V létě se rojí miliony komárů a všichni chtějí jediné - množit se a sát krev. Ne primárně nám, ale my se vždycky tak nějak zrovna nachomýtneme. Na kůži zanechávají svědící červené boule, v některých částech světa často i nějakou záludnou nemoc. „Jejich sliny se usazují v kůži v místě kousnutí a tam vzniká reakce na tyto sliny,” vysvětluje doktorka Summer Allen. Čím víc to budete škrábat, tím horší to bude, takže vaším cílem je pupínek zklidnit a co nejdřív se jej zbavit. Domácí prostředky vám pomohou a dobrá zpráva je, že většinu z toho už určitě máte po ruce.
Led
Chlad snižuje zánět, a proto přiložení ledového obkladu na štípanec co nejdřív pomůže zmírnit svědění a nepříjemné pocity. Vezměte obyčejnou kostku ledu, zabalte ji do kusu látky a přiložte na místo. Z vlastních zkušeností potvrzuji, že poslouží i sklenice s vychlazeným nápojem. Chlad zároveň znecitliví kůži, takže vám tato medicína může přinést okamžitou úlevu, i když třeba jen krátkodobou. Ovšem jakmile začne pupínek znovu svědit, můžete postup zopakovat.
Med
Med se již stovky let používá na nejrůznější neduhy pro své antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Patří i mezi domácí léčbu komářích štípanců, použijte však med domácí, který si zachovává všechna pozitiva. Jednoduše trochu naneste přímo na pupínek a čekejte na úlevu. Lepkavý med by vás mohl zpočátku odradit i od škrábání, protože tohle si na kůži úplně rozpatlat nechcete.
Aloe vera
Existují důkazy, že aloe vera může léčit kožní onemocnění, včetně lupénky. Má širokou škálu využití, nejčastěji tuto rostlinku ve formě gelu používáme na kůži spálenou od sluníčka. Stejně tak je dobrou volbou, když vás kousne hmyz. Aloe vera má mnoho z nás v poličce, proto až najdete štípanec, rozřízněte malou část rostliny, naneste gel na podrážděné místo, nechte jej zaschnout a podle potřeby aplikujte znovu.
Ovesné vločky
Snídáte ovesné vločky? Protože i ty prokazatelně obsahují speciální sloučeniny, které mohou zmírnit svědění a otoky. Připravíte si ovesnou pastu tak, že smícháte stejné množství vody a ovesných vloček a poté ji na 10 nanesete na podrážděnou pokožku. Jestliže máte štípanců hodně, můžete si dopřát ovesnou koupel, která působí blahodárně i na ekzémy a suchou pokožku.
Jedlá soda
Jedlá soda má mnohostranné využití při pečení, úklidu domácnosti, pomáhá na pálení žáhy a též může poskytnout úlevu od komářího štípnutí. Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje smíchat 1 polévkovou lžíci jedlé sody s takovým množstvím vody, aby vznikla pasta, nanesete na postižená místa, necháte 10 minut působit a opláchnete. Kdyby náhodou došlo k podráždění kůže, tak s léčbou již nepokračujte.
Cibule a česnek
Cibule i česnek jsou nezaměnitelné v kuchyni a obě potraviny jsou užitečné i na léčení různých zdravotních problémů. Pouze použití na komáří štípance je různé. Zatímco u cibule stačí ukrojit plátek, na pár minut jej přiložit na postižené místo a pak dobře opláchnout, u česneku buďte opatrnější a vyhněte se přímému kontaktu s kůži.
Raději drcený stroužek smíchejte třeba s vazelínou a tuto směs poté aplikujte na bodnutí. Nechte 10 minut působit, poté setřete a přiložte na místo ještě chladnou žínku. V případě potřeby opakujte.
Bylinky
Bylinek v létě máte dost možná i plnou zahrádku, tak proč nehledat pomoc právě tam. Voňavá bazalka je klíčovou ingrediencí mnoha lehkých italských receptů, ale funguje i na komáří štípance. Využití kromě kuchyně najde v bylinných přípravcích proti kožním infekcím a antioxidanty v ní obsažené mohou zmírňovat zánět. Stačí nasekat čerstvé bazalkové lístky a potřít jimi kůži.
Nebo máte raději tymián? Pro středomořskou kuchyni perfektní bylinka a na komáry jakbysmet. Tymián je zázračný na úporný kašel i na kožní problémy. Stejně jako v případě bazalky, čerstvé lístky promněte a přímo jimi potřete pupínky.
Jablečný ocet
Rovněž se jedná o všestranného pomocníka v domácnosti, který pomůže na pálení žáhy, jako detoxikační prostředek při hubnutí, a dokonce jej můžete aplikovat i na vlasy místo balzámu. Teď už budete vědět, že jej využijete i na komáří bodnutí.
Na štípanec kápněte trochu jablečného octa. Pomůže zmírnit pocity pálení a štípání. Je to zároveň přírodní dezinfekční prostředek, takže by vás to mělo přestat i svědit. Případně můžete namočit kus látky do studené vody s octem a přiložit ji na postižené místo.
Která vůně odpuzuje komáry?
Úplně nejlepší je, když se vám podaří komárům zcela vyhnout a i v tomto případě vám budou stačit běžné suroviny. Třeba již zmiňovaný česnek komárům vážně nevoní. Doma jím kromě štípanců můžete potřít rámy oken nebo pergoly. Z bylinek komáry nejvíc odpuzují levandule, máta a meduňka. Dále pak jalovec a velmi účinná je i skořice.
Hmyz obecně nesnáší citrusové vůně, hodně oblíbená je citronella, které můžete do boje zapojit několika způsoby:
- Nakapat je doma do aroma lampy nebo do difuzéru.
- Aplikovat je můžete i na batoh, na boty nebo na kapesníček.
- Ke grilovačce vezměte mísu s vodou a nakrájejte do ní citrusy. Pro větší efekt tam přihoďte ještě rozmarýn nebo mátu a dejte do vody pár svíček.
Zdroj: iGlanc.cz, Healthline, Medical News Today