I když jsou tábory ranních a večerních “sprchovačů” pevně rozděleny, mají v zásadě pravdu oba. "Neexistuje žádná vědecká literatura, která by říkala, že se musíte sprchovat ráno nebo večer," říká pro Health.com americký profesor zaměřený na infekční nemoci Thomas Russo. Přesto existuje několik dobrých důvodů, proč dát přednost sprchování v určitou denní dobu! Který je ten pravý zrovna pro vás, už si musíte rozhodnout sami.
Výhody ranního sprchování
Když se neosprchujete večer, tak se bakterie, pot a kožní buňky mohou usazovat během spánku na vašem ložním prádle. Ranní sprcha vám to všechno samozřejmě pomůže smýt. Mytí obličeje ve sprše vám také může pomoci s ranní péčí o pleť. „Zaručí vám, že se zbavíte všech zbytků make-upu ze včerejška, než si znovu nanesete pleťový krém," říká dermatolog Alok Vij z Clevelandské kliniky. Navíc se díky ranní sprše budete cítit bdělejší. “Tělo se po probuzení spoléhá na určité podněty a sprcha může být jedním z nich. Pokud si ji dáváte pravidelně ve stejnou dobu, může sloužit pro tělo jako znamení, abyste se rychleji probrali,” říká na webu Health.com spánkový lékař a neurolog W. Christopher Winter. Efekt ještě umocníte, když si svou ranní sprchu dáte studenou. Uvolníte tím mimo jiné totiž hormon dobré nálady dopamin, který vás dokonale probere. Ranní sprchování je zároveň logickou volbou, pokud hned po ránu cvičíte, protože tak ze sebe před zahájením denního programu hezky smyjete všechny nečistoty.
Výhody večerní sprchy
Sprchování po ránu může být sice zdravé, ale i večerní sprcha má hodně předností. Naše postele jsou totiž rájem bakterií. Podle jedné studie s námi v posteli „bydlí“ čtyřicet sedm různých druhů plísní. Naše polštáře jsou také plné odumřelé kůže, roztočů a trusu. Nejlepší způsob, jak si tedy udržet postel čistou, je proto večerní sprcha. Když svou pokožku umyjete před spaním, vyhnete se tomu, že si celodenní nečistoty z těla přenesete do postele. To je obzvlášť důležité pro lidi s oslabenou imunitou a platí to také pro sezónní alergiky. Díky večerní sprše se zbavíte velkého množství pylu, který ulpěl na vašem těle a nebude vás dráždit během spánku. Umývání večer je přínosné i pro lidi s kožními problémy jako ekzém. "Faktory životního prostředí, jako jsou dráždivé látky a znečištění, mohou zhoršit některá kožní onemocnění. Pokud jste jim často vystaveni, dejte si sprchu před ulehnutím do postele, abyste je odstranili z kůže,” vysvětluje pro Health.com dermatoložka Cindy Wassef. Jedním z posledních důvodů, proč může být večerní sprchování lepší, je snadnější usnutí. Stejně jako v případě ranní sprchy může být tato činnost pro tělo znamením, tentokrát ale pro zklidnění.
Nepřehánějte to
Existují sice výhody jak pro ranní, tak i pro večerní sprchování, ale rozhodně nemá smysl pokoušet se získat benefity obou variant tím, že se kvůli nim budete mýt dvakrát denně. Podle dermatologů je to zbytečné a mohlo by být dokonce až škodlivé. Příliš časté sprchování může pokožku i vlasy zbytečně vysušovat. To není vhodné hlavně pro lidi s atopickým ekzémem. "Občas se samozřejmě potřebujeme vysprchovat dvakrát během dne, ale měly by to být jen velmi krátké sprchy,“ upozorňuje dermatoložka Jessica Krant. Pokud vás tedy okolnosti donutí sprchovat častěji, sáhněte raději místo tradičního mýdla po sprchovém oleji. Při rozhodování o ideální době sprchování pak vezměte v úvahu váš obvyklý denní program, kožní onemocnění nebo alergie a také spánkový rytmus. Nejlepší čas na sprchování je každopádně ten, který vám jednoduše vyhovuje.
Zdroj: iGlanc.cz, health.com, reviewed.usatoday.com, onlinelibrary.wiley.com