Do sacharidové pasti je celkem snadné spadnout. Většina maminek je vděčná, když dítě sní to, co mu naservírují. I já patřím mezi ně. Moje dcera samozřejmě miluje sladkosti, jako každé dítě, ale vždy se snažím množství regulovat. Dbám na to, aby snědla každý den od všeho trochu. Já sama na jídle zbožňuji jeho pestrost, to se snažím předat i své dceři. Velmi často se ale stává, že právě tolik potřebná bílkovina zůstává na talíři nedotčená. Podle mého osobního průzkumu ale zdaleka nejsem jediná a s podobným problémem bojují snad všechny mámy v mém okolí. Jak to s tím proteinem ale ve skutečnosti je?

Bílkoviny nenajdete jen v mase

Podle Children’s Health Care of Atlanta bílkoviny pomáhají zvyšovat hladinu energie, budují silné svaly, pomáhají dětskému tělu růst a pomáhají i s odstraňováním případných zranění. Nacházejí se v mnoha druzích potravin, nejen v mase či vajíčkách. Katherine Shary, registrovaná dietoložka, uvádí: „Dítě může mít dostatek bílkovin, aniž by jedlo živočišné produkty." Skvělým zdrojem bílkovin je například i kravské nebo sojové mléko, fazole, mořské plody, řecký jogurt, tofu, sýry, arašídové máslo, quinoa, čočka, ořechy či semínka. Jak ale potvrzuje i klinika Mayo Clinic, výživa dětí je založena na stejných myšlenkách jako výživa dospělých. Všichni potřebují stejné druhy látek, jako jsou vitaminy, minerální látky, sacharidy, bílkoviny a tuky.

Pestrý jídelníček pro děti

Ale vraťme se k bílkovinám. Všeobecně platí, že 10 až 20 % kalorií, které za den sníme, by mělo pocházet z bílkovin. Určitě ale nemusíte paranoidně sledovat a počítat přesné gramy proteinů, které vaše dítě spolyká. Raději vypozorujte, k čemu vaše dítě tíhne a co rádo jí a tomu přizpůsobte i jídla, která mu nabízíte. Určitě nefunguje, když děti budete nutit jíst maso, pokud jim nechutná. Zaměřte se raději na co největší pestrost jídelníčku, přemýšlejte o skladbě jednotlivých jídel a používejte svůj zdravý úsudek. U každého jídla se snažte vymyslet, jak by šlo připravit zdravěji a experimentujte. Uděláte tak skvělý krok nejen ke svému dítěti, ale i k sobě.

Jak nenápadně přidat víc proteinu do jídla dítěte:

Čočka jako tajná ingredience

  • Přidejte protein do pečení
    Když pečete muffiny, palačinky nebo vafle, přidejte do těsta trochu řeckého jogurtu, tvarohu nebo proteinového prášku. Tím nenápadně zvýšíte obsah bílkovin v oblíbených snídaních a dezertu.
  • Smoothie s přidaným proteinem
    Připravte smoothie z oblíbeného ovoce vašeho dítěte a přidejte do něj jogurt, tvaroh, rozmixované lněné semínko nebo proteinový prášek. Smoothie je osvěžující a chutné, aniž by dítě poznalo, že je v něm schováno více bílkovin.
  • Používejte hummus jako dip
    Hummus je skvělým zdrojem bílkovin a děti ho mohou milovat jako dip k zelenině, křupkám nebo na sendviče. Můžete do něj přidat různé příchutě, aby byl pro dítě lákavější.
  • Do jídel, které už mají rádi, přidejte čočku
    Uvařte oblíbenou polévku nebo třeba masové či zeleninové placičky a přidejte do nich trochu červené čočky. Má neutrální chuť, takže děti možná ani nepoznají, že je v jejich oblíbeném jídle něco jinak.

Lahůdkové droždí a maskované tofu

  • Nahrazujte klasickou mouku ovesnou
    Zkuste mouku do oblíbených muffinů nahradit alespoň z části ovesnou. Recept bude fungovat, ale dostanete tak do dětské svačinky více živin.
  • Používejte lahůdkové droždí
    Tato oblíbená surovina všech veganů je skvělý dochucovač i „klasických“ jídel a navíc jde o čistou bílkovinu. Zkuste droždím posypat těstoviny, přidejte ho do pomazánek, polévek či omáček. Dodá jídlu skvělou chuť a ještě porci proteinu.
  • Zamaskujte tofu v pokrmech
    Tofu je skvělým zdrojem bílkovin, které snadno přijme chuť ostatních ingrediencí. Přidejte ho do smoothie, těstovinových omáček nebo polévek. Když ho nakrájíte nadrobno, děti často ani nepoznají, že tam je.
  • Sýrové a jogurtové omáčky
    Když připravujete těstoviny, použijte sýrové nebo jogurtové omáčky, které jsou bohaté na bílkoviny. Sýrové omáčky jsou často oblíbené u dětí a jogurt přidá jídlu krémovou konzistenci a výživné látky.

Proteinové tyčinky a fazolové pomazánky

  • Vařené vejce jako součást jídel
    Nakrájejte vařené vejce na malé kousky a přidejte je do salátů, sendvičů nebo těstovinových jídel. Vařené vejce je bohaté na bílkoviny a snadno se schová v různých pokrmech.
  • Proteinové tyčinky a sušenky
    Zkuste připravit domácí proteinové tyčinky nebo sušenky s ořechy, semínky a ovesnými vločkami. Děti je budou milovat jako svačinu a vy budete mít jistotu, že dostávají potřebné bílkoviny.
  • Použití ořechů a semínek
    Přidejte nasekané ořechy a semínka do cereálií, jogurtu nebo salátů. Ořechy a semínka dodají jídlu příjemnou texturu.
  • Fazolové dipy a pomazánky
    Připravte fazolové dipy nebo pomazánky, které lze podávat s krekry, zeleninou nebo jako náplň do sendvičů. Bílé, červené, černé nebo edamame fazole jsou skvělým zdrojem bílkovin a vlákniny.

Zdroj: iGlanc.cz, Mayo Clinic, Coolmomeats, Theeverymom, Strong4Life

Související články