Ta všechna superlativa o ovoci jsou nepochybně pravda. Je určitě mnohem zdravější, když si místo tyčinky dáte jablko. „Ovoce je důležitou součástí vyvážené a pestré stravy a skutečně se doporučuje pravidelně ho zařazovat do jídelníčku, protože obsahuje řadu pro tělo prospěšných bioaktivních látek jako vlákninu, vitaminy nebo antioxidanty,” vysvětluje výživový poradce Lukáš Vrána. I přesto však není jedno, kolik ovoce za den sníte, protože obsahuje velké množství ovocného cukru a fruktózy, díky čemuž je také tak lahodně sladké.
Doporučená denní dávka ovoce
Podle Lukáše Vrány bychom denně měli sníst zhruba 200 až 300 g ovoce. Jestli neredukujete hmotnost nebo aktivně sportujete, můžete si dát i trochu víc. Tato porce představuje zhruba jeden pomeranč nebo jablko. V případě drobnějšího ovoce si můžete dát víc anebo volit ovoce s menším množství sacharidů, jako jsou lesní plody (maliny, borůvky, jahody) a drobné bobuloviny (rybíz, angrešt). V opačném případě je nutné počítat s možnými následky v podobě kilogramů navíc.
Snídám jen ovoce, a tedy zhubnu
Kdy jindy než v létě. Ovoce je konečně zase dostupnější, sladší a voňavější. Proto se lehce necháme unést a pojídáme ho ve velkém. Zejména hlavně když přijde na nejdůležitější jídlo dne, nedá se k ovoci přistupovat jako ke zdravé náhradě jídla. Snídaně má být komplexní, protože přerušuje noční půst. Když tělo nedostane dostatek živin, bude si žádat další a další jídlo, protože je hladové. Už z toho důvodu hubnout nebudete. Nehledě na to, že jste do sebe i tak dostali spoustu cukru, přestože přírodního.
Máte rádi smoothie a ovocné šťávy?
Jestli si v dobré víře ujíždíte na nápojích z ovoce, teď už zřejmě v hlavě kalkulujete, že vám to doporučené denní množství nějak nevychází. Problém je ten, že zatímco jablek nespořádáte půl kila na jeden zátah, v nápojích se množství ovoce tak nějak ztrácí. A přesně v tom jsou pro naši postavu zrádné.
Do smoothies (včetně fancy smoothie bowls), džusů apod. se totiž vejde opravdu velké množství ovoce, a tedy i cukru. Při mixování smoothie se navíc narušuje struktura dužiny a zvyšuje se glykemický index. Zároveň dochází k mechanické změně vlákniny. U džusů je pevná složka s obsahem vlákniny vyfiltrovaná úplně. Co z toho plyne? Rychlost vstřebávání fruktózy je daleko vyšší a ještě v takovém množství, což může vést ke tloustnutí.
Nápoje z ovoce do jídelníčku můžete zařadit, ale nezakládejte na nich svůj pitný režim. Stále jsou velkým zdrojem energie. V případě smoothies se dá operovat s výživovou hodnotou, kdy docílíte vyváženého poměru cukrů, bílkovin i vlákniny, a považovat tak nápoj za plnohodnotné jídlo.
TIP: Ovoce ve smoothie se dá nahradit zeleninou. Výborná je k tomuto účelu cuketa nebo květák, které mají neutrální chuť, ale nápoji dodají vyváženější výživovou hodnotu se sníženým množstvím cukrů.
Na doporučení výživového poradce byste však z jídelníčku měli vyřadit alespoň džusy vyráběné z koncentrátu.
Je to slazené banány, takže dietní
Většina receptů s označením fitness používá jako hlavní sladidlo banány. Proč ne, je to úžasné ovoce, které perfektně nahradí cukr v lívancích, sladkých chlebech a buchtách. Nicméně nabýváme mylného dojmu, že takových dobrot můžeme jíst na kila, protože neobsahují klasický krystal. I v případě ”dietních” dezertů je třeba mít se na pozoru, a že jsou z lepších surovin nezaručuje nižší obsah cukrů nebo množství kalorií celkově.
Obecně zdravější neznamená zákonitě lepší a pokud si na zdravém ujíždíte, doporučuju sledovat zahraniční profil, kde výživový poradce Graeme Tomlinson zábavnou a srozumitelnou formou denně boří mýty o hubnutí a rádoby dietní stravě. Pokud se vám například nedaří zhubnout, přestože sekáte dle moderních doporučení latinu, díky němu možná konečně zjistíte, proč to nefunguje.
Zdroj: iGlanc.cz, Spolu kila dolů, Times of India