovkyně nemůže naučit běhat! Důležitá je i odhodlanost. Každý máme totiž jinou schopnost překonávání sebe sama.

V ČEM BĚHAT

Boty nemusejí být z nejnovější kolekce, ale měly by být běžecké. Jakmile si běh zamilujete, vsaďte na kvalitu, je to investice do vašeho zdraví. Na oblečení stačí i tepláky, jen je to o něco méně pohodlné než speciální běžecký outfit. Oblečte se, jako byste šli na procházku a venku bylo o 5–8 stupňů více. Lepší je několik tenkých vrstev než jedna silná. Pořiďte si vyšší funkční ponožky přes kotníky (v chladu je důležité udržet achillovky v teple). V zimě nasaďte čepici a rukavice.

CO S PÍCHÁNÍM V BOKU

Známe to všichni ze základky – tupé píchání na jedné straně břicha. Důvodem je mělké, nepravidelné dýchání, což může způsobit například moc rychlý běh či rozrušení při běhu. Zklidněte svůj krok a mysl, nadechněte se zhluboka, pomalu do břicha a rychleji vydechněte. Při běhu by se vám břicho mělo vzdouvat jako dítěti.

CO JÍST A PÍT

Jezte nejpozději dvě hodiny před tréninkem a přes den spíš lehčí jídla (ne knedlíky nebo smetanové omáčky). Od rána dostatečně pijte a napijte se před i po běhu. Bez vody to hodinku vydržíte (pokud není zrovna velké letní horko). Do půl hodiny po tréninku je dobré doplnit tělu energii v podobě sacharidů – třeba ovocem.

KDYŽ PŘIJDE LENOST

Nenechte se překvapit tím, že se vám po měsíci běhání najednou nebude chtít vyběhnout. Je naprosto v pořádku mít výkyvy v motivaci. Důležité je ale kvůli krátkodobé lenosti nepřestat natrvalo. Dejte si klidně na týden od běhu pauzu, zkuste si bez výčitek zajít na dlouhé procházky a další týden se nechte mile překvapit tím, že budete na běh zase natěšení.

KATEŘINA KUNŠTOVÁ, TRENÉRKA BĚHÁNÍ

Sportovcem se nenarodila a jako dítě ani nechodila na žádný sportovní kroužek. K běhu se dostala až v roce 2016, kdy se zamilovala do překážkových OCR závodů, a pak běhání naprosto propadla. Následovaly různé kurzy – fitness trenér, kineziotaping, trenér kondičního běhu 3. třídy a další certifikace spojené se sportem a správnou funkcí těla. Kateřina je šest let ambasadorkou a trenérkou projektu Rozběháme Česko, který ji velmi naplňuje. Vlastní kurzy má i v projektu Jdu běhat, který se stal její životní láskou.

Zdroj: iGlanc.cz, časopis Glanc, profesionální trenérka Kateřina Kunštová

Související články