Klasické repelenty jsou jistě účinné. Jejich nejčastější účinná složka DEET však může způsobovat v nejmenším podráždění kůže, v horších případech křeče, bolest hlavy či slabost. Je toxická pro děti i zvířata, neměla by se užívat v blízkosti vodních zdrojů, protože je toxická pro ryby. Dokonce kdybyste chtěli, účinkuje dobře jako rozpouštědlo plastů či kůže. Vážně si ještě tohle chcete na sebe stříkat a dýchat? Zkuste raději neméně účinnou a bezpečnou sílu bylinek a esenciálních olejů.

Bylinky na ně!

Nejvíc otravným hmyzem jsou komáři a klíšťata. Jako by tu byli jen od toho, aby nám kazili večery u vody, pikniky v trávě a procházky po lese. Pijí nám krev a nejen obrazně řečeno. Takové klíště vás dokáže cucat i deset dní, než odpadne! Naštěstí, jako každý ničema, i oni mají své slabé stránky. Hodně věcí jim totiž nejenže nevoní, ale doslova je odpuzuje. Mnoho z nich máte běžně doma nebo je pěstujete na zahradě a přitom zařídí, aby se vás domů z přírody nevrátilo víc.

Klíšťata nesnáší rozmarýn a fenykl

Nikdo je nemá rád a navíc se jich bojíme, protože přenáší boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Co máme psa, s hrůzou jsem teprve zjistila, kolik jich všude kolem nás je. A nejen v hlavní sezoně, teď, ale už v březnu, kdy se příroda teprve začíná probouzet z mrazíků. Jsou to mrchy odolné a mírné zimy jim svědčí.

ROZMARÝN - Jestli klíšťata něco nenávidí, pak rozmarýn. Repelent z něj vyrobíte tak, že přivedete k varu litr vody, odstavíte ze sporáku, dáte do něj sáček sušeného (nebo hrst čerstvého) rozmarýnu. Pod pokličkou necháte louhovat a vychladnout. Přes plátýnko přefiltrujete, přidáte lžíci vinného octa a zamícháte. Směs uložte v láhvi do lednice a podle potřeby aplikujte rozprašovačem.

FENYKL - Je jedno, jestli máte čerstvý nebo sušený. Hlavně si ho vezměte s sebou do lesa a strčte třeba do kapes a do bot. Občas bylinku promněte mezi prsty.

VRATIČ OBECNÝ - Z něj si připravte tinkturu. Hrst květů a tři nasekané stroužky česneku přelijte 100 ml silného čistého alkoholu (klidně vodkou) a v uzavřené nádobě nechte tři týdny na tmavém, teplém místě macerovat. Tinkturu přeceďte a repelent je hotový.

HŘEBÍČEK - Jestli nechcete čekat tři týdny, stačí vám 200 ml Alpy a 30 ks hřebíčků. Nechte louhovat aspoň 24 hodin a poté hnědý roztok nalijte do rozprašovače.

ŠALVĚJ - Šalvěj lékařská má protizánětlivé, fungicidní i repelentní účinky. Na šalvějový repelent do sklenice nasypte hrst bylinky, přidejte kůru ze dvou citrusů a zalijte vroucím dětským olejíčkem, aby bylo vše ponořené. Nechte, stejně jako u tinktury z vratiče, tři týdny macerovat, přelijte klidně do menší lahvičky a noste u sebe podobně jako roll-on.

CITRUSY - Jakékoliv. Citrony, limetky, pomeranče, grepy… Litr vody s nakrájenými citrusy přiveďte k varu. Čím víc, tím bude silnější a nechte aspoň hodinu probublávat, jako když děláte vývar. Vychladlou tekutinu přeceďte do rozprašovače a hurá do lesa.

Na komáry platí česnek

Ten pisklavý tón známe všichni. Komáři jsou otravní, nedají nám pokoj venku ani doma, když zrovna usínáme. Jejich štípance svědí a vlastně i oni přenáší hodně zákeřných nemocí.

ČESNEK - Stejně jako na upíry, komáři nenávidí česnek. Na procházku si ho s sebou asi brát nechcete, ale jestli doma dlouho do noci větráte, můžete jím potřít rámy oken nebo pergoly.

BYLINKY A KOŘENÍ - Levandule, máta, meduňka. Ty všechny velmi účinně odpuzují komáry. Můžete po nich sáhnout v sušené i čerstvé formě, vysázet je u dveří a oken. Dále jalovec, ideálně ho nechat rozdrcený v kapse nebo na stole. Neméně účinná je i skořice, výtažek z její kůry prý předčí i DEET.

OKRASNÉ REPELENTY - Napadlo vás, že když si na parapet dáte muškáty, pelargonie nebo karafiáty, splníte tím okrasnou i ochrannou funkci zároveň? Tyhle kytky komárům prostě nevoní. Stejně to zvládnou i šanta kočičí nebo citronová tráva.

CITRUSY - Jsme zase u toho exotického ovoce. Citrusové vůně hmyz odpuzují. Vyrobit z nich můžete repelent, ale i domácí aroma lampu, kterou oceníte zejména během venkovních grilovaček. Vezměte skleněnou mísu, naplňte ji vodou a do ní nakrájejte citrusy. Přidat můžete pro větší efekt i některé z bylinek, jako rozmarýn nebo máta. Do vody dejte pár svíček. Pro stejný účel se dají použít i zavařovací sklenice. Hezky to voní, hezky to vypadá a komáři to vezmou oklikou.

Repelentní i zklidňující účinek zároveň

Obecně platí, že čím víc aromatická vůně, tím spíš si na vás hmyz nechá zajít chuť. A nejde jen o zmiňované komáry a klíšťata. Všechny výše uvedené rostliny a bylinky můžete využít i ve formě esenciálních olejů. Stačí je nakapat třeba do difuzéru, na kapesníček, batoh... Nejběžněji se užívá citronella, levandule, tea tree, máta, eukalyptus, kadidlo nebo šalvěj. Výhoda je, že zatímco provoníte okolí, mnohé z nich dokážou zklidnit štípance, kterým jste nedokázali zabránit (hlavně levandule a tea tree).

Zdroj: iGlanc.cz, Klíště.cz, Zdraví bez chemie