Bude-li se čtenář držet vašich rad z knihy, omládne za dva týdny?

Dva týdny dají šanci nastartovat tělo k lepšímu fungování. Není nutné začít aplikovat všechny rady najednou. Bude-li postupovat i po malých krůčcích, ucítí změny! Což ho bude motivovat k těm dalším.

Jaké faktory mají klíčový vliv na proces stárnutí?

Stárnutí ovlivňuje spousta věcí: co jíme, zda a jak se hýbeme, jaký máme postoj k životu… Strava a doplňky stravy hrají velkou roli, stejně jako cvičení a duševní pohoda. V tom, jak se člověk vyvíjí a stárne, hrají roli i geny. Ale epigenetika – což je způsob, jakým lidské chování a prostředí může změnit projevy genetiky – dává moc tyto efekty měnit. Kupříkladu tím, že si vybereme zdravý životní styl, můžeme zpomalit proces stárnutí.

Co vše je třeba udělat?

Věda nabízí a ukazuje několik cest. Jíst vyváženou stravu bohatou na ovoce a zeleninu, pravidelně se hýbat, dostatečně odpočívat a udržovat pozitivní mysl. Všechny tyto kroky mohou pak pozitivně ovlivnit dané geny a přispět dotyčnému k lepšímu zdraví a pomalejšímu stárnutí.

Řada lidí ovlivňuje proces stárnutí především za pomoci zásahů estetické chirurgie…

Estetická chirurgie je jedna z možností, jak lidé mohou ovlivnit svůj vzhled a nemám proti ní nic. Je ale důležité si uvědomit, že sama o sobě nezmění, jak se člověk cítí uvnitř. Není-li někdo spokojen sám se sebou, s tím, jak se cítí, vystupuje nebo jak vypadá, ani estetická chirurgie toto zásadně nezmění. Na druhou stranu, pokud se člověk cítí dobře, je spokojený a to z něj vyzařuje, vypadá krásně a mladě i bez zásahů chirurgie. Na tohle je důležité pamatovat, než se rozhodne pro jakýkoli zákrok.

Zhodnoťte současnou obsesi společnosti na téma věčné mládí.

Jsme tím posedlí! Společnost byla dlouho fixovaná na ideál věčného mládí. Ale pozoruji, že se to postupně mění k lepšímu. V angličtině se říká „age better“, stárni lépe. I když v češtině to nemusí znít lákavě, myšlenka za tím je důležitá. Například ženy po menopauze by se neměly cítit, jako by už jen „dožívaly“. Měly by se cítit skvěle, užívat si života naplno. Podobně muži. Ti ve svých padesáti mohou být dnes často v lepší formě než ve dvaceti. Lidé si stále více uvědomují, že pokud se o sebe dobře starají, mohou vypadat skvěle v jakémkoli věku. Tělo je úžasně adaptabilní, a když mu poskytneme, co potřebuje, odmění nás.

S každým rokem bohatší…

Pozitivní vnímání procesu stárnutí je téma, které zaslouží větší pozornost. Klíčem k tomu, jak stárnutí vnímat pozitivně, je uvědomit si, že s věkem může přijít bohatší, naplněnější život. Zkušenosti, které jsme během života získali, umožňují lépe rozumět světu kolem a lépe si užívat toho, co život nabízí. Tomuto tématu se věnuji ve svých knihách a kurzech. Svých životních zkušeností můžeme využít k lepšímu pochopení sebe sama a k většímu vnímání radosti z každodenního života.

Může mít současný společenský důraz na fyzický vzhled dopad na zdraví?

Naštěstí se jedná o starší trend, který už trochu odeznívá. Důležitější než být „štíhlý“ je mít tělo v dobré kondici. Svalová hmota hraje klíčovou roli pro dlouhověkost a je jedním z nejdůležitějších faktorů. Nesouhlasím s myšlenkou, že bychom měli být spokojeni se svým tělem za každých okolností, bez ohledu na jeho stav. Zdraví a kondice jsou tím, co je třeba stavět na první místo.

V čem spočívá význam hmotnosti v kontextu s dlouhověkostí?

Zdravá hmotnost je velmi důležitá. Podváha může být škodlivá stejně, jako je nezdravé být posedlý tím, co jím. Klíčové je mít dobrou funkci metabolismu a dostatek svalové hmoty. Vysoké BMI negativně ovlivňuje naši dlouhověkost. Není dobré se uchylovat k extrémům. Říká se být „fit and not thin“, tedy lepší je být ve formě než jen hubený.

Doporučujete udržovat si správnou hmotnost. Jak se zjistí?

Podle BMI. Pokud chcete získat přesnější představu o svém tělesném složení, nechte si je změřit třeba v posilovně. Profesionální přístroje poskytují detailní informace, které běžné domácí váhy obvykle nedokážou. Zjistíte, kolik máte svalové hmoty, tuku, vody v těle a svůj BMI (index tělesné hmotnosti).

Lze podpořit dlouhověkost ještě také i jinak?

Podporovat dlouhověkost můžeme různými způsoby. Já často doporučuji přerušované půsty, protože podporují proces autofagie a pomáhají s regulací tělesné hmotnosti. Tato metoda je velice účinná. Kromě toho existují i nové doplňky stravy určené právě pro podporu dlouhověkosti. Například produkt obsahující nikotinamid ribosid, což je patentovaná sloučenina zvyšující hladiny enzymů NAD+, je skvělou volbou. Tyto enzymy hrají roli v procesu stárnutí a jejich pokles vede k únavě a snížení motivace.

Na vitaminy také nezapomínat?

Nedostatek vitaminů a minerálů může negativně ovlivnit zdraví, energii i váhu. Udržení biochemické rovnováhy v těle je klíčem k dosažení našich cílů v oblasti zdraví. V praxi jsem zjistila, že málokdo se stravuje natolik vyváženě, aby nepotřeboval doplnění některých živin.

Trochu jste to sice už naznačila, ale rozveďte víc, co přesně je epigenetika?

Když uvažujeme o tom, jak dlouho žijeme a jak zdraví jsme, nemůžeme opomenout vliv genů. Odborníci odhadují, že genetika určuje zhruba jen 20 až 30 % stárnutí. To znamená, že velká část toho, jak stárneme, závisí na nás samotných a na našem životním stylu. Můžeme si to představit jako hru na klavír: geny jsou klávesy, ale výslednou hudbu tvoříme my sami svým stylem hry. To, jak se o sebe staráme, jak se stravujeme, cvičíme, zvládáme stres a jak pečujeme o své duševní zdraví, ovlivňuje, jak naše geny „vyznějí“. Proces, kdy naše životní rozhodnutí ovlivňují, jak se geny projevují, se nazývá epigenetika. Díky ní máme možnost ovlivnit jisté aspekty našeho stárnutí a zdraví, i když genetiku úplně „obelstít“ nikdy nemůžeme.

Co vás motivovalo k napsání knihy Mladší za 2 týdny?

Stárnutí lidé vnímají negativně, což se mi vůbec nelíbí. Máme samozřejmě chronologický věk, který neovlivníme, ale ten biologický rozhodně ano. Proto jsem se rozhodla napsat knihu Mladší za 2 týdny. Pomůže „stárnout“ a přitom se cítit skvěle. Prozrazuje, že budoucnost máme ve svých rukou. Je jen na nás, jak budeme stárnout a jak se chovat ke svému tělu. Plni energie, s dobrým spánkem, ideální váhou a hormony si tu cestu užijete…

Zdroj: iGlanc.cz, časopis Story

Související články