Rostlinná strava zažívá poslední roky obrovský boom. Najednou zjišťujeme, že se dá chutně najíst i bez flákoty masa. Trh s veganskými živočišnými náhražkami už je také poměrně bohatý a relativně dobře dostupný pro všechny. Dalo by se říct, že nás to už nijak neomezuje ani společensky. Samozřejmě je pořád spousta restaurací, které mají na bezmasém menu jenom smažák s hranolky, ale zároveň už se dá kvalitně a chutně najíst i v čistě veganských podnicích. Pro ty, kteří se ochotně chtějí masa vzdát, už to není tak drsné jako bývalo. Motivace? Ta je různá. Nechcete být součástí zabíjení zvířat, nebo si uvědomujete ekologický dopad masného průmyslu, jde vám o zdraví. Možná všechno najednou. Ale co když zrovna vás pořád brzdí ta představa, že už si nikdy nedáte steak? Kdo říká, že se masa a živočišných produktů musíte úplně vzdát, nebo dál žít s černým svědomím, ten asi nikdy neslyšel o flexitariánství.
Máme rádi extrémy
My lidé máme ta extrémní omezení rádi. Když nám někdo říká, tohle můžeš a tohle nesmíš. Většina populárních diet nebo stravovacích stylů na extrémech staví a dělí potraviny na přípustné a nepřípustné. Tato omezení pak ale vedou k výčitkám, pokud je jednou porušíme, pocitům selhání nebo smutku, že už si ”něco” nikdy v životě nedáme. Flexitariánství však o tomhle není, protože vesměs nic nezakazuje.
Maso jako sváteční záležitost
Flexitariánství je stravovací styl, který je převážně založený na rostlinné stravě, ale občas zahrnuje maso a jiné živočišné produkty. Díky tomu umožňuje lidem výrazně snížit spotřebu masa bez toho, aniž by se jeho konzumace úplně vzdali. Je to flexibilní a svobodné. Nejste svázaní, nikdo neříká Nesmíš! Je to vlastně takové veganství pro milovníky masa a mléčných produktů. Samozřejmě pokud budete mít jeden bezmasý den v týdnu, to z vás ještě flexitariána nedělá. Maso a živočišné produkty by se měly v jídelníčku objevovat spíše výjimečně.
Obecné zásady flexitariánství:
- Jezte převážně ovoce, zeleninu, luštěniny a celozrnné výrobky.
- Zaměřte se na bílkoviny z rostlin namísto živočišných.
- Buďte flexibilní a čas od času zařaďte maso a živočišné produkty.
- Jezte co nejméně zpracované a co nejpřirozenější potraviny.
- Omezte přidaný cukr a sladkosti.
Flexitariánství je více udržitelné
Udržitelnost je v celé společnosti téma a naše stravovací návyky mají na životní prostředí velký vliv. Rostlinná strava produkuje nižší emise skleníkových plynů než strava masozřavců. Je obrovský rozdíl i v tom, pokud jíte 100 g masa denně nebo jen 50 g, takže je hloupost stále říkat, že jako jednotlivec stejně nic nezmůžu a že malá změna nebude mít žádný vliv. Jelikož je flexitariánství z většiny rostlinné, je považováno za udržitelnější způsob stravování.
Když maso, tak kvalitní
Kolik masa můžu sníst jako flexitarián? To svým způsobem záleží na vás. Někdo si ho dopřeje třikrát do měsíce, někdo jednou týdně, dvakrát. Je to velmi individuální a primárně vycházíte ze svých cílů, ale tím hlavním by mělo být: jezte více rostlinných potravin, méně živočišných. Když už dostanete chuť na maso nebo mléčný výrobek, mělo by vám záležet na tom, z jakého zdroje produkt pochází, například z farmy nebo ekologického chovu. Tím opět podpoříte jak udržitelný aspekt, tak humánní zacházení se zvířaty a v poslední řadě i své zdraví, protože je rozdíl mezi steakem z krávy, která se celý život pásla na louce nebo tou, která byla pouze vykrmená a chovaná na rychlou porážku. Cenově si ve výsledku nepřiplatíte, protože sice budete maso nakupovat dráž, ale zato podstatně méně. A jistě si ho poté i víc vychutnáte.
Zodpovědně a zdravě
Pokud je flexitariánská strava dobře naplánovaná, může být velmi zdravá. Někteří lidé však mohou být při omezení masa a jiných živočišných produktů ohroženi nedostatkem živin, a to v závislosti na výživovém obsahu ostatních potravin. Mezi možné nedostatky živin, na které je třeba si při flexitariánské dietě dávat pozor, patří vitamín B12, železo, zinek, vápník a omega-3 mastné kyseliny. Flexitariánství je flexibilní, a proto je poměr přijímaných živin u každého velmi individuální. Pokud chcete mít jistotu, že děláte všechno správně a nic vám nechybí, konzultujte svůj stravovací styl s lékařem nebo odborníkem na výživu.
Najděte si svoji vlastní rovnováhu
Možná jste právě zjistili, že jednou nohou už jste vlastně flexitarián. Jedná se o poměrně přístupný a realistický způsob, jak změnit své stravovací návyky. Umožňuje jednotlivcům upravit svoji stravu tak, aby vyhovovala jeho osobním zdravotním cílům, etickým přesvědčením a ekologickým preferencím. Najděte rovnováhu, která pro vás bude fungovat. Nikdo vás nebude trestat za to, že jste si doma uvařili poctivý masový vývar nebo si při neděli dopřáli hovězí svíčkovou. Podstatné a zlomové je už to, že nad jídlem přemýšlíte.
Zdroj: iGlanc.cz, Healthline