Možná máte pocit, že vás se to netýká. Tak se občas mrknete na internet, jako každý. Hned ráno. Pak každou volnou chvíli. Na zastávce, při jídle, před spaním… Digitálním technologiím se vyhnout nedá, každý jsme s nimi nějakým způsobem propojený, pokud nežijete v hlubokém lese mimo signál v maringotce bez elektřiny. Digitální technologie jsou samy o sobě skvělé, a tak se i pouhé pomyšlení na digitální detox jeví trochu zpátečnicky. Kromě toho, že jsou dobrý sluha, jsou také zlý pán.

V zajetí technologií

Pod pojmem digitální detox si představte delší dobu, během níž se vyhýbáte používání elektronických zařízení, jako jsou chytré telefony nebo počítače. Zamyslete se, kolikrát denně sáhnete po mobilu, aniž by to bylo nutné. Jen co vám cinkne notifikace, aspoň mrknete na dispej, kdo vám co chce. Máte nutkání zkontrolovat každé upozornění a jak se ocitnete na místě bez signálu, jste z toho nervózní. Neustálý proud příspěvků a informací je silně návykový. Ani si to mnozí neuvědomujeme, ale jsme k našim přístrojům připoutaní a cítíme uspokojení, když můžeme všechno kontrolovat. Má to však negativní dopad. Na naše duševní zdraví, spánek, produktivitu i osobní vztahy.

Že jste otrokem technologií poznáte snadno. Zkuste si některou z aplikací, kterou pravidelně otevíráte, na chvíli odinstalovat. Nebo vypadněte na nějaké víkendové odpoledne z domu a neberte si mobil. Pokud jedete pryč sami, upozorněte na to zbylé členy rodiny, ať o vás nemají strach, když vás neuvidí nezvykle dlouho online (což by se také dalo považovat za jeden ze symptomů digitální závislosti).

Odpojte se

Tak jste zjistili, že bez ”socek” nedáte ani ránu. Je načase je vypnout. A nejen ty. Účelem digitálního detoxu je nejen odpojit se, ale znovu získat kontrolu nad svým časem a pozorností. Nemyslet neustále na to, co se děje na internetu bez vás, nepřemýšlet o lajcích, o porovnávání sebe s druhými atd.

Pozorujte a pochopíte. Všímejte si svých digitálních návyků. Uvědomění je první krok ke změně. Kolik času trávíte online? Mobilní telefon vám to rád spočítá. Pak se ještě budete divit, kam se všechen ten ztracený čas poděl. Kdy a proč po mobilu saháte?

Stanovte si hranice. Jsou to chvíle, kdy se chcete od technologií oprostit. Například během jídla, před spaním nebo naopak ráno v posteli a místo toho si dejte před zrcadlem face jógu nebo se rychle protáhněte. Aspoň se vám nastartuje mozek.

Offline aktivity. Všechen ten čas, který jste trávili přisátí k obrazovce, nahraďte něčím jiným. Čímkoliv, co nezahrnuje jiný přístroj. Otevřete knížku, zacvičte si, uvařte si něco dobrého, meditujte, ukliďte koupelnu. Najednou toho času bude víc a hlavně i přijdete na jiné myšlenky, až se naučíte vnímat přítomný okamžik víc než virtuální realitu.

Digitální minimalismus. Používejte veškerou techniku jen tehdy, když je to třeba. Ať z ní máte užitek, ale zároveň nejste otrokem.

Přínosy digitálního detoxu

Oproštění od technologií formou digitálního detoxu vám může obrátit život naruby. Jestli zíráte do mobilu hlavně před spaním, pak omezíte přísun modrého světla a snáz usnete. Budete produktivnější, bez postranních myšlenek. Možná začnete trávit víc času venku, a tím podpoříte imunitu. Také si připomenete, že čas s vašimi blízkými se dá trávit i jinak, než když si každý doslova hledí svého. Ano, některé vztahy to může i poznamenat, protože partneři najednou zjistí, že si bez mobilu nemají o čem povídat, ale naopak vám to otevře dveře pro nová seznámení a živé, skutečné interakce.

Nebylo by to hezké, kdyby se váš život vrátil k jednoduchým radostem? Dokážete si představit, jak moc se vám uleví? Digitální detox je cesta, jak se znovu spojit se světem, lidmi z masa a kostí, s těmi, které milujeme.

Zdroj: iGlanc.cz, Digitální detox

Související články