Bolesti hlavy spojené s nevolností, se zvracením a světloplachostí prožíváme hlavně v období mezi 20. a 50. rokem života. Pokud se ale odborně neléčí a rozvinou se, mohou vás pronásledovat celý život. Vyvolávají je nejen hormonální vlivy či psychické faktory, ale i životní styl, respektive to, co jíte a pijete.
„Velká část pacientů identifikuje minimálně jako jeden ze spouštěčů migrény právě potraviny. Nejčastěji to bývá konzumace alkoholu či čokolády. Paradoxně může migrénu vyvolat i půst či vynechání pravidelného jídla,“ říká neuroložka MUDr. Věra Peterová, CSc.
Mezi nejčastěji zaznamenané potravinové spouštěče patří zmíněný alkohol. Zajímavé přitom je, že červené víno stojí za migrénou dvakrát častěji než bílé. Dánské studie poukazují dokonce na skutečnost, že spouštěcí účinek červeného vína je silnější v kombinaci se sýrem, zatímco u jiných druhů alkoholu tato kombinace vliv na zhoršení bolesti hlavy nemá.
Dalšími nejčastěji uváděnými potravinami v souvislosti s bolestmi hlavy jsou zrající sýry, čokoláda, nakládaná zelenina, sardinky, citrusy, uzeniny, ořechy a nápoje obsahující kofein. Mějte se také na pozoru, pokud patříte mezi milovníky polotovarů a fastfoodu. Tyto chuťovky totiž obsahují ve vysokých dávkách nechvalně proslulý glutamát sodný. Když se jím „nafutrujete“ nalačno, máte téměř stoprocentní jistotu, že se bolesti hlavy ozvou.
I PŮST JE PROBLÉM
Pokud byste se ze strachu před migrénou jídlu nebo pití vyhýbali, také byste nečinili dobře. Vůbec nejčastěji uváděným důvodem bolesti hlavy je totiž hladovění, při němž dochází k poklesu hladiny glukózy v krvi. Zásadní pro léčbu je v tomto případě pravidelný jídelníček (menší dávky jídla podávané pravidelně).
„Jídla pro migreniky by měla být z jednoduchých potravin - nic nakládaného, žádné ostré omáčky, spíš dušené maso. Opatrně zacházejte i s kořením, při vaření před ním dejte přednost bylinkám či medu. Optimální je příloha z čistě žitné mouky, žitný chleba, vařené brambory nebo rýže,“ radí neuroložka a dodává, že k pití je nejlepší čistá voda či bylinné čaje.
TRPĚT NEMÁ SMYSL
Pokud vás migréna zastihne, nesnažte se ji „přechodit“ nebo přetrpět. „První pomocí jsou běžné léky proti bolesti, na trhu je však i volně prodejný lék Migralgin, jenž je speciálně určený pro tlumení migrény a tenzní bolesti hlavy.
Jeho výhodou je, že využívá kombinace tří účinných látek (paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a kofeinu), což zvyšuje jeho účinnost a hlavně urychluje nástup účinku,“ tvrdí Věra Peterová. Platí při tom, že čím rychleji bolest utlumíte, tím lépe. V náročných situacích, ve kterých se denně nacházíme, je každá minuta bolesti navíc zbytečná.
Zdroj: časopis Glanc, neuroložka MUDr. Věra Peterová, CSc.