Přemýšleli jste někdy, kolik hodin denně reálně prosedíte? Máte představu o tom, kolik času strávíte pohybem? Dnešní životní styl a zrychlená doba bohužel směřují k tomu, že se hýbeme málo a kvůli tomu jsme i méně odolnější, tloustneme, jsme ve stresu a nespokojení. Celodenní sezení přispívá k rozvoji metabolického syndromu, což značně zvyšuje riziko onemocnění cukrovkou a úmrtí v důsledku srdečně-cévních či rakovinových onemocnění. Lidé, kteří nevyvíjejí dostatek fyzické aktivity, jsou také více náchylní k úrazům a zvyšuje se u nich riziko, že zemřou předčasně.
Studie mluví jasně: sedět bychom měli jen 6 hodin
Výzkumníci ze Swinburne University of Technology a Baker Heart and Diabetes Institute v Austrálii zjistili, jak bychom si měli ideálně rozvrhnout svůj den tak, abychom udělali pro své zdraví a štěstí maximum. Všech drahocenných 24 hodin tedy rozdělili a určili, jak dlouho bychom měli sedět, stát, spát a cvičit.
Podle vědců je ideální denní bilance následující:
- 6 hodin sezení
- 5 hodin a 10 minut stání
- 8 hodin a 20 minut spánku
- 2 hodiny a 10 minut lehké fyzické aktivity
- 2 hodiny a 10 minut středně intenzivní až intenzivní fyzické aktivity
Cože? To máme každý den téměř 4 a půl hodiny cvičit? V první řadě: jde pouze o všeobecné doporučení, ne o pravidlo, kterým se od teď musíte přesně řídit. Navíc ve studii se zmiňuje, že tato čísla byla vytvořena pro zdravé, zdatné a dospělé jedince.
Buďte aktivní každý den
Doktorka Aileen Alexanderová, zakladatelka společnosti Nourish, tvrdí, že pokud vaše práce není spojena s pohybem, je obtížné vměstnat takové množství cvičení do každého vašeho dne. "Navíc bych vážně pochybovala o tom, zda jsou dvě a více hodin středně intenzivní až intenzivní fyzické aktivity každý den zdravé," dodává. "Důležitou součástí cvičení je regenerace, která umožní našemu tělu přizpůsobit se a zesílit. Takové množství každodenního cvičení neumožňuje dostatečný odpočinek a regeneraci." Doktorka ale zároveň zdůrazňuje, že studie nám přináší důležitou zprávu. Všeobecně bychom měli trávit více času v pohybu a ve stoje, než vsedě.
Najděte si pro sebe to nejlepší
Jako nejlepší postup se tedy zdá, když se budete snažit postupně změnit své návyky, než si hned začít počítat hodiny. Pokud tedy většinu dne prosedíte, zkuste se zaměřit na maličkosti, které ve finále zvýší vaši pohybovou aktivitu. Choďte na procházky, nepoužívejte výtahy, ale choďte po schodech, v průběhu dne u počítače si vytvořte přestávky a udělejte třeba pár dřepů nebo chvíli sprintujte na místě. Každá maličkost se počítá. I to, když budete dostatečně spát. Proto si dopřejte pocit, že jste vyspalí do růžova. Podepíše se to nejen na vašem vzhledu, ale i na náladě a ve finále i zdraví.
Zdroj: iGlanc.cz, NHS, Springer Link, Glamour.co.uk