Rodičů, kteří si přejí dítě, ale nedaří se jim, přibývá. Tlak na početí je čím dál vyšší a řešení se s pokročilou vědou navyšují. Ne vždy je problém v plodnosti. Někdy žena tak dlouho nemůže najít vhodného muže, až se rozhodne zajít ”na nákup” do spermobanky. Vytoužené dítě lze dneska získat mnoha způsoby. Můžete adoptovat, nechat si ho v Americe odnosit náhradní matkou nebo podstoupit umělé oplodnění. A co takhle, kdybyste si mohli předem vybrat jeho barvu očí nebo nadání pro hudbu? Šli byste do toho?

Holka nebo kluk?

Když počnete nový život s partnerem postaru, nikdy předem nevíte, co se vám nakonec narodí. Můžete se jen domnívat, že to bude genetický koktejl vás obou. Ani to pohlaví předem ovlivnit nedokážete, přestože nejeden pár určitě vyzkoušel některou z babských rad. Třebaže holčičku počnete při milování na pravém boku. Syna zase za předpokladu, že před akcí vypije muž cokoliv s kofeinem, aby spermie nakopnul. Nejzábavnější z nich doporučuje, že když chcete holku, má mít žena při milování hlavu směrem na jih, pro chlapce zase na sever. Tak si aspoň trochu okořeníte sexuální život…

V případě adopce ve většině předem víte, do čeho jdete. Minimálně znáte pohlaví. A čím je dítě v době osvojení větší, tím se jednotlivé vlastnosti vyostřují. Myslím takové ty prvky, které jsou zřejmé na první pohled. U některých dětí navíc už odmalička vidíte, že je baví sport nebo jsou oproti stejně starým vrstevníkům napřed.

Dítě na zakázku

Když se rozhodnete pro oplodnění od dárce spermatu? Googlila jsem a nestačím žasnout. Dárce spermatu si vyberete z široké nabídky a filtrujete podle barvy očí, typu a barvy vlasů, dosaženého vzdělání, výšky, váhy, krevní skupiny a nejvíc mě zaujala položka astrologické znamení. U každého je popisek, jak muž působil na personál, zda byl introvertní, veselý, sympatický. U muže jménem Eros je dokonce štítek hlásající ”vyprodáno” a přemýšlím, jestli za to mohlo právě jeho neobvyklé jméno. Tomu říkám propracovaný nákupní vyhledávač!

Ani tak ale nelze vzhled a vlastnosti dítěte objednat předem na zakázku. „Lidé často uvažují nad tím, zda budou v budoucnu rodiče moci rozhodovat o některém rysu svého dítěte. Obvykle se skloňuje právě výška, inteligence, nadání pro nějakou činnost, barva vlasů či třeba očí. Tyto vlastnosti a znaky jsou však děděny polygenně, což znamená, že za ně neodpovídá pouze jeden gen, jako je tomu u jiných znaků, kde je dědičnost poměrně jednoznačná. Ovlivnit tyto znaky je tak naštěstí nesmírně komplikované,” vysvětluje doktorka Kateřina Veselá, ředitelka reprodukční kliniky.

Vypočítejte si barvu očí

Konkrétně barvu očí nemusí ovlivnit vždy geny rodičů, ale geny prarodičů. Dohromady má na barvu očí vliv až šestnáct genů, ale rozhodující vliv mají dva. Takže když se vrátíme do spermobanky nebo i k vašemu partnerovi. Jestli jste si vybrala modrookého proto, že i vaše dítko bude mít oči jako pomněnky, nic není zaručené. Navíc je konkrétně často vytoužená modrá barva recesivní, oproti dominantní hnědé. Ale pro zajímavost. Na tomto odkazu je kalkulačka na výpočet barvy očí vašeho dítěte.

„Popravdě, představa, že budoucí rodiče přijdou na kliniku a v dotazníku si zaškrtají, jaké vlasy a oči má mít jejich dítě či kolik má v dospělosti měřit a jaké má mít IQ, mi jednoduše do konceptu zákonem regulované reprodukční medicíny nezapadá, a to ani za těch dvacet či více let. Reprodukční medicína by měla pomáhat k početí zdravého dítěte, tedy vyloučit závažné a těžce léčitelné nemoci a vady. Nemůže však zaručit na 100 % zdravé a po všech stránkách dokonalé dítě,” míní doktorka Kateřina Veselá.

Vypínání nežádoucích genů

Ještě chvilku o genetice. Naprogramovat si dítě tedy nelze. Ale… pár let nazpět se jeden čínský vědec dušoval, že u dvojčat při oplodnění in vitro provedl genetickou úpravu - vystřihl kus DNA - která jim a jejich dětem zaručí imunitu vůči viru HIV a dalším nemocem. Logicky proto padají otázky, zda metoda vypínání nežádoucích genů bude v reprodukční medicíně běžně využívaná. „Určitě si myslím, že na poli změn přímo v DNA bude v příštích desetiletích probíhat aktivní výzkum. Metoda se označuje jako CRISPR-Cas9. Zabývají se tím například v Ceitecu Masarykovy univerzity. Cílem je budoucí aplikace v léčbě závažných onemocnění. Tato technologie ve skutečnosti není pro kvalitní laboratoř složitá, jde jen o její aplikaci. Pokud se takto změní DNA vážně nemocného člověka a on se uzdraví, je to jistě v pořádku a není k tomu co namítnout. Ovšem genové manipulace na embryích jsou specifické,” rozvádí téma ředitelka reprodukční kliniky.

Je to jistě sen každého rodiče, kdyby mohl dítě ochránit před všemi nemocemi, zejména těmi neléčitelnými. Ono slůvko ”specifické” je ale kámen úrazu. „V tuto chvíli totiž nevíme, jaké změny, často třeba i v pozdějším věku, by manipulace a změny na DNA přímo v embryu mohly přinést,” dodává Kateřina Veselá. Je tedy skutečně potřeba ještě dlouhého výzkumu a vývoje, nežli bychom o něčem takovém mohli třeba jen uvažovat.

Zdroj: iGlanc.cz, Repromeda, SpermBank

Související články