Ještě před pár lety by někdo mohl namítat, že tinnitus je onemocnění pro starý báby. Není tomu tak. Tinnitus se stal novou civilizační chorobou a postihuje čím dál větší procento populace, nehledě na věk. Jedna ze studií odhaduje, že tento nepříjemný problém má asi 750 milionů lidí a čím dál častěji od osob v mém okolí slýchám: „Mně taky začalo zvonit v uších.”
U mě propukl tinnitus v prosinci 2014, pár dní před Vánocemi. Páni, už je to skoro deset let… Všechny ty roky bez ticha. Ať jdete kamkoliv, neustále vám ”zvoní hlava”. Navíc mi tam dnes nezvoní jako na začátku, ono se to stupňuje, je to čím dál hlasitější a čím dál těžší ignorovat. Že tinnitus někdy zmizí, v to už jsem doufat přestala. Spíš jsem se s ním naučila žít.
Jak se zbavit tinnitu?
„Přece to musí jít nějak léčit.” „Není možné, aby to v dnešní době bylo nevyléčitelné.” „A už jsi zkusila ten lék na tinnitus, co ho ukazovali v reklamě?” To jsou nejčastější věty, které od svého ”nepostiženého” okolí slýchám. Těžko uvěřit, že opravdu neexistuje jedna zázračná pilulka nebo metoda, která by všechny ty zoufalé tinnitáře světa vyléčila.
Základní problém bývá už samotné stanovení příčiny. Tinnitus jich má mnoho a ne vždy je jasné, proč se tak děje. Pokud jste prodělali akustické trauma, tedy byli jste vystaveni například hlasité hudbě nebo vám někdo vystřelil hned u hlavy z pistole, následkem čehož u vás tinnitus propukl, pak víte, kde hledat příčinu. V mém případě, po absolvování všemožných vyšetření, byla stanovena diagnóza "ASI máte otosklerózu". Asi. Ovšem podle neuroložky to budu mít od krční páteře. A z pohledu čínské medicíny mám zase nedostatečnost krve. Také mi to možná spustil stres. Nebo je to následek úrazu hlavy, který jsem předtím prodělala. Každopádně mě toho odporného zvuku v mé hlavě dosud nikdo nezbavil, takže jsem se namísto hledání léku postupně zaměřila na hledání způsobu, jak se z toho nezbláznit.
Co pomáhá na tinnitus
Vyhýbejte se absolutnímu tichu
Absolutní ticho je na tinnitus nejhorší. Když je ticho, zvonění v uších se zdá hlasitější. Pro zdravé lidi je ticho blažený únik před dnešním hlučným světem, takže si jej užívají. Lidi, kterým nepřetržitě píská a zvoní v uších, ne. Až na výjimky nesnesu být dlouhodobě vystavena tichu, takže se mu všemožnými způsoby vyhýbám. Doma si jako kulisu pouštím televizi nebo hudbu. K práci mám zapnuté zvuky šumění vody, džungle nebo deště. Zkusit můžete i růžový nebo bílý šum, zvuky, které se často pouští miminkům a fungují jako ”maskery” tinnitu. Na lepší soustředění jsem si oblíbila binaurální zvuky, o nichž jsem četla, že zlepšují hlubokou koncentraci a používají se například i při studiu. Nejsou hlasité a nepřekryjí pískání, přesto mi nějak odpoutávají pozornost a já se mohu soustředit na psaní.
TIP: Většina lidí si ticho doma užívá, pro tinnitáře je to noční můra. Nestyďte se třeba u příbuzných nebo u kamarádky požádat, zda by bylo možné alespoň potichu zapnout hudbu, ať není takové ticho.
Zabavte mozek a ruce
Neumím sedět, nudit se a nic nedělat. Částečně za to asi může můj zdravotní problém. Když vařím, uklízím, cvičím nebo jdu na procházku s pejskem, zabavím sebe i hlavu. Odvedu pozornost. Čím příjemnější věci děláte, tím lépe to funguje a platí to i v případě lidí, kterými se obklopujete. Pokud je vám s nimi dobře, přestanete ten zvuk vnímat, přestože tam pořád je. A třeba i zesílí, jakmile na něj přijde řeč nebo si na něj vzpomenete. Ti správní lidé vám však pomohou aspoň na chvíli zapomenout.
Alkohol a nevyspání tinnitus zhoršuje
Bujaré večírky se spoustou alkoholu, špatný spánek, velký stres. To vše má na tinnitus přímo zesilující efekt. Ačkoliv jsem měla období, kdy jsem raději trávila večery v hlučném baru a zapíjela to, takže můj problém na chvíli zmizel, ráno s kocovinou to vždy bylo nejhorší. Nebo stačí, když se jednu noc špatně vyspím a druhý den bych si nejradši utrhla hlavu. Nehledě na to, že z dlouhodobého hlediska alkohol ani nedostatek spánku neprospívají jak tinnitu, tak zdraví celkově. Noční tahy je proto lepší omezit na minimum.
Nejlépe usínám, když si před spaním čtu
Lidé s tinnitem mají často problémy se spánkem. Nemohou usnout, v noci se budí, případně obojí najednou. Roky jsem nedokázala usnout bez v posteli zapnutého filmu. Jak ale víme, pro zdravý spánek to ideální není. Časem jsem přišla na to, že mě úplně nejlépe uspí, když si před spaním čtu. Zkrátka čtu, mozek se upíná na děj v knize, a jakmile se mi začnou zavírat oči, knihu odložím a během pár minut usnu – ani nevím jak.
Používám čtečku knih a přes displej mám danou červenou fólii blokující modré světlo, které narušuje spánek. Díky tomu u čtení ležím, mám v ložnici zhasnuto a doslova se uspím. Pokud chci číst tištěnou knihu, u postele mám lampičku s červenou žárovkou. Kdo chce, může si k tomu opět pustit nějaké to šumění oceánu.
Promluvte si s někým, kdo má stejný problém
Můžete o tom vyprávět lidem kolem sebe a oni vám řeknou, že si to neumí představit. Že by se tutově zbláznili, být ve vaší kůži. Nebo řeknou, že to je příšerné, ale jejich bolavé koleno jim stejně přijde horší. Kdo si neprochází tím stejným, co vy, ten nikdy nepochopí, jak hrozný může tinnitus být. Proto mi ohromně pomáhá promluvit si občas s člověkem, který má ten stejný problém. Vím, že mě chápe. Ví, čím si procházím a s čím každý den bojuju. Můj tinnitus to sice nevyléčí, ale vyléčí to aspoň na chvíli duši.
Zdroj: iGlanc.cz, Kristýna Ullrich - redaktorka, které propukl tinnitus před deseti lety