Když onemocníme, nechce se nám polevit ze svých aktivit, protože nemoc vnímáme jako obtížné zdržení, komplikaci. Nejinak je tomu v případě, že si držíte svůj tréninkový plán a na vás přijde rýma, kašel či viróza. Necítíte se dobře, ale zároveň přemýšlíte, jak moc bude vadit, když i přes ucpaný nos budete pokračovat ve cvičení, abyste nepřišli o výsledky. Dobrá zpráva je, že někdy si pauzu opravdu dávat nemusíte. Záleží na tom, co za nemoc na vás sedlo a jak se cítíte.

Poslouchejte své tělo

To je zlaté pravidlo, které ctít, pokud jste nemocní, ale nechcete přestat cvičit. Nemoc je už tak pro tělo stresující a trénink je ve své podstatě rovněž stres. Sice je pravidelné cvičení pro naše zdraví prospěšné, ale intenzivním a vytrvalým cvičením zároveň můžete oslabit svůj imunitní systém. Když na vás něco leze a ještě to přeženete v posilovně, můžete imunitní systém dokonce na určitou dobu vyřadit z provozu a po tu se tělo nemá jak bránit. Jestli vás vyčerpá i cesta do koupelny, bude lepší zůstat v posteli a cvičení aspoň na pár dní odložit. Pro udržení silné imunity je důležitá dostatečná regenerace a spánek, stejně jako výživa plná vitamínů a minerálů.

Kdy to má smysl a kdy je lepší ležet

Cílem při nemoci je rychlé zotavení, ale jak poznat, že to cvičením ještě nezhorším? Odborníci se řídí obvykle pravidlem, pokud máte příznaky jen nad krkem, jako ucpaný nos, kýchání, bolest ucha, můžete ve cvičení se sníženou intenzitou pokračovat. S příznaky níže, jako je nevolnost, průjem, horečka - počítá se už zvýšená teplota -, kašel), je lepší cvičení odložit na dobu, kdy se budete cítit zase lépe. Zdraví máte jenom jedno a krátká pauza ještě všechno, na čem jste dřeli, nezničí.

Přiměřená aktivita může být dokonce prospěšná

Určitě už při prvních projevech nemoci upravte dobu a intenzitu cvičení, takže se místo běhu například svižně projdete, ale přiměřená aktivita může pomoci cítit se lépe tím, že otevře nosní cesty a dočasně zmírní ucpaný nos. Mírná námaha na počátku nemoci navíc může pomoci aktivovat imunitní systém a podle Medline Plus může cvičení dokonce pomoci odplavit bakterie a zabránit jejich růstu tím, že zvýší vaši tělesnou teplotu. Držte se pomalého tempa a nízké zátěže. Zkuste jógu, jogging, tai-chi, cyklistiku nebo plavání.

Vyhněte se posilovnám

Všechny výše zmíněné aktivity můžete provádět venku a omezit tím riziko přenosu nemoci na další jedince. Že nechcete vypadnout z tréninku je jedna věc, ale jít s nudlí u nosu do fitness centra je nezodpovědné. Pohyb na čerstvém vzduchu je ve vašem případě o mnoho lepší a navíc nikdo nechce cvičit po někom, kdo kýchá a smrká.

Nejlepší obrana je prevence

Hlavně v období chřipek a rýmiček posilujte svůj imunitní systém a pomůže vám v tom pravidelné cvičení. Četné studie prokázaly, že cvičení může zvýšit počet bílých krvinek v těle, a tím posílit imunitu. Jaké aktivity jsou nejvhodnější?

  • Svižná chůze jako jedna z forem aerobního cvičení pomáhá aktivovat různé typy imunitních buněk. Zvažte každodenní procházku na čerstvém vzduchu.
  • Pilates, které podobně jako jóga zapojuje tělo i mysl a práci s dechem. To znamená, že potenciálně snižuje hladinu stresu. Skvělý způsob, jak kombinovat kardio a cvičení s vlastní vahou.
  • HIIT zařaďte jako doplněk svého tréninku, oživí cvičební plán, ale zároveň bude mít tělo dostatek času na regeneraci.
  • Silový trénink je skvělý na procvičení celého těla a zároveň je to způsob, jak podpořit imunitní systém.
  • Jóga je efektivní v mnoha směrech, jedním z nich je posílení imunity. Zároveň snižuje stres a zlepšuje krevní oběh.
  • Aerobní cvičení typu běh, jízda na kole, plavání, tanec je vhodný prostředek pro zlepšení našeho zdraví. Centrum pro kontrolu nemocí doporučuje 150 minut týdně.

Zdroj: iGlanc.cz, Healthline, Mayo Clinic, CNET

Související články