Vodu obsahuje úplně každá buňka našeho těla a závisí na ní většina metabolických procesů,  jako je třeba vstřebávání přijatých živin nebo detoxikace. Má naprosto zásadní význam pro myšlení, náladu a koncentraci jak dospělých, tak dětí. Více než 80 % vody obsahuje krev, v mozku a svalech je jí 75 % a v kostech 20 %, uvádí biochemička a odbornice na metabolismus a chemické procesy v těle RNDr. Michaela Bebová. 

Co pít a jak často

Voda se neukládá do zásoby, takže tělo při dehydrataci nemá z čeho čerpat. Proto je nutné pít pravidelně a dehydrataci předcházet. Zapomínáte? Dejte si někam k ruce plný džbánek s alespoň dvěma litry, budete tak mít přesnou představu, kolik toho za den vypijete. Ty dva litry jsou zvlášť během léta minimum, nicméně nejvíc se řiďte svým pocitem a popíjejte pravidelně v malých doušcích. Ideálním zdrojem tekutin pro naše tělo jsou přírodní minerálky, pramenité a kojenecké vody, které jsou velmi kvalitní, původní, čisté, neupravované, a představují tak v podstatě biokvalitu v pitném režimu.

Zdroj: Youtube

Vyhněte se skladování vody v PET lahvích a nenechte v nich vodu zteplat, mnohé výzkumy už prokázaly, že se z nich úměrně se zvýšením teploty uvolňují mikroplasty, které tělo zatěžují. Ideální jsou skleněné nebo nerezové láhve a když už plast, tak co nejtvrdší. Láhve také nezapomínejte pečlivě vymývat, ať společně s vodou nepijete bakterie a nečistoty.

Tělo samá voda

Voda je hlavní složkou krve, která díky krevnímu oběhu spojuje všechny orgány a tkáně v těle. Hlavní funkcí krve je transport látek po celém organizmu – rozvádí kyslík, živiny a látky vstřebané v trávicí soustavě, odpadní produkty nebo hormony. Pak je tady lymfa, nažloutlá tekutina proudící v lymfatickém systému. Ta pomáhá tělu vypořádávat se s infekčními onemocněními – filtruje a odvádí z těla odpadní látky. Když nepijete, lymfa houstne, cirkuluje pomaleji a celý systém tak pracuje nedokonale. Nedostatek tekutin se projevuje i hustší močí, což každý dobře zná. Moč je nutné vodou ředit, protože jejím prostřednictvím jsou z těla odváděny odpadní a toxické látky - bez tohoto procesu se správná detoxikace organizmu neobejde.

Stres, hubnutí, pocení

Určitě jste na sobě už někdy pocítili, jaké to je, když zapomínáte nebo nestíháte pít. Nálada, výkonnost i energie klesá, jsme ospalí a dostáváme se do stresu. Ten je právě častým důsledkem nedostatečného pitného režimu – stres způsobuje dehydrataci těla a dehydratace způsobuje tělu stres - prostě začarovaný kruh.

Chcete-li zhubnout, je pití vody naprosto nezbytné - díky ní vám bude hezky proudit lymfa a vy navíc nebudete vodu zadržovat. Voda je také hlavní složkou potu, jehož hlavní funkcí je ochlazování těla, odvod odpadních látek a zabránění přehřátí. Protože tělo ztrácí během pocení i důležité minerální látky, součástí každodenního pitného režimu by měly být i minerálky, které doplňují tělu hořčík, vápník nebo draslík.

Terapie proti vráskám

Mnohdy se stane, že se stav pleti znenadání zhorší a my pátráme po všech možných příčinách. A málokdy nás napadne, že na vině muže být ‚obyčejná’ nedostatečná hydratace, která je základem zdravě vypadající pokožky. Může se projevit ztrátou pružnosti a pevnosti, vrásky se najednou začnou tvořit rychleji, pokožka je suchá. Hydratační krémy jsou absolutní základ, ale hlavní je dodávat vodu pokožce vnitřní cestou. Zkrátka - když nebudete dostatečně pít, nezachrání vás ani sebelepší hydratační kosmetika. Nejen v létě jsou fajn spreje s termální vodou - nejenže krásně osvěží, ale hydrataci pleti prokazatelně zvýší. Většina výrobců je nabízí i v kabelkové verzi, takže svěží spršku si tak můžete dopřát kdykoliv během dne. 

Zdroj: iGlanc.cz, AquaLife Institut

Související články