Nakopávač energie

Po éterickém (neboli esenciálním) oleji z citrónu sahám pokaždé, když se cítím unavená, bez energie, bez nálady a potřebuju rychlou vzpruhu. Je to doslova životabudič, a jakmile si nakapu pár kapek do vonného difuzéru, už po pár minutách na sobě cítím efekt – prostě mě „nakopne“ a já můžu zase fungovat. Citronová silice se získává lisováním kůry ze zralých plodů a pár kapek můžete získat jednoduše i sami stisknutím povrchu oloupané kůry, stejně jako u jiných citrusů. Esence z citronu vyniká odmašťovacími a deodoračními účinky a dobře se uplatní třeba při praní – stačí nakapat 5–6 kapek do jedné dávky vašeho pracího gelu (ideální jsou ekologické prostředky nebo mýdlové ořechy).

Zdroj: Youtube

Citron je také osvědčeným pomocníkem při pročišťování organismu, posilování činnosti lymfatického systému (efektivně působí například v přípravcích redukujících celulitidu), čistí zažívací trakt a pomáhá rozpouštět usazené škodlivé látky v těle jako přebytečný tuk, žlučové i močové kameny nebo cysty – v tomto případě je vhodná masáž těla základním olejem (např. mandlový, jojobový), do kterého přidáte pár kapek esenciálního oleje (na 100ml cca 20 kapek) a budete si jím pravidelně promazávat tělo. Esenciální olej z citronu nikdy neaplikujte na pokožku neředěný ani ho nepřidávejte samotný do koupele – můžete si kůži podráždit. Vždy ho míchejte s nějakým tukem, například s olejem či rostlinným máslem. 

Expert na dýchací cesty

Eukalyptus. Ačkoli jich existují desítky, v aromaterapii se jich využívá jen několik. Svou slávu však získal tento strom především díky esenciálním olejům eukalyptus globulus, eukalyptus radiata a eukalyptus citronovonný. Liší se víceméně jen typem vůně – pro globulus je typické kafrové aroma, které nemusí každému vyhovovat. Pak je dobré sáhnout po druhu radiata, který je při inhalování jemnější, či po citronovonném eukalyptu, ten je svěží a oblíbený většinou i u dětí. Všechny tyto tři esenciální oleje jsou účinné při potížích s dýchacími cestami, infekcích ORL – pomáhají při virózách, rýmách i nachlazení. Když byl náš syn malý a trpěl na bronchitidy, dala jsem na doporučení známé aromaterapeutky a po dětském pokoji jsem rozvěsila vlhké látkové pleny, na které jsem nakapala pár kapek eukalyptu, což mu přinášelo citelnou úlevu.

Eukalyptové oleje pomáhají také při bolestech svalů a vykašlávání – přidávají se proto do ulevujících balzámů na hrudník i namožené části těla (u dětí záleží na koncentraci, proto se vždy řiďte údaji uvedenými na obalu). Typ radiata je díky své jemnosti zvlášť oblíbený při rýmě a nachlazení, kdy pomáhá uvolnit ucpaný nos. Tím však příznivé účinky eukalyptu nekončí. Díky antiseptickým vlastnostem ho ocení i ti, kdo trpí na záněty močových cest, plísňová kožní onemocnění a kvasinkové infekce (včetně vaginálních) i na revmatizmus. Eukalyptus nevoní hmyzu a odpuzuje klíšťata. Přímo na kůži ho neaplikujte, vždy je třeba ho míchat s olejem nebo rostlinným máslem. 

Přírodní antibiotikum

Asi žádný jiný esenciální olej nemá tak silné antibiotické, antiseptické a antimykotické vlastnosti jako právě tea tree. Získává se ze stromu kajeputu střídavolistého, který bývá také nazýván čajovník, ale s čajem nemá nic společného. Tento název získal podle svého tvaru připomínajícího písmeno T. Odtud vznikl T-tree, později zkomolený na „tea“ tree. Jde o silné přírodní antibiotikum s antibakteriálními a protiplísňovými účinky. Společně s levandulí je jediným esenciálním olejem, který se může aplikovat přímo na pokožku, aniž by ji podráždil – lokálně třeba k dezinfekci drobných poranění nebo akné. Pod dohledem zkušeného aromaterapeuta je možné ho dokonce užívat vnitřně, ale sami se do toho raději nepouštějte. Při virových infekcích funguje jednak jako dobrá prevence, protože posiluje imunitní systém, ovšem během onemocnění umí jeho průběh i zmírnit či urychlit. 

V péči o krásu a zdraví se tea tree olej nejčastěji objevuje v produktech určených pro léčení kožních problémů, jako je třeba akné, ekzémy, lupénka, vyrážky či lupy, ale i vaginální infekce. Díky výrazné kafrové vůni tea tree olej také odpuzuje hmyz, takže zabírá i jako přírodní repelent. Zároveň se uplatňuje při zánětech dásní či spáleninách – zkrátka tam, kde je třeba kůži šetrně a rychle zahojit. Málokdo ví, že tea tree funguje pozitivně i na psychiku, dodává totiž pocit stability a sebedůvěry. Není vhodný pro děti do 6 let, v těhotenství ho dávkujte velmi opatrně. 

Zdroj: časopis Glanc, Monika Grafková - redaktorka s dlouholetou praxí v oblasti zdraví a krása se ve volném čase zajímá o esenciální oleje

Související články