Diabetes mellitus neboli cukrovka je souhrnný název pro skupinu nemocí, které se vyznačují zvýšenou hladinou cukru v krvi. Dochází k tomu buď proto, že tělo nedokáže správně zpracovávat cukry kvůli nedostatku inzulínu, nebo kvůli neschopnosti těla na inzulín správně reagovat. Kdo se s touto nemocí doposud nesetkal na vlastní kůži, ten o ní přinejmenším slyšel. 14. listopad - Světový den diabetu - nám jeden den v roce připomíná jednu z nejrozšířenějších chorob moderní společnosti, ale její hrozba nad námi visí každý den. V České republice hovoříme zhruba o jedné desetině populace. Ano, v tuzemsku je více než 1 milion diabetiků. Odhaduje se, že v roce 2030 vzroste jejich počet téměř na 1,3 milionu a že podle odborníků z Mezinárodní diabetologické federace bude v roce 2045 s cukrovkou celosvětově žít každý 8. dospělý, což představuje nárůst o 46 %. Chcete k takovým číslům dospět, nebo je zvrátit?
Co je cukrovka a jak k ní člověk přijde?
Začněme vysvětlením, jakou funkci má v těle inzulin. Představte si ho jako klíč, co odemyká buňky, aby se do nich mohl dostat cukr (glukóza) z krve. My pak na základě toho můžeme získat z jídla energii. Inzulin vyrábí slinivka břišní, a když ho tělo nemá dostatek nebo když ho buňky nedokáží správně využít, zůstává v krvi a nemůže do buněk vstoupit. To může vést k vysoké hladině cukru v krvi a v dlouhodobém horizontu způsobit různé zdravotní problémy, jako cukrovka. Existuje několik typů cukrovky a většinou rozlišujeme:
- Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá a ničí buňky produkující inzulin v těle. Sklon k tomuto typu diabetu, s nímž se potýká cca 7 % diabetiků, je dán většinou dědičně.
- Diabetes 2. typu, ten běžnější, je způsoben poruchou účinku inzulinu v cílových tkáních. I když je inzulín v těle přítomen, buňky na něj nedostatečně reagují. Velmi často vzniká na základě nezdravého životního stylu spojeného s nadváhou nebo obezitou.
- Těhotenská cukrovka se rozvíjí až u pětiny těhotných žen. Jedná se o přechodnou poruchu, která po porodu vymizí, ale není vyloučené, že se časem vrátí v podobě cukrovky 2. typu.
Cukrovka je přítěž nejen z důvodu, že si například musíte hlídat, co sníte. Může vést k vážným zdravotním komplikacím, pokud ji řádně neléčíte, včetně poškození srdce, cév, očí, ledvin a nervů.
Strava jako prevence (a lék)?
Různé typy cukrovky mají různé příčiny, ale stejný projev. Je to kombinace vrozených dispozic a vnějších vlivů a nejvýznamnějším vnějším vlivem, hlavně u cukrovky 2. typu, je životospráva. Kromě užívání předepsané medikace a měření cukru v krvi je tedy při cukrovce zapotřebí upravit jídelníček a pravidelně se hýbat. Pohyb je mimochodem skvělý způsob, jak příznaky diabetu zmírnit.
Někteří razí heslo, že nejsou nezdravé potraviny, je jen jejich nezdravé množství, ale o řadě výrobků, co jsou běžně dostupné, se nedá zrovna říct, že by našemu zdraví svým složením prospívaly, přestože jsou vizuálně, cenově a chuťově atraktivní. Všechny tyhle dobroty nám rychle zvyšují hladinu cukru v krvi a nespadají sem jenom sladké potraviny, ale třeba i ty slané smažené nebo pečivo z bílé mouky. Pokud vám lékař diagnostikoval cukrovku, nebo pokud k ní máte nakročeno, úprava stravy je nevyhnutelná. Na základě toho může dojít dokonce až k remisi prediabetu a diabetu 2. typu, kdy se hladiny cukru vrátí do normálního rozmezí a pacient třeba i může vysadit léky.
Stravovací styl vhodný pro remisi diabetu může být například ketogenní strava, nízkosacharidová strava (vhodná i pro udržovací fázi), dále pak nízkoenergetická redukční dieta tzv. Charvátova dieta či redukční dieta se zvýšeným obsahem bílkovin. V každém případě je nutné veškeré stravovací směry konzultovat se svým lékařem, včetně užívaných medikamentů.
Moderní technologie diabetikům usnadňují život
Život diabetika už tak přináší mnoho omezení a doporučení, takže je vždy nejlepší - pokud je to možné - tomuto onemocnění předcházet, nicméně vést aktivnější a zdravější život dnes pro pacienty nemocné cukrovkou lze i díky moderním technologiím. „Díky nositelným zařízením, jako jsou přenosné glukometry, chytré hodinky a náramky mohou pacienti s diabetem pravidelně monitorovat svou hladinu krevního cukru a reagovat na její výkyvy," říká technický ředitel české inovativní softwarové společnosti Jan Kelča.
Značný pokrok zaznamenala i predikce dalších zdravotních komplikací spojených s cukrovkou, jako poškození očí, ledvin, periferních nervů a cév. „Pokročilá stádia diabetu mohou vést ke zhoršení celkového zdravotního stavu pacienta. Jedním z příkladů může být negativní vliv na zrak v podobě diabetické retinopatie. Již dnes máme k dispozici technologie na úrovni umělé inteligence, které tyto stavy pomáhají preventovat či urychlit jejich detekci," dodává Kelča.
Zdroj: iGlanc.cz, Cukr pod kontrolou, Remise diabetu, Neslazeno, Jan Kelča ze společnosti OR-CZ