Někdo by tomu nevěřil stejně tak, jako když mu někdo bude tvrdit, že klasická jóga vám vyrýsuje svaly. Jde o klidné cvičení, tak jak by mohla mít jóga tak mocnou sílu? Mohla, jen musíte pochopit princip cvičení. Samotná hormonální jóga je založena na propojení speciálních poloh, při nichž se působí na vnitřní orgány, které se navíc stimulují výraznými dechovými projevy. Vibrace umí povzbudit funkci těchto míst, takže se aktivuje činnost vnitřního prostředí. Spousta žen si chválí, že se jim po letech srovnal menstruační cyklus, mnohé na tzv. hormonálku pějí ódy, protože se díky ní konečně staly maminkami. Hormonální jóga však umí „léčit“ i diabetes, pomáhá nám i v hubnutí.

Zdroj: Youtube

Jak funguje hormonální jóga?

Než se pustíme do poznávání hormonální jógy, vysvětlíme princip fyzického efektu u jógy klasické. Představujeme si ji jako takové protahovací cvičení, ideální strečink. Protože se však dostáváme do hloubky daných poloh, držíme v nich déle, působí cvičení na hlubší vrstvy svalů, čímž se budují jejich základy. V konečném důsledku má svalstvo pak lepší kondici, tvoří vám oporu lépe než když jej, trochu povrchně, trénujete v posilce. Hormonální jóga působí na endokrinní systém. Koncept vymyslela brazilská psycholožka Dinah Rodrigues, která za tři roky oslaví neuvěřitelných 100 let! A vypadá fantasticky. Že její metoda funguje, dokazuje i skutečnost, že sama měla v době vlastní menopauzy hormonální hladinu na úrovni ženy kolem 20 let.

Jak se cvičí hormonální jóga?

Stejně jako klasická jóga působí na hluboko uložené svalstvo, umí hormonální jóga pracovat s vnitřními orgány. Kdybychom to zjednodušili, vždy se dostanete do nějaké polohy, v níž stlačíte určitý orgán a s pomocí hlubokých, rytmických dechů rozvibrujete jejich prostředí. Tím popudíte daný orgán k činnosti. Abychom vám to ilustrovali v praxi, tak si představte polohu, kdy sedíte, máte nataženou jednu nohu a nad ni se nakloníte. Stlačujete vaječník na dané straně. Když začnete rytmicky dýchat, rozpohybují se okolní svaly, a to vede k aktivaci ženských orgánů.

Mohou ji praktikovat muži i ženy

Hormonální jóga jako taková pracuje s aktivací žláz s vnitřní sekrecí. Díky tomu lze působit nejen na pohlavní orgány, ale kdo má potíže se štítnou žlázu, tak i jemu hormonální jóga pomůže. I proto systém obsahuje polohy na hubnutí, naučíte se cviky, jež vám pomohou řešit diabetes, existují i pozice na krásu, v nichž se pracuje na aktivaci omlazujících procesů, zlepšuje se pleť. V neposlední řadě se posiluje libido, a to platí jak u žen, tak i mužů. Dokonce i děti ji mohou praktikovat, pokud mají potíže třeba i s cukrovkou.

Polohy hormonální jógy

Hormonální jóga se skládá z několika pozic, které můžeme rozdělit do více sekcí. Jak jsme zmínili, některé se soustředí na pohlavní systém, jiné třeba na krásu. Základní sestava, jež je vyloženě zaměřená na pohlavní systém, vám zabere asi půl hodiny. Optimálně ji praktikujte denně, protože pravidelnost je klíčem k úspěchu. Další série by se měly provádět alespoň třikrát týdně. Podstatné je se naučit správnost poloh. Musíte se dostat do pozic tak, abyste působili na dané orgány. Nejde o to, jestli se hluboce předkloníte k napnutým nohám, raději je zpočátku mějte pokrčené, hlavní je působit na vnitřní orgány. Pravidelným tréninkem se vaše forma zlepší. Také je důležité naučit se správně dýchat. Jednak se zde využívá rytmické dýchání, rychlé střídání nádechů a výdechů, používají se i různé meditační formy, kdy se například zadržuje dech, aby se v břišní oblasti vytvořilo vakuum. Právě tato práce s dechem umožňuje aktivovat vnitřní prostředí.

První cviky hormonální jógy

Pro začátek vám doporučujeme vedení pod dohledem zkušeného lektora. Sice si u cvičení hormonální jógy vyloženě neublížíte, pokud jej ale nebudete dělat správně, nebude mít účinek. I u nás již máme terapeuty, kteří prošli školením samotné Dinah Rodrigues, ona sama u nás i byla a vedla semináře. Doporučujeme vám také, abyste tuto jógu cvičili spíš ráno, protože se nabudí endorfiny, které vás nakopnou energií.

Zdroj: iGlanc.cz, Dinah Rodrigues

Související články