Které vitaminy jsou neprávem přehlíženy?
Mezi nejvíce přehlížené patří jednoznačně patří vitamin K2. O jeho významu a účincích není pochyb, přitom je stále opomíjený i mezi širší odbornou veřejností. U našich zákazníků je bohužel tento vitamin stále méně známý. Obdobně je na tom vitamin E. Ten má zejména ve své plnospektrální formě, podobně jako K2, mimořádný farmako-suplementační potenciál.
Proč jsou zmiňované vitaminy oproti „kolegům“ C či D v malém povědomí?
Důvodů bude více, a u každého vitaminu může být příběh trochu jiný. Vědecká komunita o významu jednotlivých vitaminů dobře ví! Otázkou zůstává, proč se některé látky dostanou do wellness a fitness trendů více než jiné. Svou roli mohou hrát i zájmy farmaceutických firem. Některé tyto vitaminy mohou svým účinkem konkurovat hned celé řadě byznysově úspěšných léčiv.
Jaký dopad může mít nedostatek méně známých vitaminů na zdraví?
Při nedostatku vitaminu K2 jde hlavně o zvýšené riziko vzniku osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění. Jeho malé množství souvisí i s řadou dalších zdravotních komplikací, včetně kupříkladu nádorových onemocnění. Ta jsou zatím předmětem výzkumu a nejsou tak jednoznačná jako první dvě zmíněné oblasti. Vitamin E je zase důležitý pro ochranu buněk před poškozením způsobeným oxidativním stresem. Z toho vyplývají rizika spojená s jeho nedostatečným příjmem. Snížené hladiny tohoto vitaminu v organismu mohou působit rychlejší stárnutí, oslabují funkci imunitního systému, vedou k problémům s kůží, zrakem…
Podle čeho se zjistí, zda má tělo některého z oněch méně známých vitaminů jen pomálu?
Velmi obtížně. Zatímco například hladiny železa nebo vitaminu D se už rutinně stanovují v rámci příplatkového laboratorního biochemického screeningu při odběrech krve, u vitaminů K2 či E tyto možnosti nemáme. O jejich nedostatku se běžný člověk nemá prakticky jak dozvědět a je odkázán na konzultaci s odborníkem. Ten skrze nutriční analýzu, tedy rozbor dietních návyků a dalších souvisejících faktorů (například úroveň fyzického a psychického stresu včetně zhodnocení zdravotního stavu) dokáže odhadnout, jak závažný může být nedostatek některého z esenciálních vitaminů či dalších živin.
Zlepšit příjem těchto vitaminů lze jen prostřednictvím stravy?
Hovoříme-li o vitaminech K2 nebo D, jejich příjem ze stravy je pro západní populaci prakticky nemožný. Velice složité je pro člověka tyto látky získat i z pestrého a kaloricky vyváženého jídelníčku. Z toho důvodu je v tomto případě suplementace – doplnění – nejefektivnější, a de facto jedinou možnou cestou, jak tyto vitaminy tělu dodat. Naopak je poměrně snadné získat z rozmanité stravy například B komplex či vitamin C. Ten v porovnání s K2 a D lidé suplementují v mnohem větší míře.
Můžete ve smyslu celkového zdraví porovnat důležitost méně známých vitaminů s těmi více populárními, jako je tedy C a D?
Nelze tvrdit, že některý vitamin je pro lidské tělo důležitější než jiný. Nad touto otázkou je třeba přemýšlet jinak – aktivně se zajímat o to, jakých hladin, tedy hodnot, v mém těle tyto látky dosahují a na jejich základě nastavit vhodný postup. Celosvětová studie NHANES z roku 2020 ukázala, že uživatelé suplementů výrazně preferují užívání multivitaminů a multiminerálů. Ve sféře látek se mezi nejpopulárnějšími umístil vitamin C, vitamin D nebo vápník. Výrazně méně mají lidé v oblibě vitaminy skupiny B a A.
VITAMINY ZTRÁCEJÍ SÍLU
„Vybrat funkční a přínosný suplement není lehké, protože o jejich kvalitě rozhoduje řada faktorů. Jedním z těch, podle kterých se zákazníci při výběru zboží řídí, je trvanlivost. V případě nákupu některých doplňků stravy je však takový přístup zcela nevhodný. Například kvalita vitaminů a olejů klesá v průběhu roku řádově o desítky procent. Chceme-li z jejich nutričního potenciálu získat maximum, musíme je spotřebovat co nejdříve. Očekávat jejich plnohodnotný přínos po pár letech je nesmyslné,“ říká Michal Kočí, spoluzakladatel a CEO Trime.
Vědci z univerzity v Sao Paulu přinesli důkazy o rychlém rozkladu živin v suplementech. Ve své studii testovali stabilitu doplňků stravy obsahujících vitaminy A, E a C od dvanácti různých výrobců během jednoho roku. Ačkoli byly doplňky skladovány za optimálních podmínek, v pokojové teplotě a mimo dosah světla, většina z nich, konkrétně 92 %, vykázala po roce významný pokles koncentrace účinných látek. Zajímavé je, že u vitaminu A byl zaznamenán pokles koncentrace o 81 % již po šesti měsících, zatímco vitamin E ztratil třetinu své koncentrace ve stejném časovém rámci. „Uvědomujeme si, že některé živiny lze v opravdu přínosné kvalitě udržet stabilní jen po určitou dobu. Jednou z možností, jak degradaci zpomalit, je použití syntetických stabilizátorů. Ty však pro naše těla nemají žádný zdravotní přínos. Navíc stále nemáme dostatek dat, abychom si byli stoprocentně jisti, že se jejich dlouhodobá konzumace v řádu let negativně neprojeví na lidském zdraví. Zákazníky se snažíme proto edukovat a vybízet k tomu, aby doplňky stravy užívali pravidelně a spotřebovali v řádu týdnů,“ vysvětluje Michal Kočí.
Zdroj: iGlanc.cz, časopis Story, Jakub Přibyl, výživový specialista, cdc.gov, ncbi.nlm.nih.gov