Snaha zhubnout je víc než jen hra s čísly, ale když vidíte, že ručička váhy klesá, pak máte před sebou jasný důkaz, že vaše úsilí skutečně vede k úbytku hmotnosti. Váha není jediný ukazatel zdraví, ale pokud je to číslo na displeji pro vás tak důležité a motivující, může vám na cestě za dosažením cíle pomoci. Jak ovšem k vážení přistupovat?

Ráno, nebo večer? 3 pravidla správného vážení

Klíčová při vážení je důslednost. Existují 3 základní pravidla správného vážení:

  1. Čas – nejlepší je vážit se ráno po návštěvě toalety a předtím, než něco sníte nebo vypijete.
  2. Způsob – nemějte na sobě žádné nebo alespoň co nejméně oblečení, případně pokaždé to stejné oblečení. Stůjte rovně, klidně, obě chodidla plnou vahou na váze.
  3. Omezte proměnné – Udržujte nejen stejný způsob, ale i váhu. Každá váha váží jinak. Važte se ve stejný čas, případně den v týdnu.

Poznámka: Než se pustíte do pravidelného vážení, najděte pro váhu vhodné místo. Položte ji na tvrdou a rovnou podlahu. Náklon nebo položení na koberec může mít za následek nepřesné údaje.

Jak často se vážit při hubnutí

Má smysl vážit se každý den? Protože už to trochu zavání posedlostí. Existují studie a výzkumy, které dokazují, že může být užitečné vážit se každý den a lidé, kteří tak činí, bývají ve své snaze o hubnutí úspěšnější. Je však dokázané, že na denní bázi může váha kolísat. Na váze se projeví například fáze menstruačního cyklu (nejvyšší hmotnost bývá těsně před a během menstruace) nebo zvýšený příjem soli, který vede k zadržování vody. „Není důvod vážit se častěji než jednou týdně. Když se budete vážit každý týden ve stejnou dobu, získáte přesnější obrázek,” doporučuje dietoložka Rachel Fine. Při zaznamenaném úbytku váhy si všímejte i změn, jak vám sedí oblečení.

Proč je lepší vážit se v pátek než v pondělí

Pokud se rozhodnete vážit jednou týdně, určete si konkrétní den v týdnu. Někdo tvrdí, že nejlepší den na vážení je středa, protože prostředek týdne je dobrý mezistupeň. Někdo zase vidí jako nejlepší den pátek. „Hodně lidem vyhovuje pátek, protože za sebou mají pět dní konzistentní rutiny,” vysvětluje dietoložka Maxine Smith. Asi nejhorší den je pondělí, protože o víkendu má většina z nás úplně jiný režim, kam spadá například více válení, pití alkoholu, více nezdravého jídla nebo jídla v restauracích. „Porovnejte pondělí s pátkem a uvidíte velký rozdíl,” dodává odbornice.

Zapisujte si výsledky

Sledování úbytku hmotnosti tím, že si povedete zápisky, vám pomůže získat lepší přehled o tom, co se s vaším tělem děje. Obecně vidíte, že jste na správné cestě, nebo můžete zpětně identifikovat vzorce a přizpůsobit tomu své hubnoucí úsilí. Chytré váhy měří víc než jen hmotnost. Dokáží zjistit procento tělesného tuku, podíl svalové hmoty nebo množství vody v těle.

Váha není jediný ukazatel úspěchu

Opravdu na tom jednom čísle tak záleží? Spoléhat pouze na váhu jako na ukazatel snažení není správné. Váha je jen dílek ze skládačky. Hmotnost odráží změny tělesného tuku, ale také svalů či vody. „Můžete dokonce vážit víc, pokud začnete cvičit a naberete svaly, což je v takovém případě dobře,” říká dietoložka Maxine Smith. Zaměřte se nejen na vážení, ale i na další výhody související se zdravějším životním stylem. Třeba že máte více energie, cítíte se silnější, lépe se vám spí nebo že dopnete oblíbené džíny, ačkoliv jste na čísla zase tolik nezhubli. Úspěch má mnoho měřítek.

Vážení by ve vás nemělo vyvolávat negativní příznaky, jako je úzkost nebo poruchy příjmu potravy. „Za každou cenu se vyhněte tomu, abyste se hodnotili na základě čísla,” upozorňuje odbornice. Stanovte si malé, reálné cíle, které budete mít lépe pod kontrolou. Buďte k sobě laskaví. Vítězství neznamená jen dokonalé splnění plánu.

Zdroj: iGlanc.cz, Healthline, Cleveland Clinic, Web MD