Kašlete, když vás něco trápí v krku, mnoho druhů kašle, například z rýmy nebo nachlazení, odezní samo. Pokud ten váš patří k závažnějšímu zdravotnímu stavu, je namístě navštívit lékaře, ale ať už je příčina jakákoliv, existují způsoby, jak tělu ulevit a cítit se lépe.
Suchý nebo vlhký kašel?
Pro úspěšnou léčbu kašle je nejzásadnější rozpoznat, o jaký druh kašle se vlastně jedná. Zpravidla rozlišujeme:
- Suchý kašel, který je bez produkce hlenu, je dusivý, vysilující a nejde se při něm kolikrát ani pořádně nadechnout. Většinou se zhoršuje v noci a po ulehnutí do postele. Často se vyskytuje i na začátku onemocnění, kdy během pár dní přejde do vlhkého kašle. Na suchý kašel se užívají tzv. antitusika, léky na tlumení kašle. Efektivní pro zklidnění jsou bylinky, sirupy, pastilky a čaje.
- Vlhký kašel je typický produkcí hlenu a často jej doprovází chrapot, někdy i bolest na hrudi. Pro usnadnění vykašlávání se podávají tzv. expektorancia a mukolytika, zároveň je vhodné užívat i bylinné přípravky a zvýšit příjem tekutin, které hlen naředí. Nikdy na něj však nepoužívejte léky tlumící kašel, protože ty zabraňují vykašlávání, což může vést k nahromadění hlenu v průduškách. Výjimečně se tlumící léky používají na noc, aby se nemocný aspoň trochu vyspal.
Cibule s medem
Tuhle lidovou medicínu mi při nemoci připravovala moje maminka. Cibule s medem se tradičně používá pro jejich protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti a pomáhá od různých příznaků spojených s nachlazením a chřipkou, jako je bolest v krku nebo kašel. Obě složky podporují vykašlávání a zároveň rozpouští hleny usazené v dýchacích cestách, čímž nemocnému uleví.
Recept:
Cibuli nakrájíme na tenká kolečka, smícháme ji s medem, promícháme, trochu pomačkáme a uzavřeme do sklenice nebo jiné nádoby. U nás doma na to stačila i miska přikrytá talířkem. Cibule krásně pustí šťávu. Podáváme po lžičkách 3x denně.
Tymián na vícero způsobů
Běžně ho používáme do jídla, já ho čerstvý s oblibou přidávám do domácích fermentovaných limonád, pro zajímavější chuť, ale tymián je hlavně jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik a s kašlem si skvěle poradí. Použít ho můžete různými způsoby. Tím nejjednodušším je tymiánový čaj.
Tymiánový čaj
Skvěle pomáhá na neutišitelný dráždivý kašel. Lžičku sušeného tymiánu zalijeme hrnkem vroucí vody, přikryjeme talířkem, aby z něj zbytečně neunikaly silice a necháme 10 až 15 minut vyluhovat. Po uplynutí doby čaj přecedíme, pro lepší účinek si do něj můžete přidat citron a med, ale med přidávat až ve chvíli, kdy už čaj není horký, a vypijete. V případě, že chystáte tymiánový čaj svým dětem, množství sušeného tymiánu upravte, stačí jen špetka, ve větších dávkách je pro ně (nejen tato bylina) toxická. Stejně tak se doporučuje upravit dávku pro těhotné a kojící ženy.
Tymiánový sirup
Když vás trápí neutuchající kašel, pak pomůže i domácí tymiánový sirup, který má zároveň velmi příjemnou chuť. Potřebujete na něj:
- 8 g sušeného tymiánu
- 200 g cukru krystal
- 250 ml vody
Vodu s cukrem povaříte na mírném plameni 20 minut. Vypnete plotýnku, přidáte tymián a necháte louhovat do úplného vychladnutí. Poté přecedíte a uzavřete do sklenice. Při pokojové teplotě by měl sirup vydržet i dva měsíce. Užívejte až 5x denně jednu kávovou lžičku. Vhodný je na vlhký kašel.
Tymián do difuzéru
Zvlhčovače vzduchu se stávají při nachlazení běžnou pomůckou pro úlevu od příznaků nemoci. Vlhký vzduch může pomoci uvolnit dýchací cesty a zmírnit kašel. Kápněte do difuzéru trochu tymiánového esenciálního oleje. Podpoříte tak zároveň imunitu všech členů v domácnosti. Pokud doma nemáte difuzér, můžete naplnit lavor horkou vodou a inhalovat buď samotnou páru, nebo do vody přidat tymián.
Zázvorový čaj
Hlavně východní medicína nedá na zázvor dopustit a už si našel místo i v našich domácnostech. Zázvor je vhodný nejen při kašli, ale například i při běžném nachlazení, rýmě či viróze. Stačí nakrájet nebo nastrouhat kus kořene zázvoru, zalít horkou vodou a nechat 10 až 15 minut louhovat. Množství i dobu louhování si časem upravte podle sebe, čím víc a déle, tím je čaj silnější, ale zase ne každému bude hodně silný chutnat. Po vychladnutí opět můžete do čaje přidat med a citron, s nimiž bude čaj nejen účinnější, ale i ještě chutnější.
Zdroj: iGlanc.cz, EUC klinika, Kouzlo bylinek, domácí tipy předávané z generace na generaci, redaktorka Kristýna Ullrich, která ve volném čase zavařuje, fermentuje a sází na přírodní způsoby léčby domácími přísadami