Dávné formy antikoncepce rozhodně nejsou nic pro slabé povahy, ale co byste na místě našich předků dělali vy. Nesouložili? To asi sotva. Jenže moc dětí znamenalo chudobu a to vedlo k rozvoji kreativity.

Čáry, máry, hepčík

Církev antikoncepčním metodám moc nefandila, a tak se ženy ve středověku uchylovaly k magii a kouzlům (jaká ironie). Spoléhaly na amulety, zaříkadla, nosily při sobě nejrůznější bizarnosti jako žebra z černé kočky nebo sušená varlata lasičky. Některé se nechtěného těhotenství tak bály, že ze strachu pojídaly živé vosy a pily kravskou moč. Jako dobrý nápad se jevilo i pití vody, v níž kováři chladili kleště, protože obsahovala stopové množství olova a to způsobuje neplodnost. „V té době však nemohli vědět, že těžké kovy kromě neplodnosti způsobují také selhání ledvin a plic či trvalé poškození mozku,” upozorňuje na rizika urolog a sexuolog MUDr. Marek Broul. S olovem, rtutí či arzenem ostatně experimentovali již staří Egypťané, Asyřané, Řekové a Číňané.

Po staletí naši předci rovněž věřili tomu, že zamezí otěhotnění vypuzením semene z pochvy tak, že žena po styku rychle vstane, začne kýchat a hlasitě křičet. Představíte si to v dnešní praxi? Pak už vás ani nepřekvapí, k čemu se původně používal bidet. Ženy si v něm vyplachovaly intimní partie po sexu, aby zabránily početí. Když to doba zakazovala, maskoval se do různých typů nábytku, ozdobných křesílek či komod. Postkoitální sprcha byla přímo navržená tak, aby proud vody zasáhl ženskou vagínu a užívaly se k tomu různé roztoky. V Římě ocet, v předindustriální Americe bylinné výluhy a pak dokonce Coca-Cola. Účinnost byla samozřejmě velmi bídná.

Spermicidy a pesar z krokodýla

Záznamy z roku 1850 př. n. l. Ukazují, že mezi oblíbené staroegyptské metody patřilo používání medu a akácie jakožto prvních spermicidů. Ženy do směsi máčely látku a tu před stykem vložily dovnitř. Část spermií to zabilo dřív, než se dostaly do pochvy. Některé šly ještě dál a z krokodýlího trusu vytvořily něco jako pesar. „Tento způsob ochrany mohl být účinný. Krokodýlí trus je totiž mírně alkalický, podobně jako dnešní spermicidy, které se v současnosti běžně používají,” vysvětluje zakladatel českého sexshopu Tomáš Koubík. Indky dávaly přednost trusu slonímu. V antickém Řecku se ženy chránily tampony napuštěnými olivovým olejem, medem, citronovou šťávou nebo cedrovou pryskyřicí. Všechny zmíněné prostředky měnily pH pochvy a spermiím se v tak kyselém prostředí nedařilo.

Zvířecí kůže a střeva

Skutečnou revoluci v ochraně po těch všech pochybných metodách představoval až kondom. Pláštěnka na penis. Ale před nástupem latexu si pánové nasazovali na svoji chloubu prakticky všechno. Od lněného plátna, přes rybí a jehněčí střeva. V Japonsku byly i návleky z želvího krunýře nebo kůže, známé jako kabuto-gata. I ten Casanova si plátěný kondom oblíbil. Šlo o jeho zdraví, kondomy chránily před těhotenstvím i pohlavními nemocemi. Stoprocentně ne, byly určené k opakovanému použití, na penis se připevňovaly pomocí pásků a mezi jednotlivými čísly se musely čistit. „Kondom je vlastně dodnes nejen jedním z nejbezpečnějších antikoncepčních prostředků, ale také nejúčinnější možností, jak se bránit nejrůznějším pohlavně přenosným nemocem. Díky extra tenkým materiálům jej ani jeden z partnerů při styku necítí,” říká Tomáš Koubík. To by Casanova valil oči, kdyby věděl, že dnes už jsou kondomy i s vroubky, výstupky, s příchutěmi, pro větší potěšení a stimulaci.

Hormonální antikoncepce

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) si hormonální antikoncepci nechalo předepsat o polovinu méně Češek než před 15 lety. Může za to víc věcí. Jednou z nich je zvýšené povědomí o zdravotních rizicích (krevní sraženiny, rakovina prsu, změny nálad atd.), která jsou s ní spojená. HA oslavila 63 let, a tak už si o ní můžeme udělat celkem slušný obrázek. Také se ostatní antikoncepční metody stále vyvíjí a už jsou na takové úrovni, že jsou ženy chráněné, aniž by jedly umělé hormony. Prý je dokonce i nižší zájem o sex, protože dáváme přednost technologiím a sociálním sítím, a stále více žen zůstává single bez stálého partnera. Také máme strach ze sexuálně přenosných nemocí.

Největší úspěch slavila v 90. letech a po roce 2000, což se pozitivně odrazilo i na poklesu potratovosti. Vrcholu dosáhlo užívání HA v roce 2007, to ji užívalo téměř 50 % žen v reprodukčním věku. Od té doby zájem o ni klesá a mezi mladými aktuálně znovu slaví comeback kondom. Hodně lidí spoléhá i na metodu přerušované soulože.

Zdroj: iGlanc.cz, Přírodovědecká fakulta UK, ÚZIS, Sexshop

Související články