Balzám na nervy
Aroma mateřídoušky navozuje příjemný spánek, pomáhá proti stresu a nervovému vypětí. Účinky této léčivky můžete vyzkoušet třeba v podobě éterického oleje. Ten buď nakapete do aroma lampy, vonného difuzéru, nebo nasušenou rostlinku vložíte do plátěného sáčku. Zavěsit ho můžete do ložnice blízko postele nebo si ho vložit přímo pod polštář.
Kašel
Když se spojí síla mateřídoušky s jitrocelem, vznikne účinné kombo, které se dobře uplatňuje ve chvíli, kdy svádíte boj s kašlem a zahleněním. Nejčastěji tuhle bylinnou dvojici najdete ve formě sirupu, ale můžete si z obojího udělat i čaj, ať už z čerstvé nebo sušené rostliny. Takový čaj se pak pije nejlépe dvakrát až třikrát denně. Můžete do něj přidat i lžičku medu, ten pomůže při léčení svými antibakteriálními účinky.
Tymián
Málokdo ví, že mateřídouška a tymián jsou víceméně tatáž bylinka. Obě pocházejí z čeledi hluchavkovitých zahrnující mnoho druhů a podruhů, které se navíc často vzájemně kříží. Vyznat se v nich je proto občas komplikované. K nejznámějším zástupcům patří mateřídouška obecná dorůstající až do výšky 30 cm označovaná právě jako tymián. Časem se z ní stává přímo keř. Mateřídouška úzkolistá se svým vzrůstem naopak drží při zemi.
Stop křečím
Éterický olej obsažený v mateřídoušce pomáhá také uvolnit křeče v břiše i v podbřišku. Můžete ho využít jak v případě zažívacích potíží, tak během bolestivé menstruace. Nejlepší je smíchat éterický olej s rostlinným olejem – např. sezamovým nebo mandlovým, a touto směsí jemně promasírovat břicho.
Dezinfekce
Silné insekticidní, fungicidní a dezinfekční působení mateřídoušky zajišťuje zejména thymol, který byl používán už ve starověkém Egyptě mimo jiné ke konzervaci těl v procesu mumifikace. Během morových epidemií ve středověké Evropě se věřilo, že svými účinky ochrání před nákazou.
Duše matky
Český název této bylinky s fialovými kvítky je odvozen z obrazného pojmenování „douška“ neboli duše matky. Původně zřejmě odkazoval k rozšířené lidové pověsti o této rostlině jako duši zemřelé matky, která prostřednictvím vůně vyjadřuje lásku svým pozůstalým dětem a dává jim vědět, že je i po své smrti stále s nimi. Latinský název thymus vulgaris pochází z řečtiny a jeho základem je buď slovo thyo (parfém, vůně), nebo thymos (síla, odvaha).
Med
Mateřídouška je významná medonosná rostlina, která svou aromatickou vůní láká motýly i včely. Zvlášť ve Středomoří se z ní vyrábí lahodný med, kdy se snítky bylinky nechávají v hotovém medu několik týdnů macerovat.
SIRUP Z MATEŘÍDOUŠKY
Potřebujeme:
- 1 mísu plnou květů mateřídoušky
- 200 ml vody
- zhruba 500 g třtinového cukru
Jak na to:
Květy mateřídoušky mírně pokropíme vodou. Do sklenice postupně vkládáme květy a cukr a každou jednotlivou vrstvu stlačíme. Úplně nahoru nasypeme cukr. Plnou sklenici dobře uzavřeme a postavíme na místo, kam dlouho svítí slunce – ideálně na parapet u okna orientovaného na jih. Takto naloženou sklenici necháme zrát dvacet dní, během nichž se postupně vytvoří šťáva. Tu vymačkáme přes plátýnko, přilijeme 100–150 ml vody a společně mírně zahříváme, nevaříme. Nalijeme do čistých sklenic a ihned pečlivě uzavřeme. Díky konzervaci cukrem není třeba sirup uskladňovat v chladu, ale vhodné je uložení mimo přímé slunce, nejlépe do tmy, aby si směs udržela své vlastnosti. Můžete vyrobit vlastnoruční etiketu a sirup použít jako originální dárek.
Zdroj: iGlanc.cz, časopis Glanc, Monika Grafková - redaktorka s dlouholetou praxí v oblasti zdraví a krása