Pojďme si hned na úvod říct, že jsme se uměly narodit. Máme totiž k dispozici nejen pohodlné, ale předně také spolehlivé, a o mnoho bezpečnější metody antikoncepce, než s jakými se potýkaly ženy ještě nedávno před námi.

První zmínky o antikoncepci

Mezi nejstarší dochované zmínky o ochraně pochází z Egypta a Mezopotámie. Na svitcích papyru z roku 1850 př. n. l. Nalezneme návody na výrobu antikoncepce, při níž se používal med, listy akácie a žíně. Byl to dost pofidérní pesar a vyráběl se i z arabské gumy.

Metoda ”jedna bába povídala” se nešířila o nic míň než dnes. Takže mnoho žen žilo v domění, že je před těhotenstvím ochrání tři roky kojení. Mezi populární bylinky a rostliny patřilo silphium ze severní Afriky, které si oblíbili i v Řecku a Římě, ale pěstovali ho tak urputně, až ho vyhubili. Dále asafoetida, v Česku jí říkáme čertovo lejno, a divoká mrkev, v zahraničí známá jako Queen’s Anne Lace, která se v některých částech Indie užívá jako antikoncepce dodnes.

Ve středověku zažívala antikoncepce dobu temna. Jednoduše ji církev považovala za silně nemorální. I tak ženy experimentovaly a do pochvy si zaváděly různé bylinky, užívaly bylinné odvary, aby vyvolaly potrat, a když nic z toho nezabralo, rodiny se často uchylovaly k zavraždění novorozence.

Nic, co dneska chcete zkoušet

Jednou velkou nevýhodou většiny experimentů bylo, že kromě jejich neúčinnosti byly často nebezpečné. Jako preventivní opatření až na jeden rok se ženám doporučovalo pít měděnou sůl rozpuštěnou ve vodě. Dnes byste takovou radu nedaly ani špatné kamarádce. Měděná sůl je toxická. Bohužel bez moderní medicíny nebylo výjimečné, aby žena během těhotenství nebo porodu umřela, takže byly ochotné podstoupit veškerá rizika pochybných antikoncepčních metod.

Včas ho vytáhnout

Taková zatracovaná i oblíbená metoda zároveň je, že ho muž včas vytáhne ven. Můžete se na to dívat skrz prsty jak chcete, ale v porovnání s ostatními způsoby to bylo vlastně nejúčinnější a nejbezpečnější řešení zároveň. Ostatně i dnes se při svědomitém aplikování odhaduje účinnost na 78 %.

Jak šel čas s kondomy

Různé nádobky, plátýnka a obaly ze střívek a měchýřů zvířat, na několik použití. Tak vypadaly první pokusy o kondom. Z hlediska udržitelnosti bravo. Funkčnost už se v tom většinou jaksi ztrácela. Původně měly chránit hlavně před nemocemi, ale ani to většinou až tak do 16. století nezvládaly.

První kondom z gumy se objevil roku 1855, zakrýval jen žalud, připomínal strukturou duši od kola a vyráběl se jen v jedné velikosti. Méně a více obdaření muži měli smůlu a na první latexový vzorek kondomu si museli počkat ještě skoro dalších 70 let.

Inkoust místo antikoncepce

Představte si být ženou na počátku 20. století, kdy bylo nepřípustné, abyste nesezdaná přišla do jiného stavu, ale zároveň se na trhu stále vyskytovaly ne příliš účinné ochranné prostředky. Přesně tento strach z ”ostudy” a ”škraloupu” vyvolal u silně věřících žen v Mexiku tehdy obrovský zájem o inkoust značky Parker Pen. Občas totiž slova vypadají podobně, ale jejich význam se v každém jazyce diametrálně liší. Takže když reklamní kampaň společnosti expandovala do Mexika a hlásala ve svém sloganu „Vyhněte se trapasu”, přičemž použila španělské slovo ”embarazar”, které však znamená ”otěhotnět”, došlo k jednomu velkému omylu. Největší pozdvižení tím značka způsobila na venkově, kde byla silně omezená gramotnost.

Paradoxně má právě Mexiko velkou zásluhu na prvních antikoncepčních pilulkách. Země, kde pár let předtím ženy pily inkoust. Mexický chemik Luis Miramontes se v říjnu 1951 zasloužil o vytvoření norethisteronu, jedné ze složek anti-baby pilulí a sexuální revoluce mohla začít.

Antikoncepce pro muže

Už brzy se možná dočkáme i doby, kdy na trh přijdou první antikoncepční pilulky pro muže. Což by bylo skvělé, protože chlapi mají na výběr buď kondom, nebo vasektomie.

Předmětem zkoumání je hned několik metod. Jednou z nich je pilulka, která zablokováním kritického proteinu dočasně zastaví pohyb spermií, ale hned zkraje naráží na problém, že z biologického hlediska je náročnější zneškodnit miliony buněk než jedno vajíčko. Další, velmi podstatná nepříjemnost je, že hormon v mužské pilulce snižuje hladinu testosteronu a s tím i libido. V testovacím procesu je taktéž hydrogel, který by na dva roky zablokoval trubice odvádějící spermie z varlat. Než se ale vše protestuje na lidech a uvede na trh, ještě nějakou dobu bude toto břímě na nás ženách.

Zdroj: iGlanc.cz, Pandia Health, The Guardian, Milestone Localization