Proč je dodržování pitného režimu důležité už dneska každý ví. Osvěta o nutnosti dostatečného příjmu tekutin je dostatečná. Lidské tělo z velké části tvoří právě voda. S přibývajícím věkem toto číslo klesá, ale u dospělého muže je to 60 %, u ženy 50-55 %. Voda má v našem těle nezastupitelnou úlohu. Přispívá k látkové výměně, ke správné funkci ledvin a napomáhá odplavovat škodliviny. Představte si to jako vyschlou řeku, jak se koryto při nedostatku vody zanáší, nemá žádný proud, stagnuje. Stejné je to s naším tělem. Každý důležitý orgán v těle potřebuje vodu. Bez vody bychom přežili asi tři dny.

Kolik je optimální množství vody

Za den tělo ztratí díky metabolickým procesům asi 2,5 litru tekutin, 500 až 900 mililitrů si umí vyrobit samo, ale zbytek už je čistě na nás. Kalkulačku na výpočet denní potřeby tekutin najdete například tady. Obecně pokud pijete +-2 litry denně, pohybujete se v rozumné míře. Samozřejmě je třeba zohlednit svoji fyzickou aktivitu, vysoké teploty, jak moc se potíte, váš zdravotní stav.

Úplně nejdůležitější je napít se hned ráno, abyste tělu doplnili tekutiny, které v noci vypotilo. Kávou deficit ještě prohloubíte. Voda by neměla být příliš studená, pro ledviny je to šok. Dále se určitě napijte vždy, když máte pocit žízně a po fyzické aktivitě. Tedy samozřejmě po sportu, ale třeba i po sexu. Dehydrataci poznáte snadno, jste malátní, špatně se vám soustředí, může vás bolet hlava.

Do tekutin se započítává i množství vody obsažené ve stravě. Takový poctivý domácí vývar je skvělý zdroj, navíc plný živin a minerálů. Z potravin jsou bohaté na vodu zejména rajčata, pomeranče, vodní meloun, jahody, broskve, okurka, salát či cuketa.

Jestli se chcete naučit více pít, můžete si stáhnout některou z běžně dostupných aplikací. Ty vám budou tekutiny pravidelně připomínat a snad se i lépe namotivujete, když uvidíte, jak postupujete ve splnění denního cíle. Jestli vám jde čistě o představu, kolik vody přes den vypijete, stačí si pár dní každou sklenici zapisovat na papír. Ale jestli po práci zajdete třeba na pivo nebo vypijete několik káv denně, je třeba část vody zase ubrat. Tohle vše například aplikace My Water spočítá za vás.

Co do pitného režimu nepatří

Denní příjem tekutin má z větší části tvořit samozřejmě voda, ale ta se i ”vodomilům“ lehce přepije. Ozvláštnit den si proto můžete minerálkami (neochucenými), čaji nebo čerstvými ovocnými šťávami. Mléko je považované spíš za jídlo. Pokud si chcete dopřát alkohol, tak s mírou. Ideální je suché bílé víno, případně pivo. Obojí byste ale měli vyvažovat stejným množstvím vody a to už se nám zrovna nedaří.

Slazené limonády, energetické nápoje, džusíky apod. vodu rovněž nenahradí. Pitím těchto nápojů ve velké míře se propracujete leda tak k obezitě, poškozeným játrům, hormonálním problémům a dalším. Je to tak, nadměrná konzumace cukru má na játra stejný dopad, jako nadměrná spotřeba alkoholu.

Jak dodat pitnému režimu víc chuti

Odpůrce neslazeného čaje a obyčejné vody jsem jistě nenalákala. Já osobně chutě na sladké pití řeším fermentovanými limonádami. Těmi jsou kombucha nebo tibi, které už dnes běžně koupíte hotové v obchodech. Nicméně jsem pro domácí výrobu, kde si pohlídám množství cukru, které je tak ve výsledném nápoji úplně mizivé, přestože je limonáda sladká. Příchutě měním podle nálady a volbou správné nádoby docílíte i perlivosti.

A pak je zejména v létě skvělá infuzovaná voda. Jinými slovy ve vodě vyluhujete cokoliv vás napadne. Bylinky, ovoce, zeleninu, čaj. Jsou stovky způsobů a voda pokaždé bude chutnat jinak. Postup je jednoduchý:

  1. Vezmete velkou skleněnou nádobu či karafu.
  2. Ovoce nebo zeleninu nakrájíte na menší kousky (tak pustí víc chuti), drobné ovoce jako maliny nebo borůvky trochu rozmačkejte. U citrusů odstraňte kůru, zejména pokud jsou chemicky ošetřené, ale i kdyby ne, v případě takové limety by vám voda zhořkla.
  3. Bylinky omyjte a v dlani do nich trochu bouchněte, ať se uvolní jejich aroma.
  4. Vodu spolu s vybranými ingrediencemi dáte do lednice, kde ji po dobu několika hodin necháte louhovat. Čím déle, tím intenzivnější bude mít chuť. Pokud vodu přecedíte skrze plátýnko, vydrží vám v lednici i několik dnů.

Oblíbené kombinace jsou:

  • Máta + citron
  • Meloun + bazalka
  • Citron + zázvor (volitelně trochu medu)
  • Levandule + citron (volitelně trochu medu)
  • Okurka + máta + citron
  • Nektarinka + broskev + vanilka
  • Lesní ovoce + rozmarýn

Volba záleží čistě na vás a můžete experimentovat donekonečna.

Závislost na pití vody

S vyzdvihováním důležitosti vody pro organismus, ale i vidina krásy, vede některé lidi doslova k závislosti na pití vody, které říkáme aquaholismus. Jedinci se ospravedlňují tím, že to přece dělají pro své zdraví, ale jestli se bez lahve vody nikam nehnete a je vám špatně z toho, když jste se pár minut nenapili, máte vážný problém. Aquaholici nepijí, protože mají žízeň, ale pijí proto, že se tím uklidňují, mají z toho doušku příjemný pocit. Nadměrným pitím vody si paradoxně zaděláváte na selhání ledvin a dalších orgánů.

I ledviny mají určitou kapacitu, kolik vody zvládnou přefiltrovat, proto vypít denně více než 4 litry tekutin může být v dlouhodobém horizontu nebezpečné. Stejně nebezpečné jako nárazové pití. Takové to, když jste celý den na vodu kašlali a pak se to během chvilky snažíte dohnat. Proto s rozvahou, i když jde o tak ”zdravou” věc, jakou je voda.

Zdroj: iGlanc.cz, Celostní medicína

Související články