Troufám si říct, že menstruační kalhotky se staly hitem, kterému jsem nakonec i já - po testování všemožných ekologických menstruačních pomůcek - podlehla a odtud už to byl k menstruačním plavkám jen krůček. Znovupoužitelné menstruační pomůcky se těší čím dál větší oblibě, nejen z hlediska úspory značného množství peněz, ale i v rámci udržitelnosti. Pak jsem jakožto vodní živel neodolala, před koupáním se nenechám zastavit ničím, včetně menstruace. A proč také, když se to dá pohodlně řešit hned několika způsoby. Tím nejmodernějším z nich jsou ony menstruační plavky.

Menstruační plavky jsou na koupání

Od dob, kdy menstruace přestává být tabu, hledáme způsoby, jak si ji co nejvíc zpříjemnit a nenechat se nijak omezovat v tom, co zrovna děláme. Menstruační plavky jsou pořád relativně novinka, ale ano, opravdu se v nich můžete koupat. Přesně k tomu jsou určené. Navíc vypadají úplně jako každé jiné plavky, takže se netřeba obávat, že ”to” na vás každý pozná. Pouze mají v oblasti rozkroku nenápadně všitou speciální savou vložku, která zastoupí jinou menstruační pomůcku.

Krev zůstane uvnitř

Obavy z toho, že kolem vás bude červená voda a vy si budete připadat jako návnada pro žraloky, nebo že si sednete na ručník a ten zůstane poskvrněný, můžete zase rychle zažehnat. Absorbční vrstva menstruační krev pohltí a udrží ji i při namočení. Jen doporučuji po vynoření z vody tuto partii jemně stlačit, aby vytekla voda, kterou absorbční vrstva při koupaní přirozeně též nasála. Jako když vymačkáváte přebytečnou vodu z vycpávek horního dílu plavek, ale nepředstavujte si to tak, že by vám ve vodě nabobtnal zadek.

Ve dnech silné menstruace je lepší brát menstruační plavky jako doprovodnou pomůcku a pro jistotu ji doplnit kalíškem či tamponem. U tamponu ale i tak platí, že byste jej hned po koupání měla vyměnit za nový, protože i ten je taková houba a nasaje do sebe například bazénovou vodu s chlórem. Ve dnech slabší menstruace ale nic dalšího řešit nemusíte, prostě oblečete plavky a hurá k vodě.

Menstruační kalhotky ne, prosím

Pokud disponujete menstruačními kalhotkami, ty na plavání prosím vás nepoužívejte, péče o menstruační plavky je podobná. Po použití je stačí přeprat v ruce pod proudem studené vody, dokud z nich neteče čistá voda. Pak je můžete dát sušit, schnou opravdu rychle, nebo ještě pro svůj lepší pocit hodit na krátký program do pračky. Nicméně třeba právě na dovolené, kde budete plavky potřebovat více dní za sebou a běžně nemáte pračku k dispozici, je stačí hodit do pračky na klasický program spolu s ostatním prádlem podobné barvy až když menstruace skončí, a mezitím je samozřejmě po použití prát ručně.

Vaginální infekce nehrozí

Jeden z mýtů je, že během menstruace by se nemělo vůbec koupat, což je hloupost. Hlavně když nejeden výzkum poukazuje na to, že pohyb má pozitivní vliv na menstruační bolesti. Možná to vychází z dalšího mýtu, a sice že koupání během vašich dnů znamená riziko vaginální infekce a jiných obtíží. Infekci z vody však můžete chytit i kterýkoliv jiný den cyklu. Nemá to nic společného s menstruací. Takové ty rozkvetlé rybníky nebo bazén plný dezinfekce mohou udělat své.

V případě klasických i menstruačních plavek proto platí, že byste v mokrém neměla zůstávat příliš dlouho. Ideální scénář je takový, že si vždy po koupání alespoň své intimní partie osprchujete čistou vodou a převlečete se do suchých plavek. Sice jsem u některých výrobců menstruačních plavek postřehla zmínku o ”chloruvzdorném” materiálu, ale ani vlhko není pro zdraví intimních partií to pravé.

Menstruační plavky jako pojistka

Menstruační plavky jsou super i jako taková pojistka, když menstruaci teprve čekáte. Nemusíte hned sahat po tamponu ”co kdyby”. A teď si vezměte, když to takhle udělá spousta jiných žen. Co ”pojistkových” tamponů se ušetří na celé planetě a to nepočítám další hromady ušetřených tamponů a vložek během menstruace. Takže ano, menstruační plavky jsou šetrnější k životnímu prostředí, a když se o ně s láskou a podle pokynů výrobce budete starat, vydrží vám opravdu dlouho.

Zdroj: iGlanc.cz, Evidently Cochrane, BMC Women's Health

Související články