Sama to vidím u sebe. Jelikož (samozřejmě) nepíšu články na psacím stroji, ale na počítači a podklady k nim sbírám na internetu, nelze se od technologií úplně odpoutat. Jenže co chvíli se mi stává, že si najednou na něco vzpomenu a jaká to náhoda, zrovna sedím u počítače. Už hnedka otevírám vyhledávač, přeruším práci, trhám dosavadní myšlenku a přepnu mozek na jinou činnost. „Co děláš Kristýno? Vrať se k práci!” Takže znovu začínám pracovat a ejhle, cinkne notifikace na Instagramu. Tak opět přeruším práci, rychle zobrazím, co mi svět potřebuje… no ale když už mám ten mobil v ruce, mrknu aspoň na pár storíček.

Proč mě má digitální minimalismus zajímat?

Neustálé notifikace, příval informací a novinek, všudypřítomný přístup k neomezenému internetu nás rozptyluje. Tříští naši pozornost na tisíc kusů a zabraňuje nám se soustředit. Zřejmě vám teď v mysli blikají dvě slova ’digitální detox’. Je to jistě fajn, jednou za čas si od toho všeho zdravě odpočinout, vymezit si čas, po který existujete jen pro fyzické osoby ve vašem okolí. Prostě nekoukat na mobil, počítač apod. Ovšem pokud hledáte způsob, jak začlenit digitální technologie do života zdravě a hlavně udržitelně, digitální minimalismus se stane vaší novou mantrou.

Co to je?

Digitální technologie jsme vynalezli proto, aby nám sloužily. Spíš ale ovládají ony nás. A zde přichází na řadu onen digitální minimalismus, filozofie, která má znovu maximalizovat jejich pozitivní aspekty a minimalizovat ty negativní, což je hlavně rozptylování a přetížení informacemi. Jde o kvalitu nad kvantitou, kdy místo, abyste užívali ohromné množství aplikací a služeb, soustředíte se na ty vybrané, které vám skutečně přinášejí užitek a mají smysl.

Jak začlenit digitální technologie do života zdravě a udržitelně

Studie z roku 2017 odhalila, že mladí lidé se na telefon podívají v průměru 150x denně! Novější průzkumy naštěstí tohle číslo stáhly na cca 80x, ale i tak ukazují, že průměrný člověk stráví na telefonu denně 4 až 5 hodin. Pak by byl digitální detox jistě na místě, ale těch pár dní jednou za čas, kdy se od všeho odpojíte, vás dlouhodobě nespasí. Je to jako s ostatními detoxy, mnohem víc záleží na tom, jak se chováme celý zbytek roku.

Vaším cílem odteď bude znovu se spojit se světem a prohloubit osobní vztahy. Vytvořit si vědomý přístup k užívání technologií. Zbavit se nutkavého sahání po mobilu, které vás odtrhává od toho, co právě děláte, nebo bezcílného brouzdání na sítích. Odměnou vám bude lepší soustředění, produktivita a ve výsledku i lepší paměť, protože díky uvědomění si lépe tvoříte zážitky.

5 kroků k digitálnímu minimalismu

  1. Vědomé užívání. Jakmile se chystáte sáhnout po mobilu nebo otevřít internetový prohlížeč, nejdřív si uvědomte, co vás k tomu vede. Bylo to z nudy, nebo protože to potřebujete k činnosti, kterou právě děláte? V tom je rozdíl. Když chcete použít moderní přístroj, dělejte tak vědomě a ne nutkavě. Zapněte si na mobilu počítání času stráveného u obrazovky, pomůže vám to v lepší orientaci, kolik času vám mobil denně sežere ”ničím”.
  2. Napište si to na papírek. Obyčejná tužka a papír pomalu mizí z našeho života. Oprašte je a mějte po ruce. Jde přesně o ty myšlenky, které vám padají do hlavy třeba během práce. A vy hned máte pocit, že to musíte najít na internetu a objasnit. Zastavte se a příště si tuto myšlenku nejdřív napište na papír a vraťte se k ní později. Ve spoustě případů zjistíte, že to vlastně tak důležité ani nebylo.
  3. Pracujte jen na jednom úkolu. Přesný opak multitaskingu. Tento termín je často skloňovaný, považuje se za superschopnost, díky níž stoupáte pro zaměstnavatele na ceně. Ve většině případů ale vede k přeskakování od jednoho úkolu k druhému, vy jste akorát ve stresu a na nic z toho, co děláte, se pořádně nesoustředíte. Začněte místo toho trénovat schopnost pracovat soustředěně na jednom úkolu - unitasking. Pomůže vám v tom funkce ’nerušit’, aby vás například během pracovní doby nerušila oznámení ze sociálních sítí, ale důležité kontakty se vám dovolají bez problémů.
  4. Omezte obrazovky před spaním. Zastánci digitálního minimalismu doporučují rovněž aspoň hodinu před spaním odložit telefon a omezit veškeré obrazovky, jako televize a počítač. Jde o modré světlo, které narušuje náš cirkadiánní rytmus, a tudíž i spánek. Pro nejnutnější případy se dá na mobilu aktivovat červený filtr na tomto odkazu.
  5. Telefon do ložnice nepatří. Narušuje to osobní vztahy i spánek a okrádá nás o čas, jak bezcílně brouzdáme na síti před spaním nebo ráno. Zkuste to, pořiďte si klasický budík a telefon nechte v obývacím pokoji.

Změny zavádějte postupně. Nesnažte se je aplikovat radikálně s tím, že odteď se zříkám technologií ve jménu digitálního minimalismu a budu sekat latinu. S největší pravděpodobností budete brzy zpátky tam, kde jste začali. Také z mobilu promažte aplikace, které vám v ničem smysluplně nepomáhají. Bude se vám lépe dýchat.

Zdroj: iGlanc.cz, Welcome to the Jungle, Digitální detox

Související články