Zkratka, která nápadně připomíná THC. HHC, neboli hexahydrokanabinol, je dalším z kanabinoidů, tedy složek konopí podobně jako právě THC (tetrahydrokanabinol). Zatímco THC je oficiálně bráno za psychoaktivní látku, HHC se dlouho drželo stranou. V povědomí figurovalo jako trendová novinka, jež se zařadila do linie populárních konopných produktů. Zvykli jsme si používat běžně dostupné konopné mastičky a oleje, oblíbeným se stalo i CBD. Jenže zatímco tyto výrobky nemají problém s legislativou, HHC se dlouho vznášelo někde mezi povolením a zákazem. Nejednou se diskutovalo o tom, že by se obchod s ním měl regulovat. Liknavé rozhodování si teď vybírá svoji daň. Převážně mladiství doplatili na snadnou dostupnost výrobků s obsahem HHC. Umíte si představit, co s nimi látka vůbec udělala?

Co je HHC?

I když je HHC mnohými vnímáno jako novinka, ve skutečnosti jej svět zná už osm desítek let. Letos má výročí, protože v roce 1944 si s ním pohrál americký chemik Roger Adams. Hexahydrokanabinol v konopí normálně najdeme, stejně jako THC. Jenže v rostlině je tak nepatrné množství, že kdybychom chtěli použít nějaký extrakt, bylo by to velmi nákladné. Adams si však poradil. Chemickým procesem přidal molekuly vodíku k THC a hydrogenací jej přeměnil právě na HHC. Hydrogenace je přitom běžným procesem, například takto se přeměňuje rostlinný olej na margarín. Jenže ten vám nezpůsobí halucinace a neochromí vaši koordinaci. Jak vidíte, HHC je THC skutečně velmi blízko. Aby ne, když se z něj zrodilo.

Je HHC nebezpečné jako THC?

Nemusíme chodit kolem horké kaše. Prakticky každý, kdo vyzkoušel HHC a nebál větších dávek, může potvrdit, že psychoaktivní účinky jsou v podstatě stejné jako u THC. Záleží na každém, jak na něj tyto složky působí. Někoho nakopnou, jiné utlumí. Dalšímu je špatně, pociťuje znaky malátnosti, neorientuje se v prostoru, může mít i halucinace, a to jak zrakové, tak sluchové. Určit, co přesně se vám stane, když požijete HHC, je těžké. Prodej této látky není regulován, takže nikdy nevíte, co si koupíte. Můžete mít bonbonky s obsahem HHC, kdy si zobnete dva a nic to s vámi neudělá, ale také produkt od jiného výrobce, který vás položí na lopatky.

Co je problém?

Navíc je potíž i v tom, že i když jde o složku, kterou svět zná relativně dlouho, tak až v posledních letech zažívá boom. A teprve v této době se na ni soustředí různí odborníci, kteří provádí řadu výzkumů. Například mnoho průzkumů ukázalo, že látku HHC neodhalí většina testů na přítomnost drogy. Klasickým příkladem jsou přístroje, které používá policie. To je velmi nebezpečné, když si uvědomíme, že řidič se „nakopne“ HHC s tím, že na to nikdo nejspíš nepřijde. HHC je zkrátka produktem, který se svými účinky rovná psychoaktivní droze. Proto s ním ani jednou neexperimentujte!

Skrytá rizika HHC

Laik v užívání HHC a THC asi nepozná rozdíl, z odborného hlediska musíme vzít samozřejmě v potaz, že nejde o identické složky. HHC je vytvořeno uměle, ačkoli zase nejde o vyloženě syntetickou drogu. Jak se navíc ukazuje, například díky testům na drogy, HHC má jiný profil než THC, když jej běžné testery nevidí. Což je další věc. Před expertními týmy je tak spousta práce, aby například odhalily, jak dlouho v krvi budou stopy HHC. A především je třeba zjistit, jak HHC na tělo působí celkově. I když má podobný dopad jako THC, nikdo neví, zda nezanechá vážnější stopy v organismu. Klidně může být základem pro vážnou degenerativní nemoc. Právě volný prodej ukázal, jaká bomba mezi námi tikala. Děti si mohly sladkosti koupit v běžných obchodech, večerkách nebo shopech s elektronickými cigaretami a dalšími produkty stylu vape atd. Po požití výrobků HHC se ukazují účinky výše zmíněné. Pro přesnost ještě uvádíme, že HHC se produkuje i ve formě sušin či vapovacích per.

A co kratom?

Dotkneme se i další trendové látky, která také umí ovlivnit vědomí. Kratom je extrakt z asijské rostliny zvané mitragyna speciosa. Kdybychom hodně obecně srovnali kratom a HHC, tak kratom spíš povzbuzuje, zlepšuje koncentraci, HHC má relaxačnější účinky, způsobí roztěkanost. Opět se ale musí zohlednit, že na každého látky působí jinak, záleží na druhu atd. I kratom je složkou, se kterou si nezahrávejte. To se rovněž ukázalo na mladistvých, kteří se dopovali kratomem, aby vydrželi při biflování na zkoušky, aby měli více energie, koncentraci atd. Daní za tento účinek je například nezdravé hubnutí a potíže s játry. Na kratom si legislativa posvítila víc, nicméně ne dostatečně, protože prodejci výrobky zkrátka nabízeli jako dekorační předměty. A jelikož konzumenti ví, co kratom je, kupují jej vesele dál a už se jeví také případy, kdy se mladí předávkovali nebo jim z něj zkrátka bylo zle.

Proč říct HHC NE

HHC je zkrátka produkt, který nezdravě ovlivňuje naše tělo. Má nebezpečné psychoaktivní účinky jako THC. Že jde o velmi kontroverzní látku, to dokazují i současné kroky prodejců, kteří nabízí produkty výhodně, aby se jich zbavili. Dobře si uvědomují, že i kdyby měli zboží na skladech a neprodávali by ho, s pravděpodobnou změnou zákona by se stali držiteli nelegálních drog. Jde zkrátka o nedostatečně prozkoumanou složku, u níž nevíte, co vám způsobí i dlouhodobě. Co umí udělat jednorázově se zvídavými dětmi, o tom bohužel v poslední době slýcháme velmi často.

Zdroj: iGlanc.cz, Deník, Canatura, Wikipedia

Související články