Onemocnění metabolismu diabetes mellitus neboli cukrovka je způsobena zvýšenou hladinou krevního cukru (hyperglykémie). Mezi dva zásadní druhy nemoci patří diabetes mellitus prvního typu, objevující se obvykle u dětí. Způsobuje jej nedostatečná produkce inzulinu, hormonu slinivky břišní. Převážnou většinu pacientů s diabetem (přibližně 90 %) však tvoří dospělí pacienti s diabetem druhého typu. Zde je příčinou snížená citlivost tkání k inzulinu, který cukrem z krve, a tedy energií, zásobuje buňky a orgány v těle. Cukrovka se může objevit i během těhotenství (gestační diabetes), po porodu ale mizí. Hladina cukru v krvi totiž v průběhu gravidity kolísá kvůli těhotenským hormonům, ovlivňujícím funkci slinivky.

Je diabetes 1. typu celoživotní?

Ano, pro diabetiky 1. typu není jiná možnost než dodávat inzulin zvnějšku, protože jejich tělo ho nevyrábí. Až do 20. století, kdy kanadský lékař Frederick Banting inzulin objevil, funkční léčba cukrovky neexistovala. Běžnou léčbou je dnes inzulinová pumpa. Pokud diabetes 1. typu není správně léčen, může vést k řadě závažných zdravotních komplikací. Obecně se dá říci, že po dvaceti letech trvání diabetu se některá z těchto komplikací objeví u 25–50 % pacientů. U pacientů s diabetem 1. typu se problémy obvykle objevují po deseti až patnácti letech trvání nemoci.

Které rizikové faktory existují u diabetu 2. typu?

Přestože vznik a rozvoj cukrovky ovlivňuje genetika, onemocnění urychluje i obezita a nedostatek pohybu.

Lze vůbec cukrovku léčit?

Diabetes je léčitelné onemocnění. Pacienty však provází po celý život. Díky moderním metodám léčby mohou diabetici vést stejně kvalitní život jako zdraví lidé. Klíčovou roli ale hraje motivace pacienta dodržovat všechna léčebná doporučení. Ta jsou sice individuální, obecně ovšem zahrnují zvýšení fyzické aktivity, vyváženou stravu a snížení tělesné hmotnosti. Pro sledování úspěšnosti léčby je důležité pravidelně kontrolovat hladinu cukru v krvi. Buď glukometrem, nebo ideálně senzorem.

A jsou další metody podporující léčbu diabetu?

Existují pokročilé nástroje pro včasné odhalení komplikací diabetu a lepší možnosti jejich řešení. Jsme úspěšnější v prevenci a léčbě počátečních stadií, kdy se nám daří zastavit anebo zpomalit rozvoj komplikací. Máme k dispozici moderní léky ve formě tablet či injekcí, a díky lepšímu pochopení vzniku komplikací můžeme pacienty edukovat o životním stylu, který pomáhá předcházet jejich zhoršení.

Co tedy přesně?

U diabetu 2. typu je zásadní změna životního stylu. Pro prevenci komplikací je důležité udržovat hladinu glykémie v rozmezí 4–10 mmol/l (přesné cílové hodnoty stanoví diabetolog), krevní tlak do 130/80, cholesterol pod 4,5 mmol/l, pravidelně se hýbat a udržovat také optimální hmotnost. Pokud jde o stravu, doporučuji denně konzumovat 4 hrsti zeleniny (400–500 g) a 2 hrsti ovoce místo části sacharidů, nejlépe čerstvé. Upřednostňujte celozrnné obiloviny. Zařaďte luštěniny alespoň 3× týdně, ryby 2× týdně. Omezte konzumaci masa, preferujte jeho kvalitní varianty. Používejte za studena lisované rostlinné oleje. Snižujte stres a kompenzujte ho pohybem – ten je nejlevnějším a nejúčinnějším antidepresivem. Také pravidelně navštěvujte diabetologa. Včasná vyšetření mohou pomoci předcházet řadě komplikací spojených právě s cukrovkou.

Zdroj: iGlanc.cz, časopis Story, MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologické a endokrinologické ambulance diavize