VEŠ DĚTSKÁ

Každou chvíli se na informačních tabulích ve školkách a školách objevují oznámení, že se tito drobní parazité objevili na scéně. Signály, že něco není v pořádku, bývají drbání hlavy, ale i roztěkanost a únava. S vešmi je dobré ihned zatočit, protože samičky nakladou až sedm vajíček (hnid) za den. Hnidy vypadají podobně jako lupy, ale pevně se drží na jednotlivých vlasech. Vší i hnid se u dětí zbavíte odvšivovacími prostředky, jež bývají k dostání v lékárnách, a za pomoci hřebínku s hustými zuby, kterým vyčešete uhynulé parazity. Chce to však velkou trpělivost.

Zdroj: Youtube

ROUPI

Dalším nepříjemným parazitem, který se vyskytuje u dětí školního věku, je roup dětský. Jde o bílého hlísta, jenž žije ve střevech, kde se živí bakteriemi a epitelem. Onemocnění roupy se řadí mezi typické nemoci špinavých rukou. Projevuje se úporným svěděním v okolí konečníku především v nočních hodinách, kdy se organismus zklidní a zahřeje. Roupi proto způsobují, že děti nemohou v klidu spát, někdy je může bolet i hlava nebo ztrácejí chuť k jídlu. Má-li vaše dítě tyto příznaky, nechte ho co nejdříve vyšetřit lékařem, který navrhne léčbu. V dnešní době je k dostání na trhu několik preparátů k léčbě roupů. Doporučené prostředky je dobré podpořit i konzumací česneku, jenž má silné dezinfekční schopnosti.

ZÁNĚT STŘEDNÍHO UCHA

Začíná rýmou a končí nepříjemnou bolestí ucha. Zánět středního ucha souvisí s nesprávnou funkcí Eustachovy trubice, která špatně ventiluje oblast středouší. Děti, kterých se tento problém týká, si ještě před propuknutím nemoci stěžují na stupňující se bolest ucha, běžná je také vysoká teplota. Pokud se zánět zachytí včas, leckdy jde rozehnat kapičkami, takže nemusí dojít k obávanému propíchnutí zaníceného bubínku. S návštěvou lékaře každopádně není radno otálet, neboť při zanedbání hrozí samovolné protržení hnisavého ložiska, což by mohlo zavinit i poškození sluchu.

ZÁNĚT SPOJIVEK

Má-li vaše dítě zarudlé oči a z jejich koutků teče nažloutlý hnis, jde nejspíš o virový zánět spojivek. Jejich typickým příznakem je také pocit písku v očích. Toto onemocnění je silně infekční a rychle se přenáší kontaminovaným sekretem nejen z očí, ale i z dýchacích cest. Pokud na zmiňované příznaky u dítěte narazíte, nechte ho určitě doma po dobu minimálně deseti dnů, kdy je viróza nejnakažlivější. Kromě aplikace antibiotických kapiček je třeba nechat dítě v klidu a nenamáhat jeho zrak sledováním televize a podobně.

PLANÉ NEŠTOVICE

Plané neštovice jsou vyvolané herpes virem, jenž způsobuje i opary nebo mononukleózu. Nejčastějšími oběťmi tohoto viru jsou děti od tří do deseti let. Virus planých neštovic se šíří vzduchem, neboť jde o kapénkovou infekci. Nejdříve nastává inkubační doba, která trvá zhruba čtrnáct až šestnáct dní. Jeden až dva dny před vznikem prvních neštoviček pacient trpí bolestí hlavy i horečkou a začíná být schopný infi kovat vzdušnou cestou nebo přímým kontaktem ostatní. Dítě by proto mělo zůstat v izolaci. Až potom dochází k plnému propuknutí nemoci, kdy se začínají tvořit neštovičky. Puchýřky se doporučuje mazat tekutým pudrem nebo antiseptickou mastí, jež urychlují vysychání vyrážky, zmírňují svědění a brání šíření infekce.

Zdroj: časopis Glanc, Hygienická stanice hlavního města Prahy, Pedagogicke.info

Související články