Je pravda, že konkrétně kocovinou se příliš mnoho vědců a výzkumů zatím nezabývalo. Jsou i důležitější věci na práci, takže mě to asi nepřekvapuje. Také by to vyžadovalo hodně dobrovolníků, kteří se opijí natolik, aby jim bylo druhý den vážně zle, a konečně pojďme si říct, že každý z nás se s kocovinou vyrovnává jinak (čím jsme starší, tím je to horší). A co aktuální podmínky? Také k tomu mají co říct.

Teplota, pohyb, to všechno hraje roli

Jelikož vysoká teplota příznaky kocoviny obecně zhoršuje, v zimě tento stav snášíme lépe. Bolest hlavy, únava, dehydratace. Víme. Aby do vás v zimě pražilo spalující slunce, to se vám jen tak nestane. Na druhou stranu, komu by se chtělo dobrovolně na mráz, z vyhřáté postele. V zimě se ukecáte hůř, abyste kocovinu prochodili, ale je to jedna z věcí, co pomáhá. Maximálně se vám při procházce zvedne žaludek, ale udělá se vám potom lépe.

Jako upír

Asi se zrovna i vyhýbáte světlu, záclony jsou zatažené, okna zabedněná. Jste jako upír, citliví na světlo. Většina lidí s kocovinou vyhledává ve svém zuboženém stavu spíš tmavý úkryt. Silné světlo totiž leda zhorší bolehlav a někomu může přivodit i malátnost. Pak je namístě dostatečně pít, bez ohledu na teplo nebo zimu. Dehydratace je jedním z hlavních faktorů, které přispívají k příznakům kocoviny. Pamatujte na to.

Pomoc, já trpím

Jen málo zaručených receptů na kocovinu má podporu ve vědě, ale my trpitelé víme, že některé věci zkrátka uleví. Obecná strategie zahrnuje dostatek tekutin, dostatek spánku a pořádné jídlo. Když to není pohyb na čerstvém vzduchu a voda, je to horký silný vývar. Tělo hydratuje, uklidní a pohladí podrážděný žaludek a doplní elektrolyty, které jsme během pití alkoholu ztratili spolu se zdravým úsudkem.

Dejte si pořádnou snídani

Jo, najezte se. Vydatná snídaně je jedním z nejznámějších léků na kocovinu. Zvedne vám cukr, nebude vám už tak špatně, přestane se motat hlava, zesílíte. Nadměrné pití překyselí tělo, i proto je vám tak špatně. Také jste přišli o minerály a vitamíny. Co konkrétně jíst, aby to mělo nejlepší efekt? O tom více v našem starším článku, ale takhle akutně vám můžu doporučit:

  • Zeleninové smoothie, protože doplní vitamíny a minerály, navíc je to tekutá strava a nemusíte kousat.
  • Bylinkový čaj nezní na kocovinu tak lákavě, jako například limonáda, ale je to dobrá volba, která opět napomáhá uklidnit žaludek a snížit nevolnost. Zkuste zázvorový.
  • Kyselá vzpruha v podobě kyselých okurek je top.

Lupněte do sebe ”vyprošťovák”

Kamarádka vždy bere s sebou na naše dámské jízdy takovou kouzelnou pilulku, co dokáže v tom nejhorším ulevit. Nerada se láduju prášky jen tak ”na chuť”, ale nouzové situace si žádají nouzové činy. V lékárně seženete běžně přípravky určené speciálně na stav kocoviny nebo můžete sáhnout po volně prodejných lécích proti bolesti, jako aspirin či ibuprofen. Ty mohou akutně snížit zánětlivost v těle, bolest hlavy a další příznaky, které vás likvidují zaživa. Tyto léky byste však neměli používat, pokud pociťujete příznaky, jako je nevolnost nebo bolest žaludku, protože by mohly podráždit váš trávicí systém a zhoršit příznaky.

Zdroj: iGlanc.cz, Healthline

Související články