Co je histamin a k čemu je dobrý?
Když si nemůžete v klidu dát víno, sušenou šunku nebo francouzský sýr, zní to jako špatná verze pekla. A může za to histamin, velmi důležitá molekula, která se přirozeně vyskytuje v našem těle a hraje klíčovou roli v imunitním systému. Štípla vás někdy vosa? Ten zarudlý flek je vytvořen reakcí histaminu. Je to také látka, která se nachází v mnoha potravinách. Je pro nás nezbytná. Jenže pokud se v těle hromadí ve vyšších koncentracích, jsou z toho jen problémy. Tento stav poté nazýváme jako histaminová intolerance.
Histaminová intolerance (HIT)
Histaminová intolerance je výsledek nerovnováhy mezi množstvím histaminu v těle a jeho schopností jej rozkládat. Může za to například:
- Zvýšený obsah histaminu v potravě
- Potraviny, které zvyšují uvolňování histaminu
- Látky blokující enzymy, které histamin rozkládají
Jak zjistím histaminovou intoleranci
To je další potíž, identifikace histaminové intolerance totiž není nic jednoduchého. Je to komplikované už z toho důvodu, že její symptomy se často tváří jako zcela jiný zdravotní problém. Cesta ke správné diagnóze je proto obvykle dlouhá a plná prodlouženého utrpení.
Za nejběžnější příznaky považujeme:
- Bolesti břicha, křeče, nadýmání, průjmy
- Bolesti hlavy
- Svědění, zarudnutí pokožky
- Otoky rtů, jazyka, hlasivek, ucpaný nos
- Kašel, potíže s dýcháním, astmatické příznaky
- Bušení srdce, změny krevního tlaku, závratě
- Nevolnost, zvracení
- Chronická únava, poruchy spánku, nervozita, deprese
- Bolestivá menstruace
Diagnostika se často provádí na základě analýzy příznaků a výlučné diety. Je důležité svůj stav konzultovat s lékařem a pokud máte podezření, výše zmíněné problémy vás dlouho trápí a stále nikdo neví, co s tím, tohle je jedna z možných příčin.
Potraviny, kterým se vyhnout
Histamin je látka, které se nelze zcela vyhnout. Vyskytuje se v celé řadě potravin, ale nemáme úplně svázané ruce, můžeme jeho dopady na náš život minimalizovat.
Stejně jako v některých potravinách je méně, či více laktózy, lepku apod., množství histaminu je rozdílné i v různých druzích potravin. Aby to bylo ještě složitější, jeho obsah je i ve stejném druhu kolísavý. V čerstvých potravinách je histaminu méně, s délkou skladování narůstá. Stoupá i fermentací. Polehčující je alespoň to, že například u alergie na ořechy stačí minimální množství, aby vás to odpravilo, u potravinové intolerance záleží na množství přijaté potravy. Takže i když se jedná třeba o potravinu s vysokým obsahem histaminu, neznamená to nutně, že se jí musíte nadobro vzdát. Naopak jídla s nízkým obsahem histaminu, ale konzumovaná ve velkém množství mohou vyústit v problém.
Za takové největší histaminové ”škůdce” v potravě považujeme:
- Některé druhy ryb (sardinky, ančovičky, tuňák, sleď, makrela)
- Uzené maso, šunky, salámy - sušení, konzervování, uzení může zvýšit hladiny histaminu
- Sýry typu ementál, gouda, camembert, čedar, zrající sýry francouzského typu
- Fermentované potraviny (kysané zelí, kimči, jogurty, tvaroh)
- Sójová omáčka, tofu
- Zelený čaj, káva a čokoláda
- Špenát, lilek nebo produkty z rajčat (kečup, protlak)
- Alkohol, hlavně šampaňské, méně červené víno a pivo
V souvislosti s histaminovou intolerancí však hovoříme i o tzv. uvolňovačích histaminu ve stravě. Ty můžou být rostlinného původu (ananas, banány, citrusy, kiwi, jahody, ořechy, luštěniny, různé druhy koření, kakao…), živočišného původu (ryby, korýši, vepřové maso či vaječný bílek) a problematická jsou i aditiva (barviva, konzervační látky, umělé příchutě, stabilizátory). Problematická jsou taktéž kynutá těsta nebo čerstvé a málo propečené pečivo. Jeden si pomyslí, co takový člověk vlastně jí.
Nízko-histaminová dieta
Chce to seznam. Povolených a zakázaných potravin. Hlavně vyloučit ty potraviny a nápoje, po nichž se vám přitíží prakticky nahned. Kdo má pocit, že mu vadí skoro všechno, ten bude muset vyzkoušet ještě přísnější dietu. Pak postupně zkoušet zařazovat v malém množství a pozorovat, co to s vámi udělá.
Čas je rozhodující
Vaření vliv nemá, ale skladování už ano. Čím déle doma potraviny leží, tím stoupá hladina histaminu, hlavně v teplém prostředí, takže pozor na špatné skladování jídla. Obecně se tedy řiďte těmito zásadami:
- Potraviny vybírejte co nejčerstvější, neberte expirační dobu nadarmo
- Dodržujte zásady bezpečného skladování (mírný vzestup histaminu způsobí i mrazení)
- Vyvarujte se konzumaci přihřívaného jídla
- Vyhýbejte se zpracovaným potravinám s přidanými látkami (Ečka, barviva, stabilizátory apod.)
- Vyhýbejte se výrobkům z konzervy
- Pozor na složení některých léků
- Pečlivě vybírejte i kosmetiku (hlavně v případě nižších hodnot enzymu DAO)