Pylovou sezonu v zimě střídá sezona rýmová a je za tím několik důvodů. Nejsme tolik venku, ale místo toho na sebe kýcháme a prskáme v uzavřených místnostech. Navíc tolik nevětráme, aby nám neuteklo teplo. Naše sliznice jsou sušší, a tím mají sníženou obranyschopnost a také je o dost snažší promrznout v nulových teplotách, než když venku panují třicítky. Ale právě teď si máte vychutnávat svařák a horkou čokoládu, zatímco se potkáváte s přáteli a rodinou. Ne věčně hledat po kapsách kapesník. Dejte na doporučení odborníka a budete se těšit silnějšímu zdraví.
Pravidla hygieny
Naprostý základ. Dodržování hygienických zásad, které se učíme už od narození, je klíčem k pevné imunitě. Vaše ruce během dne přicházejí do kontaktu s mnoha povrchy, na nichž ulpívají viry a bakterie. Pak si třeba sáhnete na obličej, do očí, uší, a tak mohou snadno proniknout do vašeho těla. Doma, v práci, v restauraci, hned si běžte v první řadě umýt ruce. Pokud jste na místě, kde není k dispozici umyvadlo, nejlepší řešení jsou kapesní dezinfekční prostředky, které se vejdou do každé kabelky i kapsy. Když tento prostý návyk zařadíte do své běžné rutiny, zvýšíte šance na udržení pevného zdraví.
Pitný režim je třeba dodržovat i v zimě
Pitný režim v létě, to ví každé malé dítě. Je horko a organismus potřebuje tekutiny. Ty ale potřebujeme i v zimě, ale dodržovat v chladu dostatečný příjem tekutin je obvykle těžší, takže se snadno dostaneme do stavu dehydratace. Je přirozené, že tělo v boji proti chladu potlačuje signály žízně, ale neznamená to, že vodu nepotřebuje. „Voda je nezbytná pro správnou funkci organismu. Tvoří kolem 60 % našeho těla a má mnoho prospěšných účinků, včetně udržování tělesné teploty a detoxikace. Doporučuje se denně vypít alespoň 2-3 litry vody, ale množství se může lišit v závislosti na individuálních potřebách, fyzické aktivitě a teplotě,“ říká David Buchta, propagátor zdravého životního stylu.
Nemusíte pít jenom vodu. Konzumace teplého čaje je rovněž účinný způsob, jak zajistit tělu dostatečný přísun tekutin a současně udržovat stabilní tělesnou teplotu.
Pravidelné kardio prospěje
To už máme hygienu, pitný režim a přidejte k tomu i pravidelné cvičení, které hraje velmi důležitou roli v účinné prevenci proti nemocem. Když cvičíte, bílé krvinky (ty které bojují proti nezvaným hostům) se pohybují v těle rychleji a díky tomu lépe vykonají to, k čemu jsou stvořené. Podle odborníků byste se měli věnovat mírné kardio aktivitě aspoň půl hodiny denně, spadá sem chůze, plavání, jízda na kole nebo běh.
V případě, že už vás nějaká viróza dostala, pak cvičení odložte. Není dobré cvičit, když tělo bojuje s nemocí, ani když se u toho vlastně zapotíte. Pokud máte horečku, kašel nebo jiné příznaky respiračního onemocnění, vyhněte se cvičení, dokud se nebudete cítit lépe. Ušetřenou energii tělo potřebuje k boji. Cvičení není způsob, jak se zotavit z nachlazení, naopak vám může ještě přitížit.
Místo ponocování se běžte vyspat
Pro posílení zdraví je významný také spánek. Během něj se imunitní systém aktivuje a uvolňuje bílkoviny zvané cytokiny. Některé z nich podporují kvalitní spánek, jiné hrají roli při obraně proti infekcím, zánětům nebo při reakci na stres, kterého máme víc než dost celoročně. Ideální je spát 7 až 8 hodin, tak využijte toho, že je v zimě stejně pořád jen tma a běžte si lehnout.
Potravinové doplňky jako podpora
Ta poslední rada, na kterou jste čekali. Doplňky stravy, které jsou takový bonus, jak imunitu podpořit. Obecně platí, že když máte dostatečně pestrý jídelníček, tělo získá veškeré potřebné nutrienty z jídla, ale kolik z nás by za svoji stravu dalo ruku do ohně?
Mezi základní vitamíny na podporu imunity v zimních měsících patří vitamín C, vitamín D, zinek a vitamín B6. „Užívání doplňků stravy v zimě může být skvělým způsobem, jak si zlepšit zdraví a náladu. Vitamínové a minerální doplňky jsou nejúčinnější, pokud jsou užívány podle pokynů zdravotníků a v kombinaci se zdravou stravou,“ říká David Buchta ze společnosti, která prodává produkty na podporu zdraví žen i mužů.
U doplňků stravy se zaměřujte na kvalitní zdroje a pamatujte, že není vitamín jako vitamín.
Zdroj: iGlanc.cz, propagátor zdravého životního stylu David Buchta, Healthline